Każdy kiedyś zaczynał przygodę z branżą – dotyczy to także opiekunek osób starszych. Na początku wszystko jest nowe i nie wiadomo, czego się spodziewać. Warto więc jeszcze przed wyjazdem dowiedzieć się, na czym ta praca opiekunki w Niemczech właściwie polega. Sprawdź, jak będą wyglądały Twoje obowiązki i co musisz wiedzieć o podopiecznym.
Jak wygląda normalny dzień opiekunki osób starszych?
Obowiązki i praca opiekunki wyglądają zwykle podobnie, niezależnie od stanowiska. Różnić się może jedynie ich zakres. Od czego to zależy? Głównie od stanu zdrowia seniora, ale też od oczekiwań jego rodziny oraz w pewnej mierze od nas samych. Nie musisz się bowiem godzić na obowiązki, których nie ma w umowie, a które wykraczają poza zakres Twoich kompetencji. Ale o tym później – teraz przejdźmy do opisu standardowego dnia w niemieckiej opiece.
- Poranek zaczyna się od toalety podopiecznego. Zdarza się, że potrzebuje on jedynie asysty w czasie kąpieli czy mycia zębów, ale niejednokrotnie trzeba starszej osobie pomóc. Najwięcej wsparcia wymagają seniorzy niepełnosprawni, zwłaszcza leżący, których trzeba umyć i ubrać w łóżku. Często do niemieckich podopiecznych przychodzi pielęgniarka Pflegedienst. Ona zajmie się rozdzieleniem leków czy wykonaniem zastrzyku, Ty nie musisz się o to martwić.
- Następnie przygotowujesz śniadanie i wspólnie je jecie. Później senior odpoczywa lub spędza czas po swojemu, a dla Ciebie to pora na obowiązki domowe, takie jak sprzątanie, zakupy i gotowanie obiadu. Około południa podaje się obiad. Pamiętaj o tym, żeby regularnie proponować osobie starszej coś do picia, np. wodę lub słabą herbatę. Jest to szczególnie ważne podczas upałów, ale o właściwe nawodnienie trzeba dbać cały rok.
- Po obiedzie podopieczny zwykle ucina sobie drzemkę albo robi coś, co lubi: czyta, ogląda telewizję. W tym czasie może go też odwiedzić ktoś z bliskich albo przyjaciół, a Ty – zająć się swoimi sprawami. Jeśli jednak czeka Cię kameralne popołudnie z seniorem, warto je dobrze wykorzystać. Zaproponuj wspólne granie w karty czy gry planszowe, rozwiązywanie krzyżówek albo rysowanie. Możliwości jest naprawdę wiele i tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie i od preferencji podopiecznego.
- Około godziny 18:00-19:00 opiekunka przygotowuje kolację, a po niej asystuje osobie starszej podczas wieczornej toalety. Po tym, jak senior zaśnie, masz czas wolny. Możesz wykorzystać go na rozmowy z rodziną, oglądanie serialu, czytanie, rozwój swojego hobby. Pamiętaj też, że podopieczny może potrzebować wsparcia w nocy.
Podczas opieki nad osobą starszą zwracaj uwagę na zachowanie stałego rytmu dnia. Regularność i przewidywalność wydarzeń sprawia, że senior czuje się bezpiecznie i komfortowo.
Codzienna praca opiekunki w Niemczech: najważniejsze zadania
Do najważniejszych obowiązków w pracy w opiece nad osobą starszą należy pomoc w codziennych czynnościach, przygotowywanie i podawanie posiłków oraz leków. Nie mniej istotne jest towarzyszenie seniorowi oraz dbanie o jego dobre samopoczucie. W tym celu warto często rozmawiać z podopiecznym, okazywać mu zainteresowanie i wspólnie spędzać czas w ciekawy sposób. Do zadań opiekunki należy też prowadzenie domu, czyli sprzątanie pomieszczeń, których użytkuje ona oraz senior, pranie, prasowanie, zakupy. Nierzadko trzeba też załatwić coś na poczcie czy w urzędzie. Jeżeli posiadasz prawo jazdy, rodzina może poprosić Cię o podwożenie osoby starszej na przykład do lekarza i towarzyszenie jej w trakcie wizyty. Zdarza się, że senior posiada zwierzątko domowe, którym też trzeba się zaopiekować.
Opiekunka zobowiązuje się też do utrzymywania kontaktu z rodziną swojego podopiecznego. Powinna informować bliskich o stanie jego zdrowia, o samopoczuciu. Dobrym pomysłem jest prowadzenie dzienniczka, w którym będziesz zapisywać ważne codzienne notatki. To pokaże Twoje profesjonalne podejście i być może przyda się zmienniczce, która kiedyś przyjedzie na tę sztelę.
W tym miejscu dobrze będzie wspomnieć o czynnościach, które nie mieszczą się w zakresie obowiązków opiekunek osób starszych. W Niemczech nie mogą one wykonywać czynności pielęgniarskich. Od robienia zastrzyków, rozdzielania leków czy jakichkolwiek ingerencji w powłoki skórne jest Pflegedienst. Ty możesz jedynie dopilnować, by senior zażył przepisane lekarstwa. Opiekunka nie powinna też robić generalnych porządków w garażu czy na strychu, przekopywać ogródka przydomowego. Utrzymuje jedynie porządek w tych pomieszczeniach, z których korzysta ona sama oraz podopieczny.
Czas wolny opiekunki, czyli chwila dla siebie
Po lekturze tego tekstu wiesz już, jak wygląda codzienna praca w opiece. Zanim jednak oznajmisz w agencji: zaopiekuję się osobą starszą, dobrze będzie dowiedzieć się nieco więcej na temat czasu wolnego. Chwila oddechu jest niezwykle ważna w pracy opiekunki. Obowiązki, które wykonujesz, są bardzo angażujące – musisz więc być w pełni sił fizycznych i psychicznych. W czasie odpoczynku możesz zająć się tym, co lubisz: poczytać, pooglądać telewizję. Jeśli masz taką możliwość, wyjdź z domu na spacer, pobiegaj, idź do kina albo na basen. Takie wyjścia wymagają wcześniejszego ustalenia z rodziną podopiecznego, gdyż ktoś musi się nim w tym czasie zaopiekować. Dzięki temu będziesz mogła spokojnie wypocząć.
Tylko ile czasu wolnego należy się opiekunce? To kwestia dogadania się z niemieckimi pracodawcami. Zorientuj się, czy w czas pracy wlicza się towarzyszenie seniorowi na spotkaniach rodzinnych albo wspólne jedzenie posiłków. Zawsze też możesz zapytać o tę kwestię w agencji Veritas. Dbamy o komfort pracy opiekunek – o Twój także.
Praca opiekunki w Niemczech jest wymagająca, ale przynosi dużo satysfakcji i radości. To nie tylko podawanie posiłków czy asystowanie w łazience. Opiekun lub opiekunka często staje się dla osoby starszej kimś ważnym, nawiązuje z nią przyjacielskie relacje. Zdarza się, że powstaje między nimi trwała więź.