SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Jak stać się lepszą opiekunką dla osoby starszej?

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że praca w opiece seniora wymaga od nas nie tylko określonych kompetencji, ale również cech charakteru. Opiekunka dla osoby starszej powinna być nie tylko empatyczna i wyrozumiała, ale również silna i stanowcza.

gotowanie opiekunka dla osoby starszej

Opiekunka wybiera to, co najlepsze dla osoby starszej

Pomimo tego, iż jej zadaniem jest ułatwianie podopiecznemu życia, powinna też potrafić wybrać, co jest dla niego najlepsze. A co więcej, umieć do tego lepszego seniora przekonać. Nie zawsze jest to łatwe.

Osoby starsze mają już swoje utarte zwyczaje, z których trudno im zrezygnować. Niejednokrotnie też trudy życia i ograniczenia ruchowe przekładają się na ich stosunek do opiekunki. Nie znaczy to jednak, że opiekunka robi coś źle i nie nadaje się do swojej pracy. Niemniej, nawet jeśli jesteś bardzo dobra w swoim fachu, zawsze możesz zrobić coś, by stać się jeszcze lepszą opiekunką.

Praca opiekunki osoby starszej w Niemczech

Praca dla opiekunek w Niemczech jest, w dodatku ofert jest coraz więcej. O tym, dlaczego opiekunki osób starszych są u naszego sąsiada tak potrzebne, pisaliśmy Wam w artykule „Dlaczego opiekunki osób starszych są w Niemczech tak bardzo potrzebne?„.

obowiazki opiekunki

Ponieważ, jak wszędzie popyt rodzi podaż, tak, jak coraz więcej jest osób starszych, rośnie też liczba opiekunek, chcących podjąć się opieki seniora. Warto zatem robić wszystko, by wyróżniać się kompetencjami, dzięki którym pracodawca będzie nas bardziej cenił. Kiedy tylko masz zatem okazję, bierz udział w kursach językowych i szkoleniach, także tych dotyczących np. pierwszej pomocy.

Staraj się też sama zgłębiać wiedzę. Jak najwięcej czytaj i chorobach osób starszych, o odpowiednim do nich podejściu psychologicznym. Sięgaj po czasopisma, literaturę fachową. Czytaj blog dla opiekunek i i znajduj informacje w sieci. Zgłęb też wiedzę o zwyczajach naszych zachodnich sąsiadów! Twoja wiedza na pewno przyda się, gdy będziesz szukać pracy dla opiekunki w Niemczech.

Wsparcie osoby starszej

Głównym zadaniem opiekunki jest pomoc i wsparcie seniora w wykonywaniu jego codziennych czynności. Z pewnością zapunktujesz jako opiekunka, jeśli osobę starszą traktować będziesz jak członka własnej rodziny.

W ten sposób osoba starsza poczuje się bardziej komfortowo, będzie spokojniejsza i bardziej zadowolona. W przyszłości przełoży się to na postrzeganie opiekunki przez rodzinę oraz pracodawcę.

rodzina osoby starszej

 

Relacja opiekunki z rodziną podopiecznego

Rodzina osoby starszej, oprócz tych rzeczy, które doceni Twój pracodawca oraz podopieczny, na uwadze ma również umiejętności komunikacyjne opiekunki. I nie chodzi tu bynajmniej wysławianie się i język obcy (choć, jak już wspomnieliśmy wyżej, jest on ważny).

Chodzi o to, by opiekunka osoby starszej potrafiła rozmawiać, komunikować swoje obawy i spostrzeżenia, jak również przyjąć ewentualną krytykę. Rodziny osoby starszej bardzo cenią sobie te opiekunki, które biorą pod uwagę ich wskazówki i starają się do nich dostosować, a także wyrazić grzecznie i kulturalnie swój sprzeciw, jeśli są proszone o coś, do czego nie są kompetentne lub wykracza poza ich zakres obowiązków.

Warto mieć to na uwadze, tym bardziej, że to właśnie rodzina wystawia referencje. Te mogą okazać się bardzo przydatne, jeśli będziesz poszukiwać kolejnej pracy dla opiekunki osoby starszej w Niemczech.