SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Referencje dla opiekunki w Niemczech

Każda opiekunka do osoby starszej, która pracuje w Niemczech, pragnie być doceniana za to, co robi. Chce wiedzieć, czy podopieczny i rodzina są z niej zadowoleni i czy dobrze wykonuje swoje obowiązki. Najprostszym sposobem, żeby się o tym przekonać, jest prośba o referencje. Są one jednak nie tylko opinią danej rodziny o Tobie, ale też przepustką do otrzymywania lepszych zleceń. Jak powinny wyglądać referencje dla opiekunki, kto je wystawia i dlaczego warto je mieć? Sprawdźmy!

Czy opiekunka do osoby starszej musi mieć referencje?

Zacznijmy może od tego, czym są referencje. Jest to pisemna opinia o pracowniku (w tym przypadku o opiekunce w Niemczech), którą tworzy pracodawca po zakończeniu współpracy. Celem referencji jest podsumowanie kompetencji pracownika i polecenie go innym pracodawcom. Co zawiera ten dokument? Przede wszystkim informacje na temat opiekunki: jej charakter, nastawienie do pracy i do wykonywania codziennych obowiązków, wywiązywanie się z obietnic. W odróżnieniu od CV nie ma tutaj wypunktowań, list i suchych danych ani opisów doświadczenia zawodowego. Referencje są subiektywne i obrazują wrażenie, jakie wywarła opiekunka na swoim niemieckim pracodawcy – dlatego są tak ważne. W branży opiekuńczej doświadczenie czy kwalifikacje nie mają bowiem aż takiego znaczenia. Istotniejszy jest fakt, czy podopieczny obdarzył opiekunkę zaufaniem oraz czy ona tego zaufania nie zawiodła.

Chcesz rozpocząć pracę opiekunki w Niemczech od zaraz, ale nie posiadasz referencji? Nie martw się – nie są one niezbędne. Jednak warto postarać się o nie po zakończeniu szteli. W ten sposób będziesz mogła ubiegać się o atrakcyjniejsze i lepiej płatne zlecenia. Referencje są dla rodziny seniora potwierdzeniem, że wcześniej pracowałaś już w branży, a więc wiesz, czego się spodziewać. Dodatkowo zaświadczają o Twoich kwalifikacjach zawodowych. Warto wiedzieć, że doświadczeniem może być nie tylko praca opiekunki w Niemczech, ale też wolontariat w szpitalu czy w domu seniora. Wtedy również dobrze jest poprosić o referencje. Dokument pokaże Twoje zaangażowanie i sprawi, że niemieckie rodziny będą patrzeć na Ciebie przychylniej.

referencje po niemiecku dla opiekunki

Wzór referencji dla opiekunki pracującej w Niemczech

Jak wyglądają referencje dla opiekunek? Tak, jak każdy inny tego typu dokument, zawierają przede wszystkim podstawowe informacje o wykonywanej pracy. Dobrze jest wiedzieć, że idealny, uniwersalny wzór referencji po prostu nie istnieje. Możemy jedynie wymienić kilka elementów, które muszą się w nich znaleźć. Są to:

  • imiona i nazwiska opiekunki oraz podopiecznego,
  • stan zdrowia osoby starszej,
  • lista obowiązków, które wykonywała opiekunka,
  • dokładny czas zatrudnienia,
  • kontakt do rodziny podopiecznego,
  • własnoręczny podpis osoby, która wystawia referencje.

To, jak długie będą referencje, zależy głównie od piszącej je osoby. Można zamknąć je w kilku zdaniach albo stworzyć bardziej rozbudowany opis pracy opiekunki w Niemczech. Pracodawcy często opisują, co robiła opiekunka do osoby starszej, jak się zachowywała w stosunku do podopiecznego, jak dbała o relacje z nim i rodziną. Jeżeli niemiecki pracodawca nigdy wcześniej nie wystawiał referencji, spróbuj mu w tym pomóc. Poniżej znajdziesz przykładowy tekst, którym możesz się zainspirować. Nie traktuj go jednak jako jedyny prawidłowy wzór referencji dla opiekunki, ale raczej jako wskazówkę.

Pani Anna Nowak opiekowała się panią Sabine Müller od grudnia 2022 do czerwca 2023. Pani Müller choruje na inkontynencję, artrozę i chorobę Parkinsona. Opiekunka, Pani Anna, bardzo dobrze wykonywała swoje obowiązki, opiekując się mamą i zajmując domem. Przygotowywała jej potrawy, które najbardziej lubi, towarzyszyła w rehabilitacji i regularnie zawoziła na wizyty kontrolne u lekarza.

Pani Anna jest osobą odpowiedzialną, rzetelną i sumienną, empatyczną i pełną szacunku do drugiej osoby. Z całą pewnością mogę polecić ją innym jako dobrego, godnego zaufania opiekuna.

Petra Müller, córka

Adres, numer telefonu

(podpis)

Najlepiej, jeśli referencje wystawia sam podopieczny. Jednak często rzeczywistość wygląda inaczej i senior ze względu na stan zdrowia nie może tego zrobić. Wtedy dobrze jest poprosić kogoś z rodziny osoby starszej. Zrób to jak najszybciej, najlepiej tuż po zakończeniu współpracy. Później będzie coraz trudniej uzyskać taki dokument.

praca jako opiekunka osób starszych

Postaraj się o referencje po niemiecku

W sieci można znaleźć mnóstwo gotowych wzorów referencji. Jednak starając się o pracę w opiece w Niemczech, musisz mieć referencje napisane po niemiecku. W ten sposób przyszli pracodawcy bez problemu będą mogli się z nimi zapoznać. A warto wiedzieć, że niemieckie rodziny przykładają bardzo dużą wagę do referencji posiadanych przez kandydatki na opiekunki. Nic w tym dziwnego – chcą przecież, aby ich bliskim zajmowała się osoba odpowiedzialna i kompetentna, która zna specyfikę zawodu i ma wiedzę o konkretnych schorzeniach czy dolegliwościach. Chętnie widzą w tej roli doświadczone opiekunki, które zebrały pozytywne opinie od poprzednich pracodawców. Dlatego nie obawiaj się po każdej szteli prosić o referencje po niemiecku. Dla opiekunki są one szansą na atrakcyjniejsze i lepiej płatne oferty pracy.