SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Fakty i mity o Gewerbe w Niemczech

Pracujesz jako opiekunka w Niemczech i rozważasz przejście na Gewerbe? Ten temat wciąż „rozgrzewa” dyskusje na branżowych forach. Opiekunki, które już pracują na Gewerbe, dzielą się swoim doświadczeniem z początkującymi osobami. Lecz czy własna działalność gospodarcza w Niemczech to rzeczywiście dobre rozwiązanie? Przyjrzyjmy się wspólnie faktom oraz mitom na temat Gewerbe.

Jakim typem działalności jest Gewerbe?

Warto wiedzieć, że według niemieckich przepisów każdy może założyć firmę. Nie trzeba mieć żadnych wspólników – wystarczy zgłosić do odpowiedniego urzędu jednoosobową działalność gospodarczą. U naszych zachodnich sąsiadów nazywana jest ona Gewerbetrieb, a większości opiekunek znana jako Gewerbe. Taka działalność jest regulowana osobnymi przepisami prawnymi, czyli Gewerbeordnung. Niewątpliwym plusem jest fakt, że kontrakt taki nie podlega ograniczeniom branżowym. Można otworzyć ją niezależnie od tego, w jakiej gałęzi zawodowej działasz. I tak powstają na przykład izby rzemieślnicze, zakłady usługowe czy handlowe. Jednoosobowa działalność gospodarcza to też częsty wybór opiekunek pracujących w Niemczech. Co ciekawe, przedsiębiorca na Gewerbe nie musi pracować sam. Może zatrudniać u siebie innych ludzi.

Pomysł założenia Gewerbe może wydawać się trudny do zrealizowania. Przecież nawet w Polsce niełatwo zrozumieć zawiłości przepisów prawnych, a co dopiero czytać dokumenty w obcym języku! Ponadto podjęcie działalności gospodarczej jest poważną decyzją. Gdy znajdziesz się w rejestrze przedsiębiorców, zyskujesz dodatkowe obowiązki. Zdarza się, że przedsiębiorcy nie są ich świadomi lub trudno im połapać się w zapisach czy kruczkach prawnych. Mimo tego wielu opiekunów decyduje się pracować w Niemczech na gewerbe. Dlaczego?  Przede wszystkim ze względu na poczucie niezależności, a także na wyższą kwotę wolną od podatku.

działalność gospodarcza w Niemczech

Mity na temat Gewerbe w Niemczech

Czy stworzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech rzeczywiście jest łatwe? Na to pytanie każda opiekunka powinna odpowiedzieć sobie sama. Każda z nas jest w innej sytuacji, ma inną wiedzę na tematy gospodarcze i prawnicze, a także inne doświadczenie w prowadzeniu firmy oraz pracy w opiece za granicą. Niezależnie od tego, jak oceniasz swoje siły i możliwości, warto wiedzieć nieco więcej na temat Gewerbe. Oto kilka mitów, w które wciąż wierzy wiele osób zakładających działalność.

