SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Jak dużo opiekunka może zarobić w Niemczech?

Zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych rośnie od lat – i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się w przyszłości zmienić. Można to zauważyć zwłaszcza u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy z chęcią korzystają z usług polskich opiekunek i opiekunów. Lubią nas przede wszystkim za szacunek i troskę, jakimi obdarzamy naszych podopiecznych. A dla nas praca za granicą jest nie tylko szansą na zdobycie doświadczenia, ale i na dodatkowe pieniądze. Jak wyglądają zarobki opiekunki w Niemczech w 2023 roku?

Powody, dla których opiekunki wyjeżdżają do Niemiec

Dla wielu opiekunek praca w Niemczech jest sposobem na podreperowanie domowego budżetu. Zdarzają się też nieprzewidziane wydatki, które wymagają szybkich decyzji. W grę wchodzą też odkładane z roku na rok wakacyjne plany. Finanse są więc często główną motywacją do podjęcia pracy w opiece – i trudno się temu dziwić. Fora internetowe pękają w szwach od pytań w stylu: „ile zarabia opiekun osoby starszej w Niemczech?” Kandydaci chcą wiedzieć, czy zarobki w niemieckiej opiece pozwolą im zrealizować założone cele. Jest to zupełnie normalne i zrozumiałe. Praca w opiece w Niemczech jest zajęciem szlachetnym, ale przy tym wymagającym, a za rzetelnie wykonane obowiązki należy się godziwe wynagrodzenie.

Dlaczego tak wiele opiekunów decyduje się na wyjazd za zachodnią granicę? Powodem są wysokie stawki i atrakcyjne warunki pracy. Jeśli przejrzysz nasze oferty pracy w niemieckiej opiece, zauważysz, że w Niemczech możesz zarobić dużo więcej, niż na podobnym stanowisku w Polsce. Oprócz tego masz zagwarantowane darmowe zakwaterowanie w domu podopiecznego, a także wyżywienie. Agencja Veritas zapewnia Ci też ubezpieczenie na czas trwania umowy oraz zwrot kosztów za przejazd do Niemiec i z powrotem. Jeżeli chcesz współpracować z nami na stałe, gwarantujemy Ci ciągłość zatrudnienia. Twój czas pracy jako opiekunka w Niemczech jest wliczany do stażu emerytalnego.

nauka niemieckiego w opiece

Od czego zależą zarobki opiekunki w Niemczech?

To, ile zarabia opiekunka w Niemczech, zależy od kilku czynników. Najważniejsza jest znajomość języka niemieckiego (przynajmniej komunikatywna). Im lepiej potrafisz mówić po niemiecku, tym masz większą szansę na zdobycie atrakcyjnego zlecenia – oraz wynagrodzenia. Podstawą jest jednak umiejętność „dogadania się” w codziennych sytuacjach. Jeżeli nie znasz niemieckiego, nie martw się. Możesz skorzystać z naszych darmowych lekcji i samouczków, które pomogą Ci w nauce. A jeśli znasz już podstawy języka i chcesz szlifować umiejętności, zapraszamy do odtworzenia naszych filmów z serii „Niemiecki przy kawie”.

Istotne jest też doświadczenie w opiece nad osobą starszą. Liczy się tutaj nie tylko praca opiekunki, ale też wolontariat w szpitalu lub domu opieki, a także zajmowanie się starszym lub chorym członkiem rodziny. Jeżeli pracowałaś już jako opiekunka w Niemczech, pamiętaj, by przedstawić posiadane referencje i certyfikaty. Plusem jest posiadanie kierunkowego wykształcenia (medycznego, pielęgniarskiego), ale nie jest ono konieczne.

Na wysokość zarobków opiekuna osób starszych w Niemczech wpływa też położenie szteli na mapie. Jeśli podejmujesz pracę w zachodnich albo północno-zachodnich landach, możesz zarobić więcej niż na wschodzie lub południu. „Najbogatsze” pod tym względem regiony to Badenia-Wirtembergia, Bawaria i Nadrenia Północna-Westfalia.

Nie bez znaczenia pozostaje liczba osób, którymi trzeba się zaopiekować. Zajmowanie się małżeństwem lub rodzeństwem jest bardziej opłacalne, ale też trudniejsze. Identycznie jest w przypadku stanu zdrowia podopiecznego. Senior leżący, wymagający kompleksowej opieki, z dźwiganiem czy wstawaniem w nocy jest o wiele bardziej wymagający, niż mobilny podopieczny. Opieka nad nim pozwala jednak zarobić więcej pieniędzy.

opiekunka w Niemczech

Zarobki opiekunki w Niemczech w 2023 roku

Przejdźmy więc do konkretów. Z pewnością zastanawiasz się, na jak wysoką stawkę możesz liczyć, jeśli podejmiesz pracę w tym roku. Warto oczywiście wiedzieć, że widełki wynagrodzenia są dosyć szerokie – wpływ na nie ma bowiem wiele czynników, które wymieniliśmy powyżej. Według aktualnych ofert pracy w opiece w Niemczech (kwiecień 2023) opiekunki współpracujące z Agencja Veritas zarabiają średnio 1700-2050 euro netto miesięcznie. Zgodnie z obecnym kursem walut daje to zarobki 7800-9400 złotych na rękę na miesiąc. Oczywiście przedstawione tutaj stawki dotyczą najczęściej spotykanych ofert. Może się zdarzyć, że niemiecka rodzina zaoferuje więcej.

Rozpoczęcie współpracy z Veritas to prosty i bezpieczny sposób na zarobek. Mamy bowiem dostęp do najnowszych, atrakcyjnych ogłoszeń, a przy tym ciągle rozbudowujemy ich bazę. W rezultacie możemy zaproponować pracę zarówno doświadczonym opiekunom, jak i tym, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z branżą. U nas otrzymasz legalną, przejrzystą umowę, dzięki której będziesz mogła spokojnie i bezpiecznie pracować jako opiekunka w Niemczech. Od każdej umowy opłacamy ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, zapewniamy kartę EKUZ i druk A1. Jeżeli takie jest Twoje życzenie, możesz zupełnie za darmo dojechać z nami do Niemiec i z powrotem. Każdy opiekun ma też przydzielonego koordynatora, który służy radą i pomocą przez cały czas trwania zlecenia.

Wysokie zarobki opiekunki w Niemczech to nie jedyny powód, dla którego warto rozważyć tę pracę. Pomoc drugiej, potrzebującej osobie daje ogromną satysfakcję i spełnienie. Uśmiech oraz wdzięczność na twarzy seniora to najlepsza motywacja na każdy dzień pracy.