SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Trening umysłu dla starszej osoby

Opieka nad osobami starszymi jest odpowiedzialnym i niełatwym zadaniem. Osoby, które podejmą się takiej pracy, powinny wykazywać się empatią, zaangażowaniem i dużą dozą cierpliwości. Zajmowanie się podopiecznym to nie tylko podawanie posiłków, pomoc w codziennych czynnościach czy pilnowanie wizyt u lekarza. Nieodłącznym aspektem opieki nad osobą starszą jest rozmowa, poświęcanie mu uwagi oraz zapewnianie umysłowych rozrywek. Taka intelektualna gimnastyka dla seniorów pomaga im zachować dobrą pamięć i sprawny umysł na długie lata.

Dlaczego warto ćwiczyć umysł w podeszłym wieku?

Każda opiekunka seniora wie, że trening jest niezwykle ważny dla zachowania sprawności. Chodzi tutaj zarówno o ćwiczenia fizyczne, jak i umysłowe. Dzięki nim podopieczny dłużej może pochwalić się dobrą kondycją. Treningi zmniejszają też ryzyko występowania chorób neurologicznych. Ćwiczenia umysłu pomagają walczyć z objawami demencji, choroby Alzheimera i Parkinsona. Seniorzy, którzy mają problemy z pamięcią czy logicznym myśleniem, często zamykają się w sobie i tracą energię do życia. Twoim zadaniem jako opiekunki jest więc zadbanie o sprawność umysłową podopiecznego. Regularnie wykonywane ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu, który łatwiej przetwarza i zapamiętuje informacje. A dzięki temu znacznie poprawia się komfort życia osoby starszej.

ćwiczenia umysłowe dla seniora

Umysłowa gimnastyka dla seniorów: propozycje ćwiczeń

Istnieje wiele zajęć, które w przyjemny sposób pozwalają zaktywizować umysł osoby starszej. Zazwyczaj nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać. Jedyną kwestią, o której nie należy zapominać, jest regularność. Tylko wtedy można osiągnąć założony cel. Oto proste, łatwe do zorganizowania ćwiczenia dla seniorów, które pomogą podopiecznym zachować jasność umysłu.

  • Gry planszowe, karty: doskonała rozrywka na długie popołudnia i wieczory, a także skuteczny trening pamięci. Postaw przede wszystkim na gry typu memory, logiczne, strategiczne i te, w których trzeba liczyć. Jeżeli Twój podopieczny umie i lubi grać w szachy, warto go do tego zachęcać.
  • Rysowanie: taka aktywność dobrze działa na koncentrację, skupienie i zapamiętywanie. Sprezentuj seniorowi kredki, ołówki i arkusz papieru, a potem pozwól mu użyć wyobraźni. Rysowanie pomaga utrzymać w sprawności obie półkule mózgowe, a tym samym zapobiega powstawaniu zmian neurologicznych.
  • Zabawa w zapamiętywanie: usiądź razem z podopiecznym i ułóżcie historię z pojedynczych słów. Możesz zacząć od: „Dawno…” – senior ma za zadanie powtórzyć Twoje słowo i dodać własne, np. „Dawno temu…”. W ten sposób mogą powstać bardzo długie opowieści, a zadaniem osoby starszej będzie ich poprawne zapamiętanie.
  • Rozwiązywanie łamigłówek: wszelkie krzyżówki, rebusy czy sudoku to idealne ćwiczenia na pamięć dla seniorów. Są uwielbiane przez osoby starsze, a jednocześnie działają pozytywnie na sprawność mózgu.
  • Wiersze i rymowanki: choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to rozrywka dla dzieci, pomaga ona również seniorom. W zależności od preferencji mogą oni uczyć się na pamięć ulubionych wierszy, dowcipów czy krótkich opowiadań. Dzięki temu osoby starsze łatwiej zapamiętają zwykłe, codzienne rzeczy i na długo zachowają samodzielność.
  • Granie w gry komputerowe: jeżeli Twój podopieczny potrafi korzystać z nowoczesnych technologii, udostępnij mu ciekawe, logiczne gry komputerowe. Istnieją też aplikacje dla osób starszych. Dzięki nim senior będzie mógł trenować swoją pamięć i koncentrację.
  • MTA, czyli umysłowa gimnastyka dla seniorów: to specjalnie ułożone ćwiczenia, które aktywizują mózg osób w podeszłym wieku. Zadania można dobrać do oczekiwań i stanu zdrowia podopiecznego. Ich prostota sprawia, że można je wykonywać w każdej wolnej chwili. Są to na przykład: skreślanie wskazanych sylab w tekście, szukanie wyrazów zawierających określone końcówki, czytanie tekstu do góry nogami czy literowanie słów od tyłu.

aktywność fizyczna seniora

Wpływ aktywności fizycznej na sprawność umysłową seniorów

Osoba starsza, która chce zachować sprawność mózgu, powinna pamiętać nie tylko o ćwiczeniach umysłowych. Dużą rolę odgrywa także odpowiednie odżywianie oraz aktywność fizyczna. Zadbaj więc o to, żeby na talerzu podopiecznego lądowały warzywa, owoce, chude mięso, ryby i pełnoziarniste pieczywo. Posiłki powinny być bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe; niezbędne są też witaminy z grupy B. Dopilnuj, aby osoba starsza codziennie się ruszała. Sprawdzą się tutaj spacery albo spokojne ćwiczenia rozciągające. Dobrym wyjściem jest zorganizowanie treningów pod okiem wykwalifikowanego trenera. Specjalista ma w zanadrzu pomysły na zajęcia z seniorami – uwzględni potrzeby i stan zdrowia podopiecznego.

W pielęgnowaniu sprawności umysłu pomagają też kontakty towarzyskie. Dobrze, jeśli osoba starsza może spotkać się z rodziną i znajomymi, pójść do teatru czy kina, udzielać się w lokalnej społeczności. A może pobliski klub fitness organizuje zajęcia z gimnastyki porannej dla seniorów? Aktywność połączona ze spotkaniem z innymi zaspokoi potrzeby podopiecznego i pozwoli mu poczuć się pewniej. Na dodatek osoba starsza może dzielić się z kolegami i koleżankami wspomnieniami, rozmawiać z nimi. To sprawia, że senior na długo pozostaje aktywny, ciekawy świata i pełen energii.