SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Kompetencje opiekunki osób starszych

Niektórzy uważają, że aby pracować w opiece w Niemczech, wystarczy poznać kilka niemieckich słówek, spakować się i wsiąść do busa. Zawód opiekunki osób starszych jest jednak bardziej wymagający, niż mogłoby się wydawać. W tej pracy też warto poszerzać kompetencje i zdobywać doświadczenie. Co zatem powinny umieć opiekunki w Niemczech i w jakich obszarach się kształcić? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Cechy, które przydają się w pracy opiekunki

Otaczanie troską podopiecznego, który często jest schorowany, wymaga dużej dawki cierpliwości, zrozumienia i empatii. Szczególnie trudne zadanie stoi przed opiekunką osoby niepełnosprawnej, unieruchomionej. Masz doświadczenie w opiece nad starszym członkiem rodziny? To dobrze, ale nie jest powiedziane, że równie dobrze poradzisz sobie w pracy jako opiekunka. Pamiętaj, że wyjeżdżasz w nowe miejsce, do zupełnie obcych ludzi. Poznanie seniora to dopiero początek drogi do zbudowania z nim przyjaznej, pozytywnej relacji.

Pracując jako opiekunka w Niemczech, na pierwszym miejscu stawiasz potrzeby swojego podopiecznego. Nawet jeśli jego życzenia nie zawsze będą miały dla Ciebie sens, traktuj je z szacunkiem. W swoim domu to on ustala zasady i jeżeli nie stanowią one zagrożenia dla żadnego z Was, spokojnie możesz je zaakceptować. Warto pamiętać, że starość nie jest przyjemnym etapem w życiu. Nierzadko wiąże się z nią codzienny dyskomfort i ból, poczucie osamotnienia i beznadziejności. Te uczucia mogą spowodować, że podopieczny stanie się drażliwy i mrukliwy. Opiekunka powinna zdawać sobie z tego sprawę i rozumieć seniora, a nie denerwować się, że podopieczny znów „ma humory”. Odpowiednie nastawienie pomoże osobie starszej uporać się ze złym nastrojem.

opiekunka osób starszych w Niemczech

Praca opiekunki w Niemczech a rozwój zawodowy

Im więcej pracujesz, tym bardziej automatycznie wykonujesz wszystkie czynności. Do codziennych obowiązków wkrada się rutyna. Wbrew pozorom to właśnie wtedy najłatwiej jest coś przeoczyć, o czymś zapomnieć. Dlatego zadbaj o to, żeby każdego dnia stawiać sobie nowe wyzwania. Możesz chociażby włączyć telewizor i starać się zrozumieć usłyszane niemieckie zdania. Dzięki temu wzbogacisz swoje słownictwo i łatwiej dogadasz się z podopiecznym. A kiedy zjeżdżasz do Polski w przerwie między zleceniami, wykorzystaj ten czas na uczestnictwo w kursach dla opiekunek. W agencji Veritas organizujemy szkolenia zawodowe – zapytaj o nie swojego koordynatora. Regularne poszerzanie wiedzy pozwoli uniknąć wypalenia zawodowego. A warto wiedzieć, że ze względu na specyfikę pracy opiekunki seniorów są na nie wyjątkowo narażone.

To jednak nie jedyny powód, dla którego warto się stale uczyć. Dokształcanie i zdobywanie nowych kompetencji pozwala lepiej poznać siebie. Jeśli postawisz sobie wyżej poprzeczkę i ją „przeskoczysz”, wzrośnie Twoja pewność siebie. Na dodatek dowiesz się, w czym jesteś dobra i w jakim kierunku możesz rozwijać się w zakresie zawodu opiekunki. Próbując nowych rzeczy, poszerzasz swoje horyzonty – a stąd już tylko krok do lepszego zrozumienia podopiecznego.

Czy masz kwalifikacje do pracy w opiece?

Szukasz atrakcyjnej, dobrze płatnej pracy dla opiekunek w Niemczech? Przygotuj się na to, że podczas rekrutacji osoba, z którą będziesz rozmawiać, zapyta Cię o Twoje kwalifikacje. Nieważne, czy dopiero zaczynasz pracę w zawodzie, czy jesteś opiekunką już od kilku lat. Wiedza na temat opieki nad starszymi osobami cały czas się poszerza. Pojawiają się nowe rozwiązania i usprawnienia, ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków. Zanim więc odpowiesz na ogłoszenie zatytułowane: „Szukam opiekunki do starszej osoby”, upewnij się, że masz aktualną wiedzę na temat branży opieki.

Nie mniej ważne jest szlifowanie kompetencji językowych. Umiejętność rozmowy po niemiecku w pracy opiekunki w Niemczech jest wręcz niezbędna. Na początek wystarczy komunikatywna znajomość języka, ale im lepiej potrafisz mówić, tym atrakcyjniejszą ofertę możesz otrzymać.

opiekunka osoby niepełnosprawnej

Opiekunki w Niemczech chętnie poszerzają swoją wiedzę

Najważniejszą zasadą w pracy opiekunek jest: lubić swoją pracę. Możesz przeczytać wszystkie książki o opiece na świecie i zajmować się wieloma podopiecznymi – i nie być dobrym opiekunem. W tym zawodzie potrzebne jest szczere zainteresowanie drugim człowiekiem i zaangażowanie. Właściwa motywacja pomaga zrozumieć seniora i znaleźć w sobie empatię. Jeżeli więc planujesz szukanie zatrudnienia, zastanów się, czy interesujesz się tą branżą. A później zajrzyj na naszą stronę i prześledź aktualne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech.