SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

O czym trzeba wiedzieć, opiekując się osobą z demencją

Demencja starcza to wyzwanie dla opiekunów. Zajmowanie się osobą ze schorzeniami otępiennymi nierzadko staje się codzienną walką z jej objawami. Warto zatem wiedzieć, co robić, gdy podopieczny nie chce współpracować. Dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej? Jak możesz go uspokoić i skłonić do jedzenia czy poddania się zabiegom higienicznym? Oto kilka zasad dotyczących opieki nad osobą z demencją.

Otępienie starcze a niechęć do jedzenia

Zdarza się, że osoba chora na demencję nie chce przyjmować pokarmów. Powodem są zwykle problemy z przeżuwaniem. Gdy schorzenie postępuje, uszkadza różne ośrodki w mózgu – w tym ten odpowiedzialny za żucie pokarmu. W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest ostrożne, spokojne i troskliwe karmienie podopiecznego. Możesz podawać seniorowi produkty, których nie trzeba gryźć (jogurty, kisiele), ale nie powinny one być podstawą diety. Jeśli nie jesteś pewna, jak zbudować jadłospis dla osoby z demencją starczą, poradź się dobrego dietetyka. Do specjalisty warto wybrać się też wtedy, gdy senior zacznie tracić na wadze. Demencja u osób starszych wiąże się bowiem czasem z chudnięciem, bez względu na to, ile jedzą. Dlatego bardzo ważne jest, by na bieżąco sprawdzać wagę podopiecznego i w razie potrzeby podawać wysokokaloryczne pożywienie albo suplementy diety.

opieka nad osobą z demencją

Demencja starcza: kiedy senior nie pozwala się umyć

Dbanie o higienę to podstawa – i seniorzy również to wiedzą. Jednak objawy choroby otępiennej zaburzają postrzeganie rzeczywistości. Podopieczny może nie rozumieć, dlaczego musi iść do łazienki, rozebrać się i stanąć pod strumieniem wody z prysznica. Często próby zdjęcia ubrania są przez nich postrzegane jako atak fizyczny, przed którym muszą się bronić. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim podejść do osoby starszej z cierpliwością i delikatnością. Postarać się zrozumieć chorego – demencja starcza sprawia, że świat staje się dla niego obcy i niebezpieczny. Opowiadaj i tłumacz, co właśnie robisz i co za chwilę się wydarzy. Dzięki temu senior poczuje się bardziej komfortowo. Zdarza się, że mycie i rozbieranie jest dla osoby starszej nieprzyjemne, gdyż kojarzy się z uczuciem zimna. Aby temu zapobiec, nagrzej łazienkę przed kąpielą. Niektórzy seniorzy mogą czuć obawę przed lejącą się z góry wodą i chcą zawsze widzieć, skąd ona leci. Dopilnuj też, żeby kąpiel zawsze odbywała się o tej samej porze. To sprawi, że mycie stanie się dla seniora częścią dobrze znanej, codziennej rutyny.

Opieka nad osobą starszą, która nie chce spać

Do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia potrzebny jest nieprzerwany, trwający 6-8 godzin sen. Natomiast senior chory na demencję śpi przez 1-3 godziny, budzi się, jest aktywny przez kilka godzin i znów robi się senny. Proces powtarza się, często niezależnie od pory dnia lub nocy. Przez to zarówno osoba starsza, jak i opiekun są zmęczeni i rozdrażnieni. Co powoduje takie zachowanie seniora? Przyczyną są uszkodzenia w mózgu spowodowane przez chorobę. Zniszczeniu ulegają ośrodki odpowiedzialne za regulację rytmu dobowego. Jak można pomóc podopiecznemu? Wielu opiekunom przychodzi do głowy stosowanie środków nasennych. I chociaż na pierwszy rzut oka rozwiązanie to wydaje się dobre, w rzeczywistości takie nie jest. Leki mogą powodować zaburzenia zachowania, gwałtowne reakcje i dodatkowe pogorszenie pamięci.

Zamiast medykamentów zastosuj więc naturalne leczenie, czyli angażujące seniora aktywności. Zachęć podopiecznego do wyjścia z domu, zorganizuj spacer, wycieczkę, zapisz go na terapię zajęciową. W domu natomiast zamiast popołudniowych drzemek proponuj dopasowane do jego stanu zdrowia ćwiczenia fizyczne. Pamiętaj, żeby zakończyć je na cztery godziny przed porą snu.

demencja u osób starszych

Jak demencja starcza wpływa na potrzeby fizjologiczne?

Osoby chore na demencję stopniowo tracą kontrolę nad swoją fizjologią. Jest to stosunkowo wczesny objaw, bo występuje nawet 1-2 lata od pierwszych symptomów choroby. Warto wiedzieć, że jest to proces, który nie pojawia się nagle, ale narasta stopniowo. Na dodatek zahacza o sferę bardzo intymną. Dlatego seniorzy często nie chcą się przyznawać do tego, że coś jest nie tak. Jednocześnie czują się niepewnie w miejscach publicznych, a w końcu wolą pozostawać w domu. Ty, jako opiekun osoby starszej, możesz jej pomóc. Co jakiś czas dyskretnie przypominaj o korzystaniu z toalety – nawet wtedy, gdy podopieczny nie zgłasza takiej potrzeby. Nierzadko jednak to nie wystarcza i trzeba zacząć używać bielizny chłonnej. Dobrze jest zgłosić wcześniej taką potrzebę rodzinie i zawczasu przyzwyczaić seniora do korzystania z pieluch. Dziś na rynku można znaleźć bardzo dyskretne i niewidoczne wyroby, które pozwolą zachować higienę. Dzięki temu podopieczny będzie czuł się komfortowo.

Osoba z demencją może mieć problemy z mową

Kłopoty z mówieniem czy komunikacją to częste objawy otępienia starczego. Senior zapomina słów, traci wątek i wielokrotnie powtarza te same opowieści. Problem narasta stopniowo, a razem z nim frustracja podopiecznego. Opiekun natomiast czuje się poirytowany i w jakimś stopniu bezradny. Warto pamiętać, że mimo problemów z mówieniem i zapamiętywaniem senior nadal doświadcza uczuć i emocji. Dlatego unikaj poprawiania czy krytykowania, a także dyskusji z osobą starszą. Przyda się duża doza cierpliwości i umiejętność czytania gestów oraz ruchów podopiecznego.

Niezależnie od tego, na jakim etapie choroby znajduje się senior, dobrze jest zapewnić mu różne aktywności – fizyczne, intelektualne i społeczne. Niech będą zgodne z tym, co osoba starsza lubi robić. W ten sposób dostarczymy jej bodźców potrzebnych do tego, by jak najbardziej opóźnić rozwój demencji.