SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Opiekun osoby starszej: wymagania rodzin

W ostatnich latach zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych wzrosło – i ta tendencja z pewnością się utrzyma. Powód: starzenie się społeczeństwa. Doskonale widać to w Niemczech, gdzie odsetek seniorów jest najwyższy w Europie. Nasi zachodni sąsiedzi coraz częściej poszukują więc profesjonalnej opieki dla swoich rodziców i dziadków. Chętnie zatrudniają w tym celu Polki i Polaków. Czy jednak każdy może zostać opiekunem osoby starszej? Wymagania co prawda nie są sprecyzowane, ale zanim wyjedziesz do pracy, warto wiedzieć, jakie kryteria trzeba spełnić.

Czego oczekuje się od kandydata na opiekuna

Jednym z wymogów często stawianych przyszłym opiekunom jest posiadanie czynnego prawa jazdy. Osoba, która umie prowadzić samochód, będzie mogła podwieźć podopiecznego do lekarza lub pojechać na zakupy. Istotne jest także wcześniejsze doświadczenie w opiece nad starszą osobą. Jeśli takie posiadasz, koniecznie wpisz je do CV. Wystarczy, że zajmowałeś się kimś z rodziny – w Veritas Opieka tego typu doświadczenie również jest cenne. Opiekun osoby starszej, który stara się o pracę w Niemczech, powinien też znać język obcy. Niektóre rodziny wymagają jedynie komunikatywnej znajomości niemieckiego. Inne natomiast szukają osoby biegle mówiącej w tym języku. Warto więc przed wyjazdem skorzystać z kilku lekcji niemieckiego dla opiekunek.

opiekunka osoby starszej

Nie bez znaczenia jest też wiek opiekuna, ale nie tylko. Musi być on pełnoletni i sprawny fizycznie. Najczęściej na wyjazd decydują się osoby w wieku 30-65 lat, ale zdarzają się też starsi lub młodsi opiekunowie. Ostateczna decyzja o przyjęciu kandydatury należy jednak do rodziny seniora.

Jak zostać opiekunką osób starszych?

Wiele osób myślących o pracy opiekuna seniorów zastanawia się, jaką szkołę należy skończyć. Wbrew pozorom nie trzeba mieć dyplomu studiów pielęgniarskich, by spełniać się w zawodzie opiekuna osoby starszej. Kwalifikacje, które z pewnością się przydadzą, to wiedza teoretyczna i praktyczna o opiece. Doświadczenie w pracy z seniorami także jest mile widziane. Zdarza się, że rodziny poszukują absolwentów studiów wyższych. Powodzeniem cieszą się takie kierunki, jak pedagogika, psychologia i fizjoterapia. Przydatne mogą okazać się ukończone kursy: pierwszej pomocy, znajomości konkretnych chorób wieku starczego.

Czym zajmuje się opiekun osób starszych? Do jego obowiązków należy przede wszystkim sprawowanie opieki nad podopiecznym. W grę wchodzą tutaj czynności pielęgnacyjne: mycie, pomoc przy toalecie porannej i wieczornej. Opiekun przygotowuje też posiłki i przypomina seniorowi o konieczności zażycia leków. Warto pamiętać, że podopieczny potrzebuje również towarzystwa. Rozmowy z opiekunem, wspólne spędzanie wolnego czasu pozytywnie wpływają na relacje.

opiekun osoby starszej

Cechy charakteru opiekuna osoby starszej

Istnieje szereg cech, którymi powinien charakteryzować się dobry opiekun osób starszych. Wykształcenie odgrywa tutaj mniejszą rolę. Najważniejsze są natomiast:

  • cierpliwość do podopiecznego: zdarza się, że senior jest rozdrażniony, uparty, a czasem nawet złośliwy. Zwykle jest to spowodowane stanem zdrowia osoby starszej;
  • odporność na stres: niemieccy seniorzy często są schorowani i wymagają specjalnej opieki. Opiekun musi więc wiedzieć, jak zareagować w nieprzewidzianych sytuacjach;
  • zaradność i samodzielność: nawet, gdy senior nie mieszka samotnie, to właśnie opiekun codziennie przebywa z nim sam;
  • empatia i wrażliwość na potrzeby osoby starszej, która zmaga się z chorobami i ograniczeniami wieku starczego;
  • asertywność: umiejętność mówienia „nie”, gdy senior prosi o coś, co może być dla niego szkodliwe;
  • uczciwość: w stosunku do rodziny podopiecznego, jak i do niego samego.

Opiekun osób starszych powinien przede wszystkim odznaczać się troską i serdecznością. Dzięki temu zyska zaufanie podopiecznego, który poczuje się bezpiecznie. Dobrze, jeśli opiekun jest także osobą kontaktową, chętnie nawiązującą rozmowę i znającą niemiecki. Warto pamiętać, że seniorzy ciężko znoszą ograniczenia nakładane przez wiek. Często buntują się przeciwko utracie samodzielności. Głównym zadaniem opiekuna jest więc wspieranie podopiecznego i otaczanie go uwagą, której potrzebuje. Opieka nad starszymi osobami to wymagająca praca. Jednak osoby posiadające wyżej wymienione cechy z pewnością się w niej odnajdą.