Boże Narodzenie to szczególnie rodzinny czas. Wielu z nas nie wyobraża sobie, by przy wigilijnym stole miało zabraknąć którejś z bliskich osób. Czasem jednak zdarza się, że pracownica opieki spędza święta za granicą. Powodów takiej decyzji może być wiele i nie zawsze da się jej uniknąć. Świąteczny wyjazd do pracy jest więc szczególnie trudny. Co może zrobić opiekunka w Niemczech, by w tym szczególnym czasie poradzić sobie z tęsknotą za bliskimi?
Sposoby na tęsknotę w pracy opiekunki
Niejedna opiekunka twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem na smutek i tęsknotę jest rzucenie się w wir pracy. I co ważne – to naprawdę działa. Jako opiekunka w Niemczech na pewno masz wiele obowiązków. Odpowiadasz za bezpieczeństwo i dobre samopoczucie seniora, pomagasz mu w codziennych czynnościach, prowadzisz dom. Twoja praca jest bardzo wymagająca i poświęcasz jej większość dnia. To oczywiście może być męczące, ale w niektórych sytuacjach okazuje się zbawienne. Często bowiem jest tyle obowiązków, zwłaszcza przed świętami, że nie ma nawet czasu na myślenie o tęsknocie za domem
Jednak dzień w końcu mija i nadchodzi wieczór. Senior położył się już spać, Ty masz trochę wolnego czasu. Patrzysz na choinkę stojącą na komodzie i czujesz smutek, zastanawiasz się, co teraz robią Twoi najbliżsi. To dobry moment na telefon do domu lub włączenie internetowego komunikatora. Gdy zobaczysz swoją rodzinę, tęsknota trochę się zmniejszy. Miej też w zasięgu wzroku jakiś drobiazg przywieziony z domu, najlepiej kojarzący się z Bożym Narodzeniem. Może to być kartka świąteczna zrobiona przez wnuki, plastikowa bombka na stojaku czy niewielka szopka. Cokolwiek, co będzie przywoływać miłe wspomnienia i skojarzenia. Zabierz też ze sobą książkę, którą lubisz czytać w okresie świątecznym albo ułóż playlistę z ulubionymi kolędami. Krótko mówiąc, stwórz sobie namiastkę świątecznego domu.
Jak jeszcze możesz radzić sobie z tęsknotą w pracy opiekunki w Niemczech? Przede wszystkim postaw na ruch. Grudniowa pogoda może nie zachęcać do spacerów, dlatego warto rozważyć aktywność w domu, a także basen czy zajęcia fitness. A gdy tylko aura się poprawi, wyjdź na dwór. Zachęć do tego także seniora. Wybierzcie się na pobliski jarmark bożonarodzeniowy, posłuchajcie kolęd. Być może w pobliżu odbywa się koncert organizowany przez Polonię w Niemczech? W ten sposób możesz też pokazać podopiecznemu polskie tradycje świąteczne.
Jak opiekunka w Niemczech spędza święta?
Boże Narodzenie to trudny czas dla opiekunek pracujących za granicą. Jeśli mogą, zjeżdżają więc do kraju chociaż na te kilka dni. Tylko co zrobić, jeśli z wielu powodów musisz zostać na święta w Niemczech? Przede wszystkim przetrwać pierwszą falę emocji. Może pojawić się żal i frustracja – zwłaszcza jeśli to Twoje pierwsze Boże Narodzenie za granicą. Kiedy już trudne emocje nieco osłabną, zaangażuj się w organizację świąt. Zapytaj seniora o to, jakie tradycje kultywuje się w jego domu. To dobra okazja, by porozmawiać o polskich oraz niemieckich zwyczajach świątecznych. Możesz opowiedzieć, jak wygląda to u Ciebie w domu, a jak święta obchodzili Twoi rodzice czy dziadkowie.
Przygotuj się też na pewnego rodzaju szok kulturowy. Dla Niemców bowiem Wigilia nie jest aż tak ważna, jak dla nas. Nasi zachodni sąsiedzi co prawda jedzą wigilijną kolację, ale to obiad w pierwszy dzień świąt jest bardziej uroczysty. Nie ma też łamania się opłatkiem, dwunastu potraw na stole czy dodatkowego nakrycia, a potrawy bynajmniej nie są postne. Niemcy w Wigilię jedzą na przykład sałatkę ziemniaczaną, pieczone kiełbaski czy potrawy z kiszonej kapusty. W Boże Narodzenie na stole zapewne znajdzie się pieczona gęś i słodkie ciasta. Zapewne będziesz pomagać seniorowi w ich przygotowaniu. A może zaproponujesz, że zrobisz jedno tradycyjne, polskie danie, chociażby barszcz z uszkami? Poczujesz się bardziej jak w domu, a podopieczny będzie miał okazję poznać nowe smaki. Dobrym pomysłem jest też wspólne ubieranie choinki i robienie ozdób świątecznych.
Wieczór po kolacji wigilijnej to moment, kiedy tęsknota może być najsilniejsza. Nie walcz z nią, ale przeznacz ten czas na rozmowę z bliskimi. Dobrym pomysłem będzie włączenie wideo-komunikatora internetowego. Porozmawiasz spokojnie z dziećmi czy mężem, a wnuki pokażą Ci ubraną przez siebie choinkę. I chociaż to tylko namiastka prawdziwej obecności, pozwoli łatwiej przetrwać święta.
Boże Narodzenie w Niemczech a emocje
Wyjazd opiekunki do pracy w Niemczech, szczególnie w okresie świątecznym, wiąże się z wieloma emocjami. Zwyczajne podekscytowanie i niepewność mieszają się z żalem, tęsknotą, frustracją czy rozczarowaniem. Niezależnie do tego, jakie uczucia Ci towarzyszą – pozwól im być. Nie zwalczaj swoich emocji, daj sobie do nich prawo. Możesz też pomyśleć, z jakiego powodu się pojawiły. Być może spędzenie Bożego Narodzenia w Niemczech jest w tym momencie jedynym sposobem na podreperowanie rodzinnego budżetu. Świadomość, w jakim celu tu przyjechałaś, może Ci pomóc poradzić sobie z trudnymi uczuciami. A może warto też potraktować wyjazd jako szansę na przyjrzenie się sobie. Na co dzień, w natłoku obowiązków, trudno zastanawiać się nad własnymi celami czy marzeniami. Święta są idealną okazją, by się zatrzymać, spojrzeć z dystansu na siebie i swoje życie. W ten sposób często nagle dostrzegamy to, co jest dla nas najważniejsze.
Praca w Boże Narodzenie jest niezwykłym doświadczeniem. Opiekunka w Niemczech nie tylko pomaga wtedy podopiecznemu w codziennych czynnościach, ale sprawia, że w święta nie jest sam. Nie zawsze rodzina jest w stanie przyjechać na kilka dni i spędzić cały okres świąteczny z seniorem. Twoja obecność jest więc tutaj nieoceniona. Ty natomiast poznajesz inną kulturę i tradycje bożonarodzeniowe. A jeśli jednak nie wyobrażasz sobie sytuacji, w której byłabyś w święta poza domem, powiedz o tym już na etapie podpisywania umowy z agencją. Dzięki temu Twój pracodawca będzie wiedział, że planujesz wrócić do Polski na święta i odpowiednio dobierze oferty pracy.