SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Zatroszcz się o swoją przyszłość, czyli inwestycje emerytalne opiekunki

Praca w opiece w Niemczech ma wiele zalet, w tym jedną największą: jest bardzo opłacalna. Opiekunki, które decydują się na zatrudnienie za zachodnią granicą, mogą zarobić nawet ponad 2000 euro netto miesięcznie. Według aktualnego kursu walut daje to około 9000-10000 złotych na miesiąc „na rękę”. Wielu osobom taka kwota pozwala zaplanować spokojną przyszłość. Dziś dowiesz się, jak inwestować zarobione pieniądze, będąc opiekunką w Niemczech.

Zalety pracy w niemieckiej opiece

Wiesz już, że pracując jako opiekunka w Niemczech, możesz sporo zarobić. Warto jednak wspomnieć, że stawki są różne i zależą od wielu czynników. Większą wypłatę dostanie osoba doświadczona, a także dobrze znająca język niemiecki. Nie bez znaczenia jest również zakres obowiązków czekających na szteli oraz lokalizacja, w której będziesz pracować. Mimo wszystko początkujące opiekunki szukające łatwiejszych zleceń też mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Sprawdź nasze aktualne zlecenia dla opiekunek w Niemczech – stawki zaczynają się od 1600 euro miesięcznie.

Nic zatem dziwnego, że na podjęcie pracy opiekunki w Niemczech – nawet od zaraz – decyduje się coraz więcej osób. Są to nie tylko kobiety (najczęściej kojarzone z branżą opieki), ale także mężczyźni. Panowie chętnie próbują swoich sił w opiece nad seniorami niepełnosprawnymi lub unieruchomionymi. Dodatkowym plusem jest fakt, że opiekun lub opiekunka mieszka razem z seniorem w jego domu lub mieszkaniu. Odchodzą więc koszty zakwaterowania i utrzymania w Niemczech. Opiekunka ma zapewniony własny pokój, a w niektórych przypadkach także łazienkę. Nie musi płacić ani za niego, ani za wyżywienie, które również powinna zagwarantować rodzina podopiecznego. Jako opiekunka możesz bowiem jeść posiłki razem z seniorem, a jeśli masz alergię lub specjalne potrzeby żywieniowe, pracodawca powinien to uwzględnić.

Wszystkie pieniądze, które zarobisz, idą więc na Twoje konto. Możesz je wydać lub zainwestować. Tylko jak inwestować pieniądze zarobione w opiece? O tym za chwilę. Na razie zastanówmy się wspólnie, czy Polacy chętnie oszczędzają. Według raportu PFR z września 2023 roku wartość depozytów gospodarstw domowych wzrosła o 0,1% w stosunku miesięcznym. Oznacza to, że oszczędzamy nieco więcej, niż miesiąc temu. Niestety, w porównaniu do zeszłego roku tendencja jest ujemna. Nadal znajdujemy się w gronie tych europejskich krajów, które oszczędzają najmniej. Warto więc zmienić ten trend i zacząć oszczędzać – dla siebie i dla swoich bliskich.

jak dorobić do emerytury

Jak inwestować, będąc opiekunką osób starszych?

Chcesz odłożyć pieniądze na emeryturę i zastanawiasz się, jak zacząć inwestować? Istnieje kilka rozwiązań dobrych dla pracowników opieki; kluczowa jest jednak współpraca z dobrą agencją. W Veritas regularnie odprowadzamy dla Ciebie składki emerytalne do ZUS. Mimo wszystko nie musisz polegać na jednej jedynej formie oszczędzania. Co jeszcze możesz zrobić?

  • Założyć specjalne konto bankowe – takie, na które co miesiąc będziesz przelewać konkretną sumę pieniędzy. Może to być nawet 100 zł. Suma nie wydaje się duża, ale po roku będziesz mieć już 1200 zł, po dwóch latach 2400 zł, a po dziesięciu – 12 000 zł. Zawsze to dobry początek. Zamiast standardowego konta możesz też zdecydować się na lokatę, która będzie sama na siebie pracować.
  • Dołączyć do IKE – Indywidualne Konto Emerytalne jest jedną z dobrowolnych form ubezpieczenia na przyszłość. Możesz wypłacić pieniądze przed 60. rokiem życia bez obaw, że obejmie Cię 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych. Obowiązuje tutaj tylko podatek od dochodu, a nie od całej zgromadzonej sumy.
  • Zdecydować się na IKZE – czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Skrót brzmi podobnie do wcześniejszego IKE, ale różni je jedna ważna kwestia. W IKZE obowiązuje preferencja podatkowa. Oznacza to, że wszystkie wpłaty na konto są odliczane od podstawy opodatkowania podatkiem PIT. Dzięki temu już dziś będziesz płacić niższe podatki. Jeśli chcesz wypłacić środki przed ukończeniem 65. roku życia, zapłacisz 32% podatku, a po tej dacie jedynie 10%.
  • Inwestować w wartościowe przedmioty – mowa o takich produktach inwestycyjnych, jak złoto, srebro, diamenty czy monety bulionowe. W ten sposób możesz zabezpieczyć swoją gotówkę na długie lata. Warto też wspomnieć, że ulokowanie pieniędzy w wartościowych przedmiotach jest dziś mało ryzykowne. Możesz również zainwestować w ziemię lub nieruchomości, jeśli tylko posiadasz większe nakłady finansowe
  • Upewnić się, że jesteś ubezpieczona w pracy – o Twoją bezpieczną przyszłość zadba także agencja. W Veritas mamy dla Ciebie wszystkie wymagane ubezpieczenia zdrowotne, społeczne i emerytalne, a także zapewniamy kartę EKUZ i polisę na wypadek jej braku. Wiele opiekunek decyduje się dodatkowo na ubezpieczenie we własnym zakresie, jak assistance medyczny czy OC zawodowe.

opiekunka w Niemczech

Praca w opiece w Niemczech to bezpieczna przyszłość

Jeśli zastanawiasz się, jak dorobić do emerytury, a do tego szukasz stabilnej pracy, która przyniesie Ci satysfakcję, rozważ zatrudnienie w niemieckiej opiece. Dlaczego? Obecnie branża opieki dynamicznie się rozwija. Nasi zachodni sąsiedzi borykają się z problemem starzenia społeczeństwa. Zatem w najbliższych latach pracy dla opiekunek z pewnością nie zabraknie. A jeśli zaczniesz już teraz zdobywać doświadczenie i kwalifikacje, za jakiś czas będziesz mogła podejmować się lepiej płatnych zleceń. Opiekunka w Niemczech ma więc szansę nie tylko na znalezienie dobrej pracy, ale też na zdobycie zawodu na długie lata. Dzięki wysokim zarobkom może już teraz oszczędzać na przyszłą emeryturę. A jeśli dodatkowo wie, jak inwestować zarobione pieniądze, może spać spokojnie.