  • Wypełnienie dokumentów do Gewerbe jest bardzo łatwe – niekoniecznie. Oczywiście niemieccy urzędnicy z chęcią we wszystkim Ci pomogą. Dobrze jednak uważać na słowa, a konkretnie na jedno: Altenpflegerin. W Niemczech nie jest to jedynie przedmiot działalności, ale nazwa konkretnego zawodu. Możesz się więc spodziewać, że urzędnik poprosi Cię o okazanie odpowiednich dokumentów. Jeśli ich nie masz, otrzymasz pouczenie, że jest to wolny zawód i nie wymaga rejestracji działalności gospodarczej. Jednocześnie poinformuje Finanzamt o złożeniu przez Ciebie wniosku, a urząd skarbowy sprawdzi, czy mamy prawo wykonywania wolnego zawodu.
  • Rejestracja to tylko kilka minut – zazwyczaj nie. Oczywiście samo wpisanie do rejestru działalności gospodarczej trwa chwilę, ale na nim cały proces się nie kończy. Prawo do ostatecznej decyzji ma tutaj wspomniany wcześniej Finanzamt. Aby być legalnie samozatrudnionym, potrzebny jest numer podatkowy, który urząd może Ci nadać dopiero po kilku albo kilkunastu miesiącach albo… po tym czasie odmówić.
  • 3 klientów rocznie wystarczy, żeby nikt nie posądził Cię o fikcyjne samozatrudnienie – nie do końca. Finanzamt skrupulatnie sprawdza, czy wszystkie aspekty Gewerbe są legalne i zgodne z niemieckim prawem. Jeśli wraz ze sztelą zmienisz adres firmy i adres wykonywania usług – i zrobisz tak kilkukrotnie – będzie to dla urzędników bardzo podejrzane. Niektórzy opiekunowie twierdzą, że wystarczy inny adres zamieszkania i siedziby firmy, ale czujni urzędnicy i tak mogą zadawać niewygodne pytania.

praca w Niemczech na gewerbe

Działalność gospodarcza: półprawdy i prawdy

Obaliliśmy już największe mity dotyczące Gewerbe w Niemczech. Czas na kwestie, które można nazwać „półprawdami” – do pewnego stopnia są zgodne z rzeczywistością. Jednak mimo to można z nimi dyskutować, gdyż wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Oto one:

  • Gewerbe bez meldunku jest możliwe – owszem, jeśli nie masz adresu zameldowania w Niemczech, możesz założyć działalność. Jest tylko jeden kruczek. W takim przypadku według prawa nie jesteś niemieckim podatnikiem, czyli nie obejmują Cię tamtejsze zwolnienia podatkowe. Inaczej wygląda sytuacja, w której mieszkasz przy niemieckiej granicy. Wtedy, na pewnych warunkach, możesz zostać niemieckim podatnikiem zameldowanym w Polsce.
  • Opiekunka jest zwolniona z płacenia VAT w Niemczech – tylko wtedy, kiedy na rachunkach, które wystawiasz, jest adnotacja o Kleinunternehmerregelung. Oznacza ona, że jesteś drobnym przedsiębiorcą, a Twój roczny obrót nie przekracza 22 000 euro. W innym przypadku urząd skarbowy może wydać nakaz zapłacenia podatku.
  • Jeśli dochody są mniejsze, niż kwota wolna od podatku, to tegoż podatku płacić nie trzeba – jak się okazuje, to nie do końca prawda. Urząd skarbowy może bowiem wyznaczyć zaliczkę podatkową na poczet przyszłych dochodów. Tylko w pierwszym roku prowadzenia Gewerbe koszty podatku są zerowe. W następnych latach może już być zupełnie inaczej.
  • Twoje dochody w Polsce nie obchodzą niemieckich urzędników – i tak, i nie. Co prawda osoby na rencie czy emeryturze często chcą założyć Gewerbe, żeby nie stracić świadczeń w Polsce. Są pewne, że nikt w kraju się o tym nie dowie. Dziś jednak urzędy posługują się systemami elektronicznymi i na bieżąco mogą wymieniać się informacjami. Ryzyko jest więc większe, niż jeszcze kilkanaście czy dwadzieścia lat temu.

Powyższe rady nie mają na celu ani zniechęcania, ani zachęcania Cię do pracy na Gewerbe w Niemczech. Warto jednak, byś wiedziała, że zakładanie własnej działalności w oparciu tylko o wiedzę z forów internetowych to duże ryzyko. Przed podjęciem tego typu pracy dobrze jest dowiedzieć się o niej jak najwięcej. A jeśli czujesz, że bycie przedsiębiorcą nie jest dla Ciebie, zawsze możesz skorzystać z naszych aktualnych ofert pracy. Będziesz pracować jako opiekunka, nie martwiąc się o formalności.