SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Lek czy suplement? Jaką kurację dobrać dla osoby starszej

Na suplementy diety możemy natknąć się wszędzie. Apteki, drogerie, sklepy stacjonarne i internetowe proponują coraz to nowe rozwiązania na wszelkie dolegliwości. Telewizyjne i radiowe bloki reklamowe są pełne reklam suplementów i leków bez recepty. To sprawia, że wielu ludzi, szczególnie starszych, chętnie po nie sięga. Jednak w wielu przypadkach okazuje się, że dany suplement nie jest seniorowi w ogóle potrzebny. Czy zatem suplementy i leki dla seniora można kupować na własną rękę? Jak łączyć je ze stałymi lekarstwami? Czy suplement można przedawkować? Sprawdź!

Dlaczego suplementy i leki dla seniorów są tak popularne?

Mówi się, że reklama jest dźwignią handlu. Tak też jest i w tym przypadku. Firmy farmaceutyczne wiedzą, że seniorzy rzadko korzystają z Internetu, za to częściej włączają telewizję i radio. Dlatego producenci suplementów diety chętnie przeznaczają swoje fundusze na reklamę właśnie w tych mediach. W ten sposób docierają bezpośrednio do odbiorców i zachęcają ich do zakupu. Z psychologicznego punktu widzenia to właśnie seniorów najłatwiej jest przekonać do sięgnięcia po nowy lek. Osoby starsze często są schorowane, mają przewlekłe problemy zdrowotne. Chcą choć trochę poprawić swój stan zdrowia – a suplement dostępny w aptece to najprostsze rozwiązanie.

Jak pokazują badania, ponad 90% osób powyżej 70. roku życia regularnie zażywa leki i suplementy diety. Najczęściej są to tabletki na ból głowy, specyfiki związane z chorobami sercowo-naczyniowymi, lekarstwa na bóle stawów i antybiotyki. Wielu seniorów bierze leki na alergię i cukrzycę. Suplement, który w naturalny sposób ma wspomagać działanie lekarstw, jest więc kuszącą opcją. Oczywiście w niektórych przypadkach zażywanie suplementów jest wskazane. Mowa tutaj o sytuacjach, w których organizm seniora nie przyswaja składników odżywczych tak, jak powinien. Zdarza się to w przebiegu różnego rodzaju chorób, jak:

  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • przewlekłe zapalenie żołądka,
  • paradontoza,
  • dyspepsja (niestrawność),
  • uszkodzenie śluzówki.

Również osoby, które przyjmują leki przeciwpadaczkowe i moczopędne, mogą cierpieć na niedobór składników odżywczych. Suplementy i leki dla seniora przydadzą się też, jeżeli podopieczny ma nietolerancję laktozy lub alergię na białka mleka, nie je ryb albo ma monotonną dietę.

leki dla seniora

Suplementy i witaminy korzystne dla seniora

Jakie suplementy i leki dla seniora włączyć do diety podopiecznego? Lekarze zgodnie twierdzą, że w naszym klimacie niezbędna jest suplementacja witaminy D3. Niestety, w ciągu roku mamy mało dni ze słońcem, a jesienią i zimą pogoda nie zachęca do spacerów. Niedobór witaminy D3 skutkuje nie tylko pogorszeniem nastroju i sennością, ale też wyższym ryzykiem osteoporozy, wystąpienia nowotworów i chorób układu sercowo-naczyniowego. Innym ważnym pierwiastkiem jest wapń. To on buduje i wzmacnia kości, co w podeszłym wieku jest bardzo ważne. Można go łatwo dostarczyć w produktach mlecznych, ale nie zawsze się to uda – zwłaszcza, gdy senior nie może pić mleka. W takich przypadkach konieczna będzie suplementacja. Dobrym wyborem są również wegańskie napoje roślinne wzbogacane wapniem.

Kolejnym składnikiem odżywczym ważnym dla osób starszych jest białko. Zapotrzebowanie na nie wzrasta wraz z upływem lat, a niedobory zdarzają się coraz częściej. Jeśli senior nie dostarczy organizmowi odpowiedniej ilości białka, mogą pojawić się poważne problemy zdrowotne. Widać je gołym okiem: coraz częstsze infekcje, trudności w gojeniu ran, powstawanie odleżyn, krwiaków i siniaków. Jak temu zapobiec? Najlepszym wyjściem jest oczywiście spożywanie produktów bogatych w białko. Znajdziesz je chociażby w rybach, jajach, chudym mięsie, produktach mlecznych, orzechach, brązowym ryżu i w pełnoziarnistym pieczywie. Jeżeli jednak podopieczny cierpi na brak apetytu albo nie może jeść niektórych produktów, dobrym pomysłem okaże się suplementacja. W grę wchodzą tutaj specjalne odżywki białkowe przeznaczone dla osób starszych. Niektóre z nich są wzbogacone jeszcze innymi suplementami. Takie odżywki sprawdzą się zwłaszcza podczas pobytu w szpitalu, rekonwalescencji po operacji, braku apetytu czy unieruchomieniu.

senior u lekarza

Polipragmazja, czyli zbyt dużo leków na raz

Wielu seniorów zmaga się na co dzień z więcej niż jedną chorobą. Jeśli dodamy do tego niedobory składników odżywczych, może się okazać, że osoba starsza potrzebuje codziennie przyjmować kilka różnych leków. Dobrze jest więc pilnować, żeby podopieczny stosował tylko te suplementy, które są niezbędne. Jeżeli senior bierze więcej leków, niż potrzebuje, mówimy o polipragmazji. Może do niej dojść na skutek:

  • wielochorobowości,
  • leczenia przez kilku różnych specjalistów,
  • zaleczania objawów bez znalezienia przyczyny,
  • leczenia i suplementacji na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem.

Niestety, przyjmowanie dużej ilości różnych leków może prowadzić do interakcji między nimi. Ich działanie może się wzmocnić lub osłabić. Szczególnie ostrożne powinny być osoby, które na co dzień przyjmują przeciwzakrzepowe leki dla seniora. Takich lekarstw nie można łączyć z suplementami zawierającymi szałwię, miłorząb albo dziurawiec. W przypadku stosowania leków na cukrzycę trzeba zrezygnować z preparatów z żeń-szeniem, a żelaza nie można zażywać z lekami zawierającymi bifosfoniany. Te ostatnie są stosowane w leczeniu reumatyzmu i osteoporozy.

Co zrobić, by uniknąć skutków ubocznych przyjmowania za dużej ilości leków? Na samym początku porozmawiaj z lekarzem. Być może senior nie musi przyjmować aż tylu lekarstw. A może da się wprowadzić zamienniki, które nie spowodują groźnych skutków ubocznych? Dobrym pomysłem jest spisywanie dawek leków, jakie bierze podopieczny – bierz pod uwagę także suplementy i witaminy dla seniora. I przede wszystkim dbaj, by osoba starsza nie przyjmowała leków bez potrzeby. Jeśli uważa, że musi zastosować nowy suplement, najpierw poradźcie się w tej sprawie lekarza. Pamiętaj, że różnica między lekiem a suplementem jest dość znacząca. Te pierwsze są przebadane i mają określone właściwości lecznicze. Natomiast suplementy mogą jedynie wspomagać leczenie, ale nie zastąpią zdrowej, zbilansowanej diety.