SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Wymiana bielizny chłonnej u podopiecznego

Opieka nad osobą niepełnosprawną, leżącą, to wyzwanie. W przypadku seniorów unieruchomionych w łóżku szczególną uwagę trzeba zwrócić na higienę. Jednym z jej elementów jest wymiana bielizny chłonnej. Dowiedz się, jak prawidłowo i bezpiecznie zmieniać pieluchomajtki u podopiecznego.

Najważniejszy jest komfort seniora

Wymieniając pieluchomajtki u osoby starszej, należy dać jej przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Opiekunka wkracza tu w najbardziej intymną sferę życia. Wszystkie zabiegi higieniczne powinny więc być wykonywane w przyjaznej atmosferze. Przyda się spora dawka empatii, ostrożności i taktu. Istotna jest też prawidłowa, niczym niezakłócona komunikacja z podopiecznym. Pamiętaj, że senior może czuć się zakłopotany i bezradny. Jak temu zapobiec? Ważne jest zrozumienie dla jego potrzeb i odczuć. Pomocna dla Was obojga będzie też odpowiednia organizacja, która usprawni cały proces.

Na początek sprawdź, czy w pomieszczeniu jest wystarczająco ciepło, a następnie zamknij okna i drzwi. Zapytaj seniora o jego preferencje i życzenia. Przed każdą czynnością mów podopiecznemu, co teraz nastąpi. Jeżeli jego stan zdrowia na to pozwoli, możesz poprosić go o współpracowanie z Tobą. Jeśli może, niech uniesie się albo obróci. Jemu da to poczucie sprawczości, a Tobie ułatwi pracę. Gdy jakiś ruch lub czynność sprawia seniorowi problem, szybko przejmij inicjatywę. Niech Twoje ruchy będą spokojne, delikatne, a jednocześnie pewne. Na początku możesz napotkać trudności, ale nie zrażaj się nimi – wkrótce nabierzesz wprawy.

opieka nad osobą niepełnosprawną

O czym pamiętać, zmieniając pieluchomajtki osobie starszej?

Na rynku dostępne są różne rodzaje środków ochronnych, dlatego trzeba je odpowiednio dobrać. Pod uwagę należy wziąć stopień nietrzymania moczu, aktywności osoby starszej (czy leży w łóżku, czy może chodzi samodzielnie albo z pomocą balkonika lub rolatora), a także jej postury. Do zakupu odpowiednich pieluchomajtek potrzebne będzie zmierzenie obwodów w biodrach i talii podopiecznego. Na opakowaniach produktów chłonnych są wskazane rozmiary – dzięki temu będziesz mogła dobrać je do potrzeb seniora. Pamiętaj, żeby nie kupować zbyt dużych ani zbyt małych pieluchomajtek. Większe są dużo mniej chłonne, a słabe dopasowanie może skutkować bocznymi „wycieczkami”. Za małe pieluchomajtki mogą natomiast uciskać i podrażniać skórę. Wybrany produkt chłonny powinien być przyjazny dla skóry, hipoalergiczny, a za to nie powinien zawierać lateksu czy szeleścić.

Jak często zmieniać majtki chłonne dla dorosłych? Warto wsłuchać się w potrzeby seniora. Jeśli zaistnieje potrzeba, zaopatrz się w pieluchomajtki o wyższej chłonności. Ogólnie lepiej jest zmieniać je częściej, niż rzadziej – chociażby w przypadku inkontynencji. Zbyt rzadka wymiana bielizny chłonnej może skutkować nie tylko odparzeniami czy odleżynami, ale też zakażeniami układu moczowego.

pieluchomajtki

Jak zmienić pieluchomajtki leżącemu podopiecznemu

Wymiana bielizny chłonnej u seniora jest czynnością, która wymaga od opiekunki sporo siły. Czasami trzeba podnieść lub przesunąć podopiecznego w taki sposób, żeby uniknąć nadmiernego przeciążenia kręgosłupa. Konieczne jest więc nauczenie się prawidłowej techniki transferu osób starszych, co niekiedy bywa trudne. Jeżeli masz pytania lub wątpliwości, nie wahaj się wspomnieć o nich rodzinie podopiecznego albo lekarzowi. Dobrym pomysłem będzie też skorzystanie z poniższych rad.

Oto, jak poprawnie wymienić pieluchomajtki u leżącego seniora:

  • Przygotuj wszystkie rzeczy, które będą Ci potrzebne: rękawiczki, środki do mycia i pielęgnacji skóry, podkłady higieniczne i nową bieliznę chłonną.
  • Jeżeli jest to możliwe, obniż lub podnieś łóżko seniora oraz opuść boczne barierki – tak, żeby było Ci jak najwygodniej.
  • Zdezynfekuj ręce, zdejmij pierścionki czy bransoletki, a następnie załóż jednorazowe rękawiczki.
  • Ułóż podkład higieniczny na łóżku.
  • Obróć podopiecznego na bok w bezpieczny sposób (uginając jego rękę w łokciu i przeciwną do niej nogę w stawie kolanowym) lub poproś, żeby sam to zrobił.
  • Usuń zużytą bieliznę chłonną.
  • Umyj i oczyść seniora, sprawdź, czy nie ma śladów odparzeń lub odleżyn, osusz dokładnie skórę i nałóż środek ochronny.
  • Załóż nowe pieluchomajtki. Zapnij je z obu stron i upewnij się, że dobrze przylegają do ciała. Jeśli bielizna się zawinęła, uwiera lub wpija się w skórę, ostrożnie ją popraw.

Podczas całego procesu pamiętaj także o sobie i o swoim zdrowiu. Zachowuj prawidłową postawę ciała, żeby uniknąć przeciążeń i bólu kręgosłupa. Stań w lekkim rozkroku, z nogami ugiętymi w kolanach, i dopiero się wyprostuj. Nie pochylaj się gwałtownie i unikaj skrętów tułowia. Zmieniaj pozycję co jakiś czas, by nie doprowadzać do dolegliwości bólowych.