Społeczeństwo niemieckie starzeje się, a zapotrzebowanie na opiekunów w Niemczech ciągle wzrasta. Wśród osób poszukujących zatrudnienia wyjazd za granicę do takiej pracy jest coraz bardziej popularny. Jak przygotować się do pracy jako opiekun osoby starszej? Dlaczego warto w taki sposób pracować i jakie są obowiązki opiekuna? Na te pytania odpowiemy w artykule.
Dlaczego warto wyjechać do pracy w opiece?
Podejmując pracę jako opiekun osób starszych w Niemczech, można liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie oraz legalne zatrudnienie na dobrych warunkach. Zarobki w tym zawodzie są kilkukrotnie wyższe niż te, które można uzyskać w Polsce. Jednak to, ile zarabia opiekunka osoby starszej, zależne jest od jej znajomości języka niemieckiego oraz doświadczenia. Ponadto każda zatrudniona osoba otrzymuje pomoc koordynatora, ma opłacane składki ZUS i zapewnione ubezpieczenie. W wielu przypadkach koszty podróży są również opłacane. Osoba pracująca w opiece mieszka z seniorem, nie ponosi zatem kosztów związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem – co jest kolejnym plusem podjęcia takiej pracy.
Praca w Niemczech w roli opiekuna pozwala nie tylko godnie zarobić, ale jest również doskonałą okazją do tego, aby podszkolić język niemiecki i poznać obcą kulturę. Nauka języka, podróże i odkrywanie nowych miejsc są niewątpliwie kolejną zaletą związaną z podjęciem takiego zatrudnienia.
W jaki sposób i gdzie szukać pracy?
Pracę opiekuna osób starszych najlepiej znaleźć za pośrednictwem sprawdzonej firmy. Skorzystanie z pomocy doświadczonej agencji to optymalny wybór szczególnie dla osób, które po raz pierwszy wyjeżdżają do pracy za granicę. Dzięki takiej współpracy będą miały one pewność co do legalnych oraz uczciwych warunków zatrudnienia.
Firmy, które zatrudniają chętnych do pracy w opiece nad osobami starszymi pomagają w następujących aspektach:
- Wyszukują oferty zatrudnienia dopasowane do kwalifikacji opiekuna dla osoby starszej.
- Pośredniczą w ustaleniach pomiędzy rodziną podopiecznego a osobą, która ma wyjechać do pracy.
- Zajmują się wszelkimi formalnościami związanymi z wyjazdem do pracy.
- Przeprowadzają sprawną i szybką rekrutację.
- Organizują transport do miejsca pracy.
- Pomagają w rozwiązywaniu wszelkich problemów związanych z zatrudnieniem.
- Udostępniają materiały odnośnie pracy w opiece oraz darmowe kursy językowe.
- Pomagają znaleźć kolejne zatrudnienie.
Skorzystanie z pośrednictwa rzetelnej agencji, która gwarantuje legalne i bezpieczne zatrudnienie, jest koniecznością. Ważne, aby wybrać taką, która ma duże doświadczenie oraz dobre opinie. Wszelkie informacje na temat poszczególnych firm znaleźć można w Internecie.
Ważne jest również dobranie odpowiedniej oferty pracy do doświadczenia oraz swoich umiejętności. Sprawdzone firmy informują w ogłoszeniach o stanie zdrowia podopiecznego, a także o obowiązkach i wymaganiach stawianych opiekunom. Tego typu informacje można znaleźć na stronie firmy, a o pozostałe nurtujące nas kwestie warto dopytać koordynatora. Opiekun do osoby starszej powinien zostać poinformowany o tym, gdzie będzie pracował, na czym będą polegały jego obowiązki oraz jakie są oczekiwania rodziny.
Pomoc w znalezieniu takiej pracy z pewnością się przyda, a osoby nią zainteresowane będą miały pewność, że wszystko jest zgodne z prawem.
Obowiązki opiekuna dla osoby starszej. Jak przygotować się do wyjazdu?
Zakres obowiązków opiekuna zależy od stanu zdrowia seniora oraz wymagań rodziny. Osoby, które decydują się na pracę, powinny zapoznać się z nimi przed wyjazdem. Rodziny seniorów bardzo często do opieki medycznej zatrudniają pielęgniarki, które pomagają we wszelkich czynnościach związanych z potrzebami fizjologicznymi oraz higieną osobistą. Jednak w niektórych przypadkach te zadania są wymagane od opiekuna.
Co może znaleźć się w zakresie obowiązków opiekuna do osoby starszej?
- podstawowe zakupy artykułów spożywczych i gospodarstwa domowego,
- gotowanie posiłków oraz dbanie o dietę seniora,
- prowadzenie gospodarstwa domowego,
- ustalanie i pilnowanie terminów wizyt lekarskich i rehabilitacji,
- pomoc przy higienie i ubieraniu,
- podawanie leków, zakupy w aptece,
- spędzanie wolnego czasu z osobą starszą,
- pomoc przy wstawaniu i siadaniu, poruszaniu się,
- pomoc zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia.
Przed rozpoczęciem pracy warto dokładnie zapoznać się z umową, w której powinny być zawarte wszystkie wymagane obowiązki.
Warto jest pozałatwiać wszelkie formalności w Polsce i zadbać o to, aby ktoś opiekował się również naszym domem. Osoba wyjeżdżająca do pracy powinna podszkolić język niemiecki. W Internecie można znaleźć wiele darmowych kursów dla opiekunek, które można w tym celu wykorzystać. Dobra znajomość języka niemieckiego może w znacznym stopniu ułatwić pracę z podopiecznym.
Należy również pamiętać o tym, aby skompletować wszystkie potrzebne dokumenty. Niezbędne będą przede wszystkim: dowód osobisty lub paszport, certyfikat potwierdzający polisę ubezpieczeniową oraz dokumenty związane z podróżą i pobytem u podopiecznego (dostarczone przez agencję). Przydatne może być również prawo jazdy.
Wyjazd do pracy jako opiekun osoby starszej
Praca z drugim człowiekiem jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, ale może przynieść ogromną satysfakcję. Oprócz wszystkich wcześniej wymienionych zalet jeszcze jednym, niepodważalnym atutem takiego zatrudnienia jest to, że w większości przypadków stajemy się jedyną i najważniejszą pomocą dla osób samotnych i bardzo potrzebujących wsparcia. Zdarza się, że uśmiech i wdzięczność drugiej osoby znaczą więcej niż najlepsze warunki pracy.