SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Majaczenie: czym jest i jak sobie z nim radzić?

W pracy opiekunek w Niemczech nie brakuje trudnych sytuacji. Jedną z nich jest opieka nad seniorem, u którego występuje majaczenie. To poważny problem medyczny, który utrudnia funkcjonowanie zarówno podopiecznemu, jak i opiekunowi. Zwykle problemy zaczynają się nagle, a ich natężenie szybko się zmienia. Czym jest zespół majaczeniowy i jak zajmować się osobą, która na niego cierpi?

Przyczyny wystąpienia zespołu majaczeniowego

Majaczenie, nazywane czasem zespołem majaczeniowym (splątaniem, delirium, ostrym zespołem mózgowym) jest czasowym zaburzeniem świadomości, uwagi i funkcji poznawczych. Powodem są zmiany organiczne powstające w mózgu. W efekcie pojawiają się zaburzenia psychiczne o ostrym przebiegu, atakujące głównie obszary odpowiedzialne za czynności poznawcze. Warto jednak wiedzieć, że ten stan jest przejściowy i całkowicie odwracalny. Zaburzenia zwykle nie trwają długo – czasem  jest to kilka godzin, ale mogą się też zdarzyć napady kilku- lub kilkunastodniowe. W rzadkich przypadkach epizod majaczenia może trwać kilka miesięcy. Zespół majaczeniowy występuje zwłaszcza u hospitalizowanych, chorych seniorów. Skąd się bierze? Zazwyczaj powodem są różnego rodzaju zaburzenia somatyczne, które wywołują zachwiania równowagi organizmu. Zdarza się, że ten proces skutkuje dysfunkcją mózgu – zwłaszcza, gdy w przebiegu zaburzenia wydzielają się toksyny albo zachodzą zmiany metaboliczne.

Majaczenie może mieć następujące przyczyny:

  • choroby układu oddechowego, zakażenia układu moczowego, skóry, przewodu pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • schorzenia takie jak cukrzyca, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, kory nadnerczy czy przysadki,
  • niewydolność wątroby lub nerek,
  • udar mózgu, niewydolność krążeniowa i oddechowa, zawał serca, niedokrwistość, choroby naczyniowe,
  • odwodnienie na skutek gorączki, biegunki, wymiotów lub wysokich temperatur,
  • niedożywienie, niedobór witamin,
  • guz mózgu, choroby otępienne,
  • zatrucie alkoholem,
  • uraz głowy,
  • zabiegi przeprowadzane pod narkozą,
  • niektóre leki przeciwdepresyjne, uspokajające, przeciwwymiotne, przeciwbólowe i inne,
  • stres związany ze zmianą miejsca pobytu lub hospitalizacją.

majaczenie

Objawy majaczenia i czynniki ryzyka

Objawy zespołu majaczeniowego rozwijają się dość szybko, od kilku godzin do kilku dni. Ich cechą charakterystyczną jest zmienne nasilenie. Na początku można zaobserwować nagłą zmianę w zachowaniu seniora. Podopieczny odczuwa nieokreślony niepokój bądź lęk, nie może spać. Dochodzą do tego zaburzenia orientacji – chory nie może określić czasu, miejsca, w którym się znajduje. Nie rozpoznaje towarzyszących mu osób, gubi się w znanej przestrzeni. Może też przestać reagować na polecenia, nie odpowiadać na pytania albo reagować z opóźnieniem. Kolejnym etapem są omamy albo halucynacje (to one zwykle uważane są za majaczenie). Senior może mieć omamy wzrokowe, rzadziej słuchowe, węchowe albo dotykowe. Do urojeń zaliczamy błędne postrzeganie rzeczywistości. Majaczenie u osób starszych objawia się też zmianami nastroju, wrażliwością na światło i hałas. Senior może mieć problemy z koncentracją i pamięcią. Do objawów zaliczamy także nagłe zmiany w aktywności psychoruchowej i zaburzenia koordynacji. Podopieczny może też być aktywny w nocy, natomiast w dzień śpi.

Można wyróżnić kilka czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia majaczeń. Należą do nich:

  • podeszły wiek (powyżej 65 lat),
  • choroby przewlekłe (zwłaszcza wtedy, gdy współistnieją ze sobą),
  • niedokrwienie lub niedotlenienie mózgu (na skutek udaru czy zawału serca),
  • silny lub nagły ból,
  • choroby otępienne,
  • niektóre leki,
  • przestymulowanie (hałas, światło, zmiana otoczenia) albo niedostymulowanie (niedosłuch, niedowidzenie bez korekcji),
  • niedobór snu,
  • niedożywienie, odwodnienie,
  • niektóre infekcje wirusowe,
  • zatrucia,
  • zabiegi operacyjne.

zespół majaczeniowy

Majaczenie – jak zadbać o podopiecznego?

Opieka nad seniorem z zespołem majaczeniowym nie jest łatwa. Musisz być przygotowana na nieprzewidziane sytuacje i umieć im zaradzić. Warto więc wiedzieć, jak można zmniejszyć ryzyko wystąpienia majaczenia u podopiecznego.

Po pierwsze, pilnuj, by senior przyjmował leki przepisane przez lekarza o odpowiednich porach i we właściwych dawkach. Jeśli podopieczny będzie przestrzegał zaleceń, ryzyko pogorszenia stanu zdrowia znacznie się zmniejszy. Dlatego cały czas obserwuj osobę starszą i reaguj, gdy tylko zauważysz jakieś niepokojące zmiany w zachowaniu.

Chroń podopiecznego przed odwodnieniem. Zachęcaj go do picia wody i dbaj, by zawsze miał blisko siebie szklankę z tym napojem. Istotne jest też właściwe odżywianie – posiłki powinny być bogate w witaminy i minerały, a także odpowiednio kaloryczne.

Zapewnij seniorowi codzienną dawkę ruchu: spacery i lekka gimnastyka sprawdzą się tutaj idealnie. W sezonie grypowym unikajcie jednak miejsc, w których jest dużo ludzi, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Bardzo ważny jest też nieprzerwany sen w nocy – powinien on trwać 7-8 godzin.

Dołóż starań, by podopieczny przebywał w spokojnej atmosferze. Niech każdy dzień ma swój ustalony rytm. Mów do osoby starszej w sposób jasny i zrozumiały, unikaj gwałtownych reakcji i nagłych zmian. Ograniczaj też bodźce zewnętrzne, zwłaszcza w porze relaksu. Zachęć podopiecznego do używania okularów lub aparatu słuchowego, jeśli to konieczne. Dbaj o to, by senior mógł łatwo zorientować się w czasie i otoczeniu – odsłaniaj okna, w nocy zostaw włączoną małą lampkę, umieść zegar i kalendarz w widocznym miejscu.

Zespół majaczeniowy to nie tylko przykra dolegliwość. Może on mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia podopiecznego. Chorego często trzeba leczyć w szpitalu, a proces ten może być długi. Majaczenie – jak tylko się pojawi – wymaga szybkiej reakcji opiekuna. Warto zaufać tutaj swojej intuicji. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, a zachowanie seniora wzbudza Twój niepokój, jak najszybciej skontaktuj się z jego lekarzem.