SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Opieka nad osobą po operacji

Roztaczanie opieki nad względnie sprawnym, kontaktowym podopiecznym jest stosunkowo proste. Co jednak, jeśli ten stan rzeczy nagle się zmieni? Osoby starsze często cierpią na choroby przewlekłe, a zaostrzenie objawów może pojawić się niespodziewanie. Być może konieczna będzie hospitalizacja albo nawet operacja. Senior, który wraca po niej do domu, może potrzebować bardziej specjalistycznej pomocy. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Oto kilka porad, dzięki którym opieka po operacji stanie się łatwiejsza.

Częste zabiegi operacyjne u osób starszych

To, jaki zabieg operacyjny stanie się udziałem Twojego podopiecznego, zależy od wielu czynników. Najważniejszym jest jego stan zdrowia i indywidualne potrzeby. Wśród najczęstszych operacji u seniorów można wyróżnić operacje na sercu: zastawki, by-passy, rozrusznik, a także operacje stawów biodrowych czy wycięcia woreczka żółciowego. W niektórych przypadkach konieczne są operacje onkologiczne. Warto pamiętać, że w podeszłym wieku nie ma „łatwych” operacji. Każda może skończyć się potencjalnymi powikłaniami czy koniecznością dłuższego pozostania w szpitalu.

Psychika chorego seniora a opieka po operacji

Kluczową kwestią w opiece nad seniorem po operacji jest zadbanie o jego psychikę. Zabieg operacyjny to zawsze duży stres. Im więcej zależy od jego wyniku, tym napięcie się zwiększa. A kiedy już jest po wszystkim, pacjent musi jeszcze wrócić do sił i zdrowia. Ten proces może zająć nawet kilka tygodni. W tym czasie senior zwykle jest osłabiony i nie da rady wykonywać codziennych czynności. Ty, jako opiekunka pracująca w Niemczech, powinnaś wtedy zadbać o jego komfort i w razie potrzeby nieco zmienić Wasz tryb życia. Dzięki temu stres, który towarzyszył podopiecznemu przed i w trakcie pobytu w szpitalu, będzie się powoli zmniejszał.

Jak to zrobić? Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że powiedzenie „nie ma jak w domu” ma dla seniorów specjalne znaczenie. Oni najlepiej czują się właśnie u siebie: tu są bezpieczni, tutaj znają każdy kąt, wiedzą, w której szafce jest ulubiony kubek i gdzie powinni sięgnąć, żeby znaleźć pilota od telewizora. W szpitalu, czyli obcym miejscu, często czują się niepewnie, wzrasta w nich niepokój i lęk. Dlatego już po operacji dobrze jest zapytać lekarza, kiedy pacjent będzie mógł opuścić szpital. Rozmawiaj też z podopiecznym o powrocie do domu, odliczajcie wspólnie dni i godziny. A w międzyczasie przygotuj dom (i siebie) na nowe wyzwania i obowiązki.

rekonwalescencja po operacji

Rekonwalescencja po operacji: jak podopieczny sobie radzi?

Czas rekonwalescencji po zabiegu operacyjnym jest dla pacjenta najtrudniejszy. Wpływ przebytej operacji widać jak na dłoni: upośledzenie czynności ruchowych i zaburzenia funkcjonowania są powszechne wśród seniorów. Dzieje się tak dlatego, że organizm podopiecznego nie jest już tak wydajny, jak kiedyś. Ma mniejsze możliwości regeneracji i adaptacji do nowych warunków. Z tego powodu gojenie i zabliźnianie ran może trwać dłużej; tak samo przywrócenie sprawności fizycznej. Mówi się, że jeden dzień spędzony w łóżku przez seniora oznacza trzydniowy powrót do wcześniejszego stanu zdrowia – i jest w tym sporo prawdy. Niestety, często w wyniku operacji podopieczny musi przez jakiś czas leżeć. Warto więc dołożyć starań, by czuł się on w miarę możliwości dobrze i szybciej wracał do sił. Jak to zrobić? Na samym początku dobrze jest skonsultować się z lekarzem i poznać zalecenia dotyczące opieki nad leżącym seniorem. A jeśli osoba starsza jest w stanie usiąść, wstać i przejść parę kroków, zachęcaj ją do tego. Możesz wykorzystać specjalne pomoce rehabilitacyjne, jak kule, laskę czy balkonik. Wyjątkiem są na przykład operacje przepukliny albo rozległe rany pooperacyjne – w wyniku ruchu czy wysiłku szwy mogą się rozejść.

Konieczność leżenia wpływa także na samopoczucie psychiczne seniora. Często osobom starszym trudno pogodzić się z taką zmianą, zwłaszcza jeśli przed pobytem w szpitalu byli mobilni i aktywni. Dodatkowo opieka po operacji nierzadko zakłada pomoc osób trzecich, która dla seniora bywa trudna do przyjęcia. Chory traci poczucie sprawczości, dlatego może odmawiać współpracy czy nawet być nieprzyjemny. Pamiętaj: jego zachowanie wynika z choroby i frustracji. Daj mu odczuć, że nadal ma wpływ na swoją codzienność. Może wybierze razem z Tobą menu na następny dzień? A może jest w stanie sam umyć sobie zęby? Już drobne czynności wykonane samodzielnie pomogą podopiecznemu odzyskać pewność siebie.

żywienie po operacji

Opieka po operacji, czyli żywienie i aktywność

Żywienie po operacji jest bardzo ważnym elementem rekonwalescencji. Niezbędna będzie konsultacja z lekarzem – podpowie, jaki rodzaj diety powinien stosować senior. W okresie pooperacyjnym zwykle zaleca się lekkostrawne potrawy, często miksowane i płynne, jak zupy, kremy, musy i soki. W niektórych przypadkach konieczne jest karmienie przez sondę. Jeśli podopieczny dochodzi do siebie po operacji przewodu pokarmowego, trzeba zachować szczególną ostrożność. Zawsze ważna jest odpowiednia podaż białka – pomaga odzyskać siły i zdrowie. W początkowym etapie rekonwalescencji można postawić na specjalistyczną żywność medyczną. W ten sposób dostarczysz podopiecznemu wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Warto też przygotować się na problemy trawienne, brak apetytu, bóle brzucha, kłopoty z gryzieniem i przełykaniem, zaburzenia smaku, wymioty, biegunkę. Zdarza się też, że senior nie jest w stanie jeść samodzielnie.

Ostatnim elementem pomagającym w powrocie do zdrowia po operacji jest aktywność fizyczna. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, organizm podopiecznego może regenerować się dość długo. Czas ten wydłuża się jeszcze bardziej, jeśli senior jest unieruchomiony w łóżku. Dobrym sposobem jest zapytanie lekarza o ćwiczenia, jakie mógłby on wykonywać. Być może pomógłby też masaż wykonywany przez fizjoterapeutę? A gdy już specjalista pozwoli, by osoba starsza wstawała, zachęcaj ją do tego codziennie. Przejdźcie się razem po pokoju, potem wyjdźcie do kuchni czy łazienki, a następnie na krótki spacer. Nie staraj się przyspieszyć rehabilitacji – niech wszystko toczy się swoim rytmem. Na tym etapie ważny jest każdy ruch. Nawet krótka aktywność poprawi krążenie, wzmocni mięśnie i pozytywnie wpłynie na psychikę seniora. Nie zapominaj również o kontrolnych wizytach u lekarzy.