SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Praca w Niemczech - opieka nad osobami starszymi. Znajdź uczciwego pracodawcę

Internet to obecnie najpopularniejsze i najbardziej skuteczne narzędzie do szukania pracy. Interesujące oferty znajdą tutaj także opiekunki osób starszych w Niemczech. Jednak zanim odpowiesz na ciekawą propozycję, warto ją dokładnie sprawdzić. W jaki sposób rozpoznać wiarygodną i opłacalną pracę? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci czytać opublikowane oferty pracy w opiece.

Praca w opiece nad osobami starszymi musi być bezpieczna

Pierwsza kwestia, na jaką trzeba zwrócić uwagę, to własne bezpieczeństwo oraz spokój. Wyjeżdżasz w końcu za granicę na kilka tygodni lub miesięcy, by zająć się zupełnie obcą osobą. Dobra agencja już w ofercie pracy powie Ci, na jakie świadczenia i zabezpieczenia możesz liczyć. Jak to sprawdzić? Jeśli w propozycji zatrudnienia znajdziesz:

  • informację o regularnym opłacaniu składek ZUS,
  • zapewnienie o ubezpieczeniu zdrowotnym,
  • dokładną organizację wyjazdu,
  • informację o bezpłatnym zakwaterowaniu i wyżywieniu,
  • opiekę konsultanta na każdym etapie pobytu,
  • szkolenia i kursy językowe,
  • informację o ewentualnych premiach czy dodatkowych możliwościach, a także o udogodnieniach na miejscu,

możesz być pewna, że dana oferta pracy jest warta uwagi, a przede wszystkim bezpieczna dla opiekunek.

opieka nad starszymi

Sprawdź, czy potencjalny pracodawca jest uczciwy

Praca w Niemczech, przy opiece nad osobami starszymi w szczególności, wymaga starannego sprawdzenia pracodawcy. Warto zgromadzić kilka adresów internetowych sprawdzonych agencji – na przykład od znajomych opiekunek, które wyjeżdżały już za granicę. Dzięki temu nie musisz już „na piechotę” szukać witryn w sieci. Jeśli dana agencja jasno przedstawia warunki zatrudnienia i ewentualne benefity, oznacza, że jest ona wiarygodna.

Możesz zweryfikować agencję w jeszcze jeden sposób: sprawdzić, czy jest zarejestrowana w Polsce. Wystarczy zorientować się, czy posiada numer KRS. Istnieje też pewna organizacja – Sekcja Agencji Opieki. Obecne w niej firmy są odgórnie zobowiązane do przestrzegania zasad etycznych oraz prawa pracy.

Dobrym krokiem są odwiedziny w siedzibie wybranej agencji. Jeśli nie możesz znaleźć jej fizycznego adresu, a konsultant unika udzielenia informacji na ten temat – lepiej zrezygnować ze współpracy. W sprawdzonej firmie umówisz się też na rozmowę rekrutacyjną. W jej trakcie możesz pokazać się z jak najlepszej strony, ale też poznać szczegóły zatrudnienia. Nie bój się pytać, bo dzięki temu dowiesz się, na czym dokładnie będzie polegać Twoja praca w Niemczech.

Opieka nad starszymi ludźmi to wymagające zadanie, dlatego dobrze jest już na wstępie ustalić zakres obowiązków i udogodnień dla opiekunki. Sprawdź też, jakie pytania zadaje konsultant. Jeśli musisz dość szczegółowo opisywać przebieg wykształcenia i doświadczenia, to dobry znak. Dzięki temu będziesz pewna, że firma podchodzi do pracowników indywidualnie. Możesz się też spodziewać dopasowania oferty pracy do swoich oczekiwań. Skarbnicą wiedzy jest również internet. Znajdź stronę potencjalnego pracodawcy. Sprawdź, czy aktualizuje ofertę, a może prowadzi bloga? Przydatny będzie także Facebook – tam nowe wpisy publikowane są najszybciej.

Zapoznaj się dokładnie z treścią oferty pracy

Mogłoby się wydawać, że wiele ogłoszeń pracy dotyczących opieki nad osobami starszymi wygląda tak samo. Jednak wystarczy się w nie wczytać, żeby zobaczyć zasadniczą różnicę, czyli wysokość wypłaty. Zależy ona od wymagań pracodawcy oraz kwalifikacji, jakich oczekują. W niektórych przypadkach osoba starsza będzie wymagała szczególnej opieki (chociażby w przypadku przewlekłych schorzeń). Innym razem znowu opiekunka będzie musiała samochodem podwozić podopiecznego do lekarza. Warto więc sprawdzać, co kryje się pod każdą ofertą zatytułowaną: opieka nad osobą starszą. Niemcy podchodzą do tematu bardzo konkretnie. W propozycjach pracy napływających od zachodnich sąsiadów znajdziesz:

  • opis zakresu obowiązków opiekunki
  • wymagania co do kwalifikacji pracownika
  • dokładny opis stanu zdrowia starszej osoby i ewentualnych chorób przewlekłych
  • adres, pod którym ma być wykonywana praca.

opieka nad seniorem

Praca w Berlinie bez znajomości niemieckiego? Niekoniecznie

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przeanalizujmy wybrane oferty pracy. Opieka nad osobami starszymi – Niemcy dobrze o tym wiedzą – wymaga stałego kontaktu z podopiecznym. Nie do uniknięcia są więc rozmowy: o aktualnym samopoczuciu, o potrzebach seniora. Do obowiązków opiekunki zwykle należy też robienie zakupów, czasem wizyty u lekarza. W każdej wymienionej sytuacji powinniśmy umieć się dogadać. Nic więc dziwnego, że dobre agencje wymagają chociażby komunikatywnej znajomości języka obcego.

Pamiętaj, że opieka nad osobami starszymi, w szczególności w obcym kraju, jest zajęciem niezwykle wymagającym. Od opiekunek oczekuje się cierpliwości, serdeczności, zaradności, odpowiedzialności i empatii. Dodatkowo muszą one znać podstawy języka i posiadać doświadczenie w zajmowaniu się seniorem. Dlatego dobrze jest uważnie czytać oferty pracy na takim stanowisku. Wysoka kwota wynagrodzenia i brak podstawowych wymagań powinny wzbudzić Twoją czujność.