SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Opieka nad seniorem podczas Świąt Wielkanocnych

W tym roku spędzasz święta wielkanocne w Niemczech? Warto zatem dowiedzieć się, jak zagospodarować sobie – i podopiecznemu – ten szczególny czas. Opieka nad osobami starszymi w Wielkanoc powinna obejmować nie tylko rutynowe czynności, ale i te należące do tradycji. Niemieckie zwyczaje świąteczne nieco różnią się od polskich. Poznaj je, a dowiesz się, jak zorganizować osobie starszej, a przy okazji i sobie, przyjemne święta wielkanocne.

Czy warto spędzić Wielkanoc w Niemczech?

Praca w niemieckiej opiece podczas świąt wielkanocnych to szansa na dodatkowy zarobek. Do ustalonej z agencją podstawy wynagrodzenia dochodzi dodatkowy bonus pieniężny. W tym roku Veritas proponuje opiekunkom 200 euro netto za przepracowanie okresu świątecznego. Atrakcyjna premia to jednak nie wszystko. Praca podczas Wielkanocy jest również szansą dla mniej doświadczonych opiekunów. Stałe opiekunki zjeżdżają na święta do Polski, a pracodawcy, aby znaleźć zastępstwo, zwykle obniżają nieco wymagania. Dzięki takiemu wyjazdowi możesz też poznać kulturę naszych zachodnich sąsiadów. Tak samo, jak i w Polsce, niektóre zwyczaje i tradycje różnią się w zależności od regionu.

Wielu opiekunów rozważa wyjazd do opieki w Niemczech w okresie świątecznym. Powodów takiej decyzji może być dużo – i nie o nich chcemy tu mówić. Gdy jednak opcja wielkanocnego wyjazdu pojawia się na horyzoncie, opiekunowie zastanawiają się, jak on będzie wyglądał. My, Polacy, jesteśmy przyzwyczajeni do nieco innych tradycji i zwyczajów. Kiedy nadchodzą święta, chcemy spędzać je tak, jak robimy to od dzieciństwa. Pozostając w Niemczech, trzeba mieć na uwadze potrzeby i oczekiwania podopiecznego. Dlatego, aby ułatwić Ci decyzję, przygotowaliśmy niniejszy artykuł. Dowiesz się z niego, jak w Niemczech wyglądają przedświąteczne przygotowania, sama Wielkanoc oraz otaczające ją zwyczaje.

potrawy wielkanocne w Niemczech

Wielkanoc a opieka nad osobami starszymi

Święta wielkanocne to doskonała okazja do budowania i zacieśniania więzi z podopiecznym. Jeżeli więc w tym roku zdecydowałaś się zostać w Niemczech na Wielkanoc, skorzystaj z poniższego poradnika. Z jego pomocą stworzysz odpowiedni, świąteczny nastrój i zachęcisz osobę starszą, by włączyła się w przygotowania.

Pierwszą ważną datą jest Wielki Czwartek, czyli (po niemiecku) Gründonnerstag – Zielony Czwartek. Z tą nazwą wiąże się pewna ciekawostka, gdyż nie do końca wiadomo, skąd się ona wzięła. Wielu Niemców twierdzi, że pochodzi ona od koloru szat liturgicznych, które kiedyś w ten dzień wkładali księża. W większości landów wciąż żywa jest tradycja malowania jajek na zielono i jedzenia zielonych produktów spożywczych. Śmiało możesz więc wykorzystać ten zwyczaj, by zaproponować seniorowi zdrowy posiłek z zielonych warzyw.

Wielki Piątek to dla Niemców Karfreitag. Jest on dniem wolnym od pracy. Nazywa się go Cichym Piątkiem, ze względu na towarzyszącą mu zadumę i ciszę. W tym dniu nie odprawia się mszy, a jedynie nabożeństwa wspominające śmierć Jezusa Chrystusa. W Niemczech, inaczej niż w naszym kraju, w Wielki Piątek nie trzeba zachowywać ścisłego postu.

Wielka Sobota, czyli „Karsamstag” lub „Stiller Samstag”, to również dzień wyciszenia. Największą różnicą jest fakt, że Niemcy nie święcą wtedy pokarmów. To dobry moment, by przy świątecznych przygotowaniach porozmawiać o polskich tradycjach wielkanocnych.

Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny są, podobnie jak u nas, najbardziej celebrowane. W ich trakcie ludzie spotykają się z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi, by wspólnie świętować – oczywiście przy suto zastawionym stole.

opieka nad osobami starszymi

Wielkanoc z seniorem – pomysły na wspólne spędzenie czasu

Świąteczne dni to idealny moment, by nieco spowolnić codzienny bieg – także w prywatnej opiece nad osobą starszą. Warto wykorzystać ten czas na budowanie relacji z podopiecznym. Zachęć seniora do włączenia się w przedświąteczne przygotowania. Niemcy uwielbiają zwyczaj malowania jajek – jeśli osoba starsza jest sprawna manualnie, z chęcią się tym zajmie. A w trakcie dekorowania można snuć opowieści i wspomnienia z dzieciństwa. Zapytaj podopiecznego, z czym kojarzą mu się święta i jak wyglądały w czasach jego młodości. Być może ma jakieś ulubione potrawy wielkanocne? W Niemczech podczas świąt jada się nieco inaczej niż w Polsce. Jeżeli więc nie ma medycznych przeciwwskazań, by senior jadł wszystko, zapytaj go, co powinno znaleźć się na stole. Niech podsunie Ci sprawdzone przepisy i towarzyszy w gotowaniu.

Zdarza się, że stan zdrowia osoby starszej nie pozwala na wyjście z domu czy urządzanie długotrwałych przyjęć. W takiej sytuacji warto mieć świadomość, że przez większość świątecznego czasu będziecie z podopiecznym sami. Nie oznacza to jednak, że Wielkanoc ma być pozbawiona klimatu i zwykłej radości świętowania. Wystarczy zadbać o atmosferę, rozmowę i kultywowanie tradycji. Jeżeli senior jest ciekawy polskich zwyczajów, możecie wspólnie wprowadzić w życie któryś z nich. I nie zapominaj o zabawnej, niemieckiej tradycji, czyli uderzaniu jajkiem o jajko. Ta osoba, której skorupka nie pęknie, wygrywa.

Święta wielkanocne spędzone w Niemczech mogą być spokojnym, pełnym ciepła i uśmiechu czasem. Od Ciebie i Twojego podopiecznego zależy, jak będą wyglądać. Pamiętaj, że opieka nad osobami starszymi to przede wszystkim dbanie o ich samopoczucie. Wspólne świętowanie doskonale wpisuje się w tę definicję.

Jeżeli chcesz zostać opiekunką w Niemczech, przejrzyj nasze aktualne oferty pracy. Gwarantujemy, że znajdziesz wśród nich sztelę dla siebie.