SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Jak wygląda rekrutacja do pracy w opiece w Niemczech?

Zdecydowałaś – chcesz podjąć pracę w opiece w Niemczech. Zanim jednak wyjedziesz na wymarzoną sztelę, czeka Cię jeszcze rekrutacja. Jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą i na co się przygotować? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Dowiedz się, jak wygląda proces rekrutacyjny w agencji opieki i co musisz wiedzieć i umieć, żeby zostać profesjonalną opiekunką osoby starszej.

Praca w opiece seniora w Niemczech: etapy rekrutacji

Aby pracować w Niemczech jako opiekunka, trzeba posiadać pewne predyspozycje i zdolności. Najważniejsza jest empatia, która pozwoli wczuć się w sytuację podopiecznego oraz lepiej go zrozumieć. Konieczna okaże się też wrażliwość na potrzeby drugiej osoby i łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Jeśli chodzi o umiejętności, przyda się wcześniejsze doświadczenie w opiece (może to być nawet zajmowanie się starszym członkiem rodziny). Znaczenie ma też znajomość języka niemieckiego – na poziomie przynajmniej podstawowym. Jeżeli czujesz, że byłabyś dobrą opiekunką starszej osoby, śmiało możesz ubiegać się o to stanowisko w agencji opieki. Oto, jak wygląda proces rekrutacji w Veritas:

praca w opiece seniora

  • Na początku zgłaszasz swoją kandydaturę – możesz to zrobić osobiście, mailowo, telefonicznie albo przez formularz znajdujący się na stronie internetowej. Sama wybierasz, który sposób najbardziej Ci odpowiada. Na razie nie musisz wybierać oferty, ale możesz przejrzeć te dostępne na stronie i zastanowić się, jaka byłaby dla Ciebie najlepsza.
  • Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna. W jej trakcie rekruter poznaje doświadczenie i oczekiwania opiekunki, a ona sama zaznajamia się z funkcjonowaniem firmy, wymaganiami i zasadami zatrudnienia. Na tym etapie zostaje sprawdzona znajomość języka niemieckiego. Teraz jest również czas na opowiedzenie o Twoich umiejętnościach i o tym, ile chciałabyś zarabiać w opiece w Niemczech.
  • Rekruter przedstawia kilka konkretnych zleceń, które jego zdaniem pasują do Twojego profilu opiekunki. Możesz z nich wybrać to, które najbardziej przypadło Ci do gustu. Po akceptacji zlecenia zaczyna się kolejny etap procesu rekrutacyjnego.
  • Teraz pora na zawarcie umowy. Nie musisz przyjeżdżać w tym celu do siedziby firmy. Umowę dostajesz w formie elektronicznej, abyś mogła się z nią zapoznać. Jednocześnie wyrusza do Ciebie kurier z papierową wersją dokumentów. Nie martw się – wysyłka jest już opłacona. Jedyne, co trzeba zrobić, to podpisać umowę i odesłać z powrotem do firmy.
  • Agencja zgłasza Cię jako nowego pracownika do ZUS i NFZ. Otrzymujesz ubezpieczenie i prawo do świadczeń, więc w dniu wyjazdu możesz czuć się bezpiecznie. Koordynator załatwia także formalności konieczne do wyrobienia karty EKUZ. Wyjeżdżasz w ustalonym terminie, a przez cały czas trwania zlecenia masz zapewnioną opiekę koordynatora.

Czego możesz się spodziewać podczas rekrutacji do pracy w opiece?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w trakcie rozmowy dowiesz się nieco o samej agencji, o tym czego wymaga się od opiekunek i o zasadach zatrudniania na tym stanowisku. Zostanie również przeprowadzona rozmowa sprawdzająca Twój poziom znajomości języka niemieckiego. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie, rozmawiając po niemiecku, nic nie szkodzi. Możesz skorzystać z bezpłatnych lekcji niemieckiego dla opiekunek, utworzonych specjalnie z myślą o Tobie. Przygotuj się też do opowiedzenia rekruterowi o Twoim dotychczasowym doświadczeniu zawodowym. Ukończyłaś kurs pierwszej pomocy, pracowałaś w domu opieki? O tym też warto wspomnieć. Na koniec powiedz, jakimi ofertami pracy w opiece nad osobami starszymi jesteś zainteresowana.

Osoba rekrutująca zapyta Cię, kiedy mogłabyś wyjechać do pracy w opiece w Niemczech. Niektóre opiekunki i opiekunowie zgłaszają chęć wyjazdu niemal natychmiast. Jeśli jednak masz do domknięcia kilka spraw i bardziej satysfakcjonuje Cię wyjazd za kilka dni – nic nie szkodzi. Rekruter postara się dopasować odpowiednią ofertę. Nieodłącznym elementem rekrutacji jest też pytanie: dlaczego zdecydował/a się Pan/i pracować w opiece? To pytanie ma za zadanie sprawdzić, jakie wartości są ważne dla Ciebie i czym się kierowałaś, składając swoje CV. Wspomnij też o swoich preferencjach dotyczących podopiecznego: w jakim wieku może być, czy to ma być mężczyzna, czy może kobieta. Rekruter spyta Cię też, czy masz prawo jazdy. To ważne zwłaszcza wtedy, kiedy podopiecznego trzeba zawozić do lekarza. Teraz zostanie Ci przedstawiona oferta. Wyjazd zwykle następuje w przeciągu kilku dni od pierwszej rozmowy. Gdy tylko firma otrzyma wszystkie dokumenty, możesz ruszać w drogę.

opiekunka osoby starszej

Kwalifikacje do pracy w opiece nad osobami starszymi

Opiekunka osób starszych powinna posiadać pewne kwalifikacje. Podstawą jest znajomość języka niemieckiego, którą weryfikuje się podczas rozmowy rekrutacyjnej. Wymagany jest stopień podstawowy, ale im bardziej znasz język, tym lepiej – otrzymasz korzystniejszą ofertę. Często od opiekunek wymaga się też czynnego prawa jazdy. Pozostałe umiejętności to tak zwane „umiejętności miękkie”, czyli odnoszące się do Twojego charakteru. Jeżeli jesteś empatyczna, lubisz osoby starsze i z chęcią pomagasz innym, praca w opiece w Niemczech jest dla Ciebie.

Rozmowa kwalifikacyjna to Twój czas. Masz szansę zaprezentować się z jak najlepszej strony, staraj się jednak być rzeczowa i konkretna. Lepiej szczerze powiedzieć o swoich słabych stronach i nie ryzykować, że codzienność na szteli Cię przerośnie. Dzięki temu rekruter będzie mógł wybrać Ci taką ofertę pracy, jaką z radością przyjmiesz. A swoje obowiązki wykonasz pewnie i dokładnie.