Zapewne pamiętasz swój pierwszy wyjazd do pracy w niemieckiej opiece. A może jest on jeszcze przed Tobą – właśnie podpisałaś umowę z agencją i pakujesz walizkę? Zastanów się, jakie emocje Ci towarzyszyły. Ekscytacja, niepewność, może strach. Przede wszystkim jednak czułaś się zmotywowana do tego, by rozpocząć nową przygodę. Motywacja do pracy w opiece to ważny element całego procesu. Powody, dla których opiekunki decydują się wyjechać do pracy w Niemczech, są różne. Dziś przyjrzymy się najczęstszym z nich.
Praca daje opiekunce satysfakcję i radość
Wiele osób, które podejmują pracę w niemieckiej opiece, posiada już doświadczenie w branży – nawet, jeśli wyjeżdżają po raz pierwszy. Brzmi intrygująco? W takim razie przypomnij sobie, czy nie miałaś okazji zajmować się starszym lub chorym rodzicem czy dziadkiem. To również jest swojego rodzaju opieka, a obowiązki wtedy wykonywane są bardzo podobne do tych na szteli. Warto jedynie pamiętać, że opieka nad osobą starszą to specyficzny i wymagający zawód. Kwalifikacje są ważne, ale od opiekunek oczekuje się głównie pewnych cech charakteru. Jeżeli więc jesteś pogodna, masz w sobie duże pokłady empatii i cierpliwości, lubisz towarzystwo innych ludzi, jesteś komunikatywna i otwarta, śmiało możesz zacząć odpowiadać na oferty pracy.
W większości przypadków motywacją jest poczucie satysfakcji. Dla wielu opiekunów sztela to nie tylko miejsce pracy, ale i sposób na spełnienie zawodowe. Z przyjemnością odnajdują sens życia w pomaganiu osobom potrzebującym, niesamodzielnym i chorym. Czują się szczęśliwi, dbając o innych, wiedząc, że są komuś potrzebni. Najczęściej są to osoby samotne, nie mające kontaktu z rodziną. Tacy opiekunowie chętnie wyjeżdżają za granicę do pracy i szybko nawiązują więź ze swoimi podopiecznymi.
Chęć podróżowania i rozwoju to też motywacja
Niektórzy opiekunowie chcą wyjechać za granicę, ale mieć możliwość szybkiego powrotu do kraju. Dlatego wybierają Niemcy – bliskość Polski sprawia, że ich motywacja do pracy w opiece wzrasta. Podróż do kraju naszych zachodnich sąsiadów jest stosunkowo niedługa, zwłaszcza jeśli mieszkamy blisko granicy. Dodatkowo Niemcy, tak samo jak Polska, należą do Unii Europejskiej. Opiekunki mogą więc swobodnie podróżować przez granicę, mając w torebce dowód osobisty. Nie trzeba wozić ze sobą paszportu, poddawać się kontroli. Oprócz tego na niemieckiej szteli zarabia się w euro. Po przeliczeniu na złotówki miesięczne zarobki stają się niezwykle atrakcyjne.
Motywacją do podjęcia pracy w Niemczech jest też fakt, że w tej branży nie brakuje ogłoszeń. Społeczeństwo niemieckie szybko się starzeje, a dzieci czy wnuki często nie mają możliwości ani wiedzy, aby zająć się schorowanym członkiem rodziny. Na ratunek przychodzą więc polskie opiekunki, które, nawiasem mówiąc, są za granicą bardzo szanowane. Zachodni sąsiedzi lubią nas za obowiązkowość, punktualność i uśmiech.
Praca opiekunki w Niemczech to także okazja do rozwoju – zarówno zawodowego, jak i osobistego. Masz okazję wyjechać za granicę, poznać nowych ludzi, zwiedzić choć niewielką część świata. A jeśli Twój podopieczny będzie w miarę mobilny, to nic nie stoi na przeszkodzie, by to on pokazał Ci najbliższą okolicę. Możecie wychodzić na wspólne spacery, wyjeżdżać na niedalekie wycieczki. I przede wszystkim dużo rozmawiać. Dzięki temu nie tylko nauczysz się języka, ale też poznasz kulturę naszych sąsiadów „od podszewki”. Niektóre opiekunki wyjeżdżają w coraz to nowe regiony. W ten sposób mimochodem zwiedzają cały kraj, poznają zwyczaje, a przede wszystkim regionalną kuchnię.
Gdzie się podziała moja motywacja do pracy?
Niestety, w opiece, tak jak w każdej branży, nie zawsze jest różowo. Może się zdarzyć, że opiekunka na jakiś czas straci motywację. I chociaż agencje pracy dla opiekunek w Niemczech cyklicznie oferują premie i dodatki finansowe, to niekiedy nawet one nie wystarczają. Co wtedy możesz zrobić? Przede wszystkim wziąć czystą kartkę i spisać swoje cele oraz pragnienia. Koniecznie wypisz je ręcznie – to pozwoli Ci skupić się na zadaniu i poczuć silniejszą więź z tym, co chcesz osiągnąć. W czym pomoże Ci praca opiekunki w Niemczech? Może dzięki niej wyjedziesz wreszcie na wymarzone wakacje albo skończysz dawno odkładany remont mieszkania. Przeniesienie marzeń na papier ułatwia ich realizację. Kiedy przyjdą trudniejsze chwile, zawsze możesz wyjąć kartkę, zeszyt czy notatnik i przypomnieć sobie, do czego dążysz.
Być może znasz powiedzenie: „Rób to, co kochasz, a nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia”. I choć może się ono wydawać nierealne, to jest w nim ziarenko prawdy. Aby mieć motywację do pracy, musisz choć trochę ją lubić. W opiece jest to szczególnie ważne. Zdarzają się bowiem trudne dni, gdy podopieczny nie chce współpracować albo wyładowuje na opiekunce swoją złość. Niekiedy potrzeba ogromu cierpliwości i siły psychicznej, żeby sprostać codziennym zadaniom. Jednak jeżeli czujesz powołanie, motywacja do pracy w opiece pojawi się sama.
A co zrobić, gdy powyższe sposoby nie działają? Postaraj się przełamać nieco rutynę. W zawodzie opiekunki może to być nieco trudne, ale nie poddawaj się. Możesz odwiedzić forum dla opiekunek w Niemczech i zapytać koleżanek po fachu, jak radzą sobie z rutyną. Wolne chwile, gdy senior śpi albo zajmuje się swoimi sprawami, przeznacz na swoje hobby. Przed wyjazdem lubiłaś szydełkować, czytać biografie sławnych ludzi, piec ciasteczka? To idealny moment, aby przypomnieć sobie, ile sprawiało Ci to radości. Dobrym sposobem na brak motywacji do pracy jest też aktywność fizyczna. Możesz biegać, jeździć na rowerze, pójść na siłownię czy basen. Warunek jest jeden – ruch ma być przyjemnością i sprawiać, że codzienność stanie się łatwiejsza i radośniejsza.