SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Zdrowy kręgosłup opiekunki seniora

Praca w opiece w Niemczech to wymagające zajęcie – nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. Obowiązki opiekunki potrafią być wyczerpujące, a jeśli dołożymy do tego przeciążenie kręgosłupa, nietrudno o kontuzję. Dlatego już od pierwszego dnia pracy warto zadbać o to, by w przyszłości nie pojawił się uporczywy ból pleców. Jeśli dziś zatroszczysz się o swój kręgosłup, zaoszczędzisz czas i pieniądze wydane u lekarzy oraz zainwestujesz w swoje zdrowie. Wystarczy, że będziesz pamiętać o paru podstawowych zasadach. Dzięki nim uchronisz się przed bólem, co pozwoli Ci dbać o podopiecznych przez wiele lat.

Ból pleców w pracy w opiece: jak się przed nim chronić?

Kręgosłup jest dla ciała czymś w rodzaju stelaża. To na nim opierają się ruchy, nawet najprostsze, jak stanie czy siedzenie. Nieprawidłowa postawa może obciążyć kręgi szyjne, co powoduje drętwienie i sztywnienie karku. W pracy opiekunki nierzadko dochodzi do tego jeszcze dźwiganie, przenoszenie, pochylanie się. Długotrwałe wykonywanie obowiązków może się więc przyczyniać do wystąpienie bólu kręgosłupa. Jak go uniknąć?

Zadbaj o siebie, by móc dbać o innych

Opieka w Niemczech to zawód, w którym trzeba szczególnie dbać o swoją kondycję psychofizyczną. Zajmowanie się starszą osobą niesie za sobą ogromną odpowiedzialność. Opiekunka musi być skoncentrowana, a jednocześnie pełna energii i spokojna. Trudno osiągnąć taki efekt, jeżeli nie ma się ani chwili dla siebie. Już krótka chwila odpoczynku pozwala naładować baterie i podjąć obowiązki z jeszcze większym zaangażowaniem. Nawet jeśli uważasz, że zawód opiekunki to Twoje powołanie, odpoczynek jest Ci potrzebny. Chociażby po to, byś mogła być jak najlepszym wsparciem dla swojego podopiecznego. Zastanów się, kiedy jesteś w stanie znaleźć chwilę dla siebie. Być może senior po południu ucina sobie drzemkę? Albo kładzie się spać wczesnym wieczorem? To jest właśnie czas, który możesz poświęcić sobie. Znajdź coś, co Cię zrelaksuje i odpręży: słuchanie muzyki, czytanie książek, szydełkowanie, rozmowa z bliskimi.

Ważna jest też odpowiednia higiena snu. Na godzinę przed zaśnięciem odłóż telefon komórkowy i inne urządzenia emitujące światło niebieskie. Zamiast tego sięgnij po książkę albo włącz radio. Jeśli Twój podopieczny wymaga wstawania w nocy, zaopatrz go w dzwonek lub inną rzecz, która zaalarmuje Cię we właściwej chwili. Będziesz miała możliwość zasnąć spokojnie, nie zrywając się na każdy szmer, bojąc się, że coś się dzieje.

ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa

Sport lekarstwem na ból pleców

Wbrew pozorom nie musisz inwestować w drogie sporty, żeby zadbać o siebie. Wystarczy prowadzenie zdrowego trybu życia, proste dyscypliny i ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa. Już regularne spacery dają organizmowi wiele dobrego, zwłaszcza jeśli zawierają elementy szybkiego marszu. W ten sposób dotlenisz całe ciało, odprężysz się i chociaż na chwilę zapomnisz o troskach. Przyda się też codzienna gimnastyka, która pozwoli uniknąć bólu kręgosłupa. Jeszcze przed wyjazdem możesz kupić sobie matę piankową, a potem włączyć Internet i poszukać filmów z gotowym instruktażem profesjonalistów. W ten sposób szybko ułożysz sobie optymalny trening i unikniesz ewentualnych błędów w treningu. Dobrym pomysłem są też ćwiczenia rozluźniające kręgosłup, bazujące na niektórych pozycjach jogi. Pomogą one zredukować nie tylko ból pleców, ale też codzienny stres.

Prawidłowa dieta to podstawa w zawodzie opiekunki

Pracując w opiece w Niemczech, trzeba dobrze się odżywiać. Prawidłowo skomponowane posiłki dadzą Ci siłę do wykonywania codziennych obowiązków. Jedząc zdrowo, dbasz też o swoje dobre samopoczucie. Wykorzystaj więc fakt, że całymi dniami jesteś w domu i szykuj sobie smaczne posiłki. W sklepach bez problemu znajdziesz świeże warzywa i owoce, które wzbogacą dania o potrzebne witaminy i mikroelementy. Internet natomiast jest pełen porad dietetyków. Korzystając z nich, bez problemu skomponujesz posiłek pokrywający Twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze. To o wiele lepszy wybór, niż gotowa, wysoko przetworzona żywność. Latem sięgaj po owoce i warzywa sezonowe, jesienią i zimą po kiszonki i cytrusy.

opieka w Niemczech

Dźwiganie nie musi skutkować bólem kręgosłupa

Zdarza się, że podopieczny nie jest w stanie samodzielnie się poruszać albo jego mobilność jest znacznie ograniczona. Wtedy opiekunka musi pomagać mu w najprostszych codziennych czynnościach, a to wymaga siły fizycznej. Podnoszenie, przenoszenie czy podpieranie osoby starszej w niewłaściwy sposób może powodować bóle pleców. Dlatego dla bezpieczeństwa Twojego i seniora warto poznać techniki transferu. W Veritas prowadzimy szkolenia dla opiekunek, na których dowiesz się, jak prawidłowo podnosić podopiecznego i asystować mu przy kąpieli czy higienie.

Aby zapewnić seniorowi odpowiednie wsparcie, trzeba pamiętać też o sobie. Ból pleców może zaatakować znienacka – a wtedy trudno Ci będzie zadbać o potrzeby podopiecznego. Jeśli natomiast skupisz się na swoim zdrowiu, zachowasz siły witalne i emocjonalne. To pomoże Ci dobrze wypełniać obowiązki opiekunki osoby starszej.