SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Prawa i przywileje opiekunek pracujących w Niemczech

Szukając pracy w niemieckiej opiece, skupiamy się przede wszystkim na czekających nas obowiązkach. To naturalne – opiekunka musi przecież wiedzieć, z czym będzie się mierzyć. Warto jednak poznać również swoje prawa i przywileje. Opieka w Niemczech to trudny zawód, wymagający dużego zaangażowania, empatii i odpowiedzialności. Oczekiwania niemieckich pracodawców bywają wysokie – ale Ty również masz prawo oczekiwać od nich kilku rzeczy. Jakich? Oto przykłady.

Legalna praca w niemieckiej opiece i dobre wynagrodzenie

Według ogólnie przyjętej definicji praca jest wysiłkiem, który wkładamy w zrealizowanie konkretnego celu lub wytworzenie pewnego dobra. Za ten wysiłek, zgodnie z obowiązującym prawem pracy, należy się wynagrodzenie. Ile zarabia opiekunka w Niemczech? To zależy od wielu czynników, a wysokość wynagrodzenia strony ustalają przed rozpoczęciem pracy. Pod uwagę bierze się przede wszystkim zakres obowiązków, ale też kwalifikacje, doświadczenie i umiejętności. W pracy takiej, jak opieka w Niemczech, można też liczyć na dodatkowe premie za pracę w święta czy wakacje. Podstawowa kwota wypłaty jest atrakcyjna – sięga nawet 2000 euro netto i więcej. Wynagrodzenie powinno być wypłacane w terminie i w ustalonej wcześniej wysokości. Pracodawca nie może wypłacić jedynie części pensji, gdyż wtedy złamałby prawo.

Opiekunka pracująca w Niemczech ma również prawo do legalnego zatrudnienia. Dlatego warto dopilnować umowy – to właśnie na jej podstawie zostanie Ci wypłacona pensja. Jest to też dokument potwierdzający zakres Twoich obowiązków, a także prawa i przywileje. Umowa gwarantuje Ci też ubezpieczenie NNW i odprowadzanie składek chorobowych czy emerytalnych. Jeżeli pracodawca nie przedstawił Ci umowy, to oznacza, że pracujesz „na czarno”. A nielegalna praca w opiece osób starszych w Niemczech to przestępstwo, za które grożą wysokie kary finansowe. Dodatkowo nielegalne zatrudnienie nie gwarantuje otrzymania pensji; nie masz przecież potwierdzenia, że pracujesz. Zdarzają się nieuczciwi pracodawcy, którzy z rozmysłem to wykorzystują.

opiekunka w Niemczech zarobki

Opieka w Niemczech: prawa pracownika

Zawarłaś umowę, właśnie jesteś w drodze na swoją nową sztelę. Być może jest to Twoje pierwsze zlecenie i nie do końca wiesz, czego się spodziewać. Pamiętaj o jednym – przez cały pobyt w mieszkaniu podopiecznego masz prawo do:

  • Prywatności: obowiązkiem Twojego niemieckiego pracodawcy jest zapewnienie Ci odpowiednich warunków mieszkaniowych. Oczywiście każda rodzina ma inne możliwości w tym zakresie. Można jednak wymienić kilka stałych elementów, jak osobny pokój dla opiekunki. Do tego pokoju nikt nie może wejść bez Twojej zgody, możesz swobodnie trzymać tam swoje rzeczy osobiste. Powinnaś mieć też dostęp do kuchni i łazienki. W niektórych przypadkach opiekunka dostaje własną łazienkę, a innym razem dzieli ją z seniorem. Wszystko zależy od warunków, jakie są do dyspozycji w mieszkaniu czy domu.
  • Dostępu do artykułów spożywczych: częstym obowiązkiem opiekunki jest przygotowywanie posiłków, ale prawem – spożywanie ich razem z podopiecznym. Rodzina powinna zapewnić Ci dostęp do lodówki, poinstruować, co i gdzie się znajduje. Nie powinnaś mieć żadnego problemu ze zrobieniem sobie kanapki, jeśli zgłodniejesz. W przypadku, gdy cierpisz na alergię pokarmową lub masz specjalne zalecenia żywieniowe, pracodawca powinien to uwzględnić przy tworzeniu listy zakupów.
  • Chwili odpoczynku: opieka w Niemczech jest wymagającym, a niekiedy wręcz męczącym zajęciem. Dlatego, jako opiekunka, powinnaś mieć możliwość odpoczynku po ciężkim dniu. Gdy jesteś zmęczona, trudniej Ci efektywnie pracować. Zwykle ustala się z rodziną, że czas drzemki seniora lub wieczór po położeniu go spać jest czasem dla opiekunki. Wtedy możesz na przykład zadzwonić do domu, poczytać ulubioną książkę czy po prostu się zrelaksować. Jeśli masz taką możliwość, w ciągu dnia wyjdź na samotny spacer, idź na siłownię lub do kawiarni. W ten sposób zrelaksujesz się i nabierzesz sił na kolejne wyzwania.

opieka osób starszych w Niemczech

Obustronny szacunek i zrozumienie to podstawa

Opiekunka powinna wykazywać się szacunkiem i wyrozumiałością dla swojego podopiecznego. Łatwo to zrozumieć – jest on osobą starszą, często schorowaną, ma pewne przyzwyczajenia. Jednak nie powinnaś przy tym zapominać o sobie samej. Również Tobie należy się szacunek; za wysiłek, który codziennie wkładasz w swoją pracę. Niestety, nie każdy pracodawca myśli podobnie. Jak temu zaradzić? Warto pamiętać o tym, że jak Ty traktujesz innych, tak oni traktują Ciebie. Bądź więc pozytywnie nastawiona do podopiecznego, obdarzaj go empatią. Staraj się też zaakceptować go takim, jakim jest i nie zmieniaj jego przyzwyczajeń. Okazuj mu szacunek i daj do zrozumienia, że jesteś tu po to, by mu pomagać. Prawdopodobnie odwzajemni Twoje nastawienie, ale jeśli nie, porozmawiaj z nim i jego rodziną. Jeżeli to nie poskutkuje, skontaktuj się ze swoim koordynatorem z agencji. Być może jedynym rozwiązaniem będzie poszukanie nowego zlecenia.

Każda opiekunka ma prawo pracować w pozytywnej, pełnej szacunku atmosferze. Jeśli Twoje prawa nie są przestrzegane, należy to jak najszybciej zgłosić. Najlepsze firmy dla opiekunek w Niemczech delegują koordynatorów, którzy pomagają w rozwiązywaniu konfliktów i problemów na szteli. Oczywiście porozumienie nie zawsze jest możliwe, ale warto próbować. Często to właśnie szczera, uprzejma rozmowa pozwala załagodzić napiętą sytuację.