W każdym z nas drzemie dziecko, niezależnie od wieku. Lubimy zabawy, które przypominają nam lata dzieciństwa, z chęcią wyciągamy ze strychu stare gry planszowe i wspominamy. Jednak dla Twojego podopiecznego mogą one być czymś więcej niż tylko chwilową rozrywką. Gry dla seniora ćwiczą mózg i precyzję ruchów, pomagają myśleć strategicznie i planować kolejne ruchy. Często są zalecane przez lekarzy jako profilaktyka chorób otępiennych. Jedną z najlepszych gier planszowych dla seniora jest Scrabble.
Jakie powinny być gry dla seniora?
U osób po 65. roku życia spada liczba połączeń między neuronami w mózgu. Objawia się to zwiększonymi trudnościami w zapamiętywaniu, kojarzeniu faktów i rozumieniu. Starszy człowiek, który wreszcie ma trochę czasu dla siebie i chciałby korzystać z życia, musi mierzyć się z problemami starzenia. Na szczęście można w prosty sposób zahamować objawy, które utrudniają osobie starszej codzienne życie – grać w gry dla seniora! Czy tego typu gry różnią się od zwykłych, w które grają dzieci czy młodzi ludzie? Nie, jednak powinny posiadać:
- proste zasady rozgrywki, bez skomplikowanego liczenia punktów czy tworzenia złożonej strategii;
- krótki czas gry – około 30 minut będzie w sam raz. Warto też wybrać grę, którą można przerwać w dowolnym momencie i wrócić do niej np. po podwieczorku;
- przystępność: wszystkie elementy, jak karty, pionki czy plansza, powinny być duże, a napisy wyraźne. Dobrze, jeśli mają kontrastowe barwy;
- scenariusz dostosowany do możliwości podopiecznego – zbyt prosta gra może go nużyć, za trudna zniechęcić.
Istniej kilka tradycyjnych gier planszowych, które spełniają te warunki. Mowa chociażby o Scrabble. To jedna z najbardziej popularnych gier umysłowych na świecie. Składa się z planszy 15×15 pól i ze stu płytek z literami. Gracze układają płytki na planszy w taki sposób, aby tworzyły słowa. Za ułożenie każdego wyrazu otrzymuje się określoną ilość punktów. Dodatkowo na planszy znajdują się pola specjalne – ich wykorzystanie zapewnia dodatkowe bonusy. Kluczem do zwycięstwa jest bogaty zasób słów. Dlatego grę w scrabble poleca się zwłaszcza tym osobom, które mają problemy z wysławianiem się. Tworzenie słów z pojedynczych płytek z literami poprawia pamięć i logiczne myślenie. Jakie jeszcze zalety ma Scrabble?
Co da Wam partyjka Scrabble?
Korzyści, które dają gry dla seniora, jest wiele. Wpłyną one pozytywnie nie tylko na Twojego podopiecznego, ale także… na Ciebie. Co da Wam obojgu codzienna partyjka w Scrabble?
- Wzbogaci słownictwo Twoje i osoby starszej. Chcesz poprawić swoje umiejętności językowe? Nie musisz wertować słowników czy słuchać poważnych audycji radiowych. Równie dobrym sposobem będzie granie w Scrabble – a na pewno przyjemniejszym. Nie tylko spędzisz miło czas z podopiecznym, ale też nauczysz się nowych słówek, przypomnisz sobie te, które już umiesz i upewnisz się co do ich pisowni. Zdrowa rywalizacja, a czasami pomoc ze strony osoby starszej, zacieśnią Waszą więź.
- Rozwinie umiejętności strategiczne. Mimo że nie jest to klasyczna gra dla seniorów na pamięć, to zarówno podopieczni, jak i opiekunowie bardzo ją lubią. Oprócz gimnastyki umysłu ma bowiem jeszcze jedną zaletę – wprowadza elementy strategii. Czasami trzeba mocno kombinować, żeby zdobyć największą liczbę punktów. Jak długie słowo uda się ułożyć? W jaki sposób umiejscowić je na planszy, żeby zgarnąć bonusowe punkty? Gra w scrabble wspomaga myślenie i jest doskonałą rozrywką na leniwe popołudnia.
- Dobrze wpłynie na umiejętność koncentracji. Jest to szczególnie ważne w początkowych stadiach demencji. Gry dla seniora mają pozytywny wpływ na koncentrację i pamięć. A grając w Scrabble, trzeba się skupić, żeby zwyciężyć: przypomnieć sobie właściwe słowa i w odpowiedni sposób ułożyć je na planszy. Nie przejmuj się, jeśli na początku będziecie mieli trudności. W miarę zdobywania doświadczenia wyniki okażą się coraz lepsze, a satysfakcja stanie się większa.
- Zachęci do spędzania czasu razem. Wspólne granie w gry manualne dla seniorów pomaga przełamać pierwsze lody. To dobry sposób dla introwertyków – jeżeli podopieczny jest osobą zamkniętą w sobie, to być może w trakcie partyjki zyskacie nić porozumienia. Rozmowa o ulubionych grach planszowych jest też dobrym wstępem do dłuższej dyskusji i poznania się nieco bardziej.
Gry dla seniora mogą być elementem terapii
Granie w gry planszowe jest nie tylko rozrywką na popołudnie. Wykorzystajcie partyjkę Scrabble jako okazję do ćwiczenia małej motoryki. Taki trening przydaje się zwłaszcza osobom po przebytym udarze albo z reumatyzmem. Precyzyjne układanie niewielkich płytek ćwiczy zręczność palców i dłoni. Można więc potraktować grę w Scrabble jako element rehabilitacji ruchowej, ale nie tylko. Jest to gra, która równie dobrze, jak dłonie, gimnastykuje umysł. Wprowadź partyjkę Scrabble do codziennego harmonogramu, a zadbasz o kondycję psychiczną swojego podopiecznego. Jeżeli standardowa wersja gry dla seniora okaże się za trudna, dobrze jest zaopatrzyć się w tę dla dzieci. Ma prostsze zasady, a słowa nie są aż tak skomplikowane. Początkowe sukcesy zachęcą osobę starszą do dalszego próbowania swoich sił i sprawią mu wiele radości.