SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Praca za granicą w opiece: czy jest dla każdego?

Chcesz rozwijać się zawodowo i jednocześnie czuć, że robisz coś dobrego? Rozważ pracę w opiece w Niemczech. Codzienne obowiązki, choć nieraz trudne i żmudne, dają niepowtarzalną satysfakcję. Praca za granicą w charakterze opiekunki jest bowiem przede wszystkim misją – pomaganiem potrzebującemu człowiekowi. To duża odpowiedzialność. Warto więc przed wyjazdem do opieki w Niemczech dokładnie zapoznać się z charakterem stanowiska. W ten sposób dowiesz się, czy jest to praca dla Ciebie.

Wymagania wobec opiekunek osób starszych

Praca za granicą, zwłaszcza w niemieckiej opiece, jest dobrze płatnym zawodem. Za wysokim wynagrodzeniem idą jednak takie same wymagania. Od opiekuna w Niemczech oczekuje się cierpliwości i wytrwałości. Podopieczni często są osobami w podeszłym wieku, starszymi, schorowanymi, wymagającymi szczególnej troski. Wielu z nich nie radzi sobie już z codziennymi czynnościami. Zadaniem opiekunki jest więc ułatwienie seniorowi życia. W tym celu pomaga mu w prowadzeniu domu: gotuje, sprząta, pierze, robi zakupy. Nierzadko też trzeba udzielić sobie starszej wsparcia w ubieraniu, myciu, czesaniu, a także zająć ją czymś w wolnym czasie. Przy tym trzeba pamiętać, że podopieczni bywają „trudni”. Z różnych powodów, najczęściej zdrowotnych, mogą zachowywać się nieprzyjemnie, mieć problemy z pamięcią lub mocno absorbować opiekunkę swoją osobą. Z tego powodu opiekunce przyda się również duża doza empatii, ciepła i otwartości na innych.

Czy opiekunka seniora musi mieć wykształcenie kierunkowe? Niekoniecznie. Co prawda wiedza medyczna jest mile widziana w tym zawodzie, ale nie obligatoryjna. Opiekunkom, które mają za sobą szkoły czy studia medyczne, pielęgniarskie lub fizjoterapeutyczne, jest po prostu łatwiej. Na takie osoby decydują się rodziny potrzebujące dla swojego bliskiego specjalistycznej opieki. Za to niezbędna będzie przynajmniej komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Jeśli mówisz w tym języku dobrze lub bardzo dobrze, możesz liczyć na atrakcyjniejsze zlecenia. Dodatkowym plusem jest posiadanie czynnego prawa jazdy. A jeśli chcesz poczuć się pewniej, możesz ukończyć kurs zawodowy dla opiekunek w sprawdzonej agencji pracy za granicą.

agencje pracy za granicą

Jakimi cechami powinna wykazać się opiekunka w Niemczech?

Pierwszą cechą, którą powinna przejawiać opiekunka, jest wewnętrzna motywacja i odporność emocjonalna. Jeśli chcesz pomagać osobie starszej, a jednocześnie potrafisz poradzić sobie w trudnych sytuacjach, praca za granicą jest dla Ciebie. Zweryfikuj, czy masz w sobie odpowiednią dozę cierpliwości i empatii. To od tych cech zależy budowanie trwałej więzi z podopiecznym – jeśli potrafisz z nim współodczuwać, rozumieć jego potrzeby, będzie Wam łatwiej. W wielu przypadkach spokój i odpowiednie podejście są wręcz niezbędne. Mowa tutaj chociażby o opiece nad osobami z demencją, trudnościami w mówieniu czy nawet z depresją. Każda z nich wymaga innego rodzaju opieki, innego tonu i tematu rozmów.

Druga cecha to chęć do nauki niemieckiego. Pamiętaj, że praca za granicą bez języka jest trudna do znalezienia. Oczywiście na samym początku można szukać zatrudnienia w polskich rodzinach, ale na dłuższą metę przestaje się to opłacać. Ofert jest po prostu mniej, a wynagrodzenia często niższe niż w niemieckich domach. Lepiej zatem zainwestować w naukę języka i cieszyć się coraz lepszymi zarobkami.

Opiekunka musi być też samodzielna i odpowiedzialna. Praca z podopiecznym to nie tylko wykonywanie codziennych obowiązków, ale też podejmowanie ważnych decyzji. Może się zdarzyć sytuacja wymagająca Twojej natychmiastowej reakcji. Senior nagle gorzej się poczuje lub upadnie – co wtedy zrobisz? Od szybko podjętej decyzji może zależeć nawet jego zdrowie. Na dodatek jako opiekunka często musisz działać sama, zwłaszcza gdy rodzina podopiecznego mieszka daleko lub jest w pracy.

I wreszcie – opiekunka powinna wykazać gotowość do częstych wyjazdów. Utarło się, że praca za granicą w opiece jest przeznaczona głównie dla kobiet. A to przecież one zwykle muszą umiejętnie łączyć życie zawodowe z opieką nad dziećmi i domem. Gdy zaczynają pracę w Niemczech, na jakiś czas rozstają się z bliskimi. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyjeździe dobrze jest ją przemyśleć. Upewnij się, że to właściwy moment, a rodzina jest przygotowana na Twoją czasową nieobecność.

opieka do osoby starszej

Praca za granicą w opiece to także powołanie

Opiekunka wykonuje obowiązki, które trudno jednoznacznie zdefiniować. Jest po trosze pomocą domową, pielęgniarką i towarzyszką życia codziennego. Senior potrzebuje pomocy przy czesaniu? Trzeba wytrzeć kurze, przyszyć do swetra zagubiony guzik? A może podopiecznego coś gnębi i musi się „wygadać”? W każdej z tych sytuacji może liczyć właśnie na opiekunkę. Ona jest dla niego przyjacielem, powiernikiem, rozmówcą, pomocą w codziennym życiu. A jeżeli podopieczny nie jest w stanie wychodzić z domu – także oknem na świat. Nic zatem dziwnego, że o pracy w opiece mówi się jako o swoistym powołaniu. Wymaga ona bowiem specyficznego podejścia, a także wielu charakterystycznych cech, jak cierpliwość, empatia i delikatność. Nie każdy może zajmować się opieką nad osobami starszymi i nie wszyscy odnajdą w tym zawodzie satysfakcję.

Warto pamiętać, że opieka w Niemczech to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Masz obok siebie drugiego człowieka, który coraz gorzej radzi sobie z codziennymi czynnościami. Twoim zadaniem jest więc sumienne wykonywanie obowiązków, ale w ferworze pracy nie możesz zapominać o najważniejszym – o dobru seniora. Tutaj właśnie konieczne jest poczucie powołania. Bez niego trudno będzie zająć się podopiecznym tak, jak on tego potrzebuje.