SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Aktywność osoby starszej: zalecenia lekarzy

Jak zachować zdrowie w podeszłym wieku? Przestrzegać zaleceń lekarzy, dbać o pełnowartościową dietę i dużo się ruszać. Brzmi prosto, ale jako opiekunka osób starszych z pewnością wiesz, że zachęcenie podopiecznego do aktywności fizycznej bywa trudne. Warto jednak skonsultować się z lekarzem i dobrać odpowiednie ćwiczenia dla seniora. Dlaczego to takie ważne? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Co dają ćwiczenia dla seniora?

Według ekspertów WHO aktywność fizyczna to podstawa profilaktyki w każdym wieku, także wśród seniorów po 65. roku życia. Niestety, jak wynika z badań, duża część osób starszych ogranicza codzienny ruch do minimum. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, a najczęściej spotykane to obawa o stan zdrowia, ból spowodowany schorzeniami wieku starczego, a także brak motywacji czy wyrobionego nawyku aktywności. Jednak odpowiednio dopasowane ćwiczenia dla seniora mają korzystny wpływ na wydolność organizmu. Efekty to między innymi:

  • Łagodzenie objawów chorób przewlekłych, jak cukrzyca, choroba wieńcowa i miażdżyca, a także zapobieganie im;
  • Uregulowanie poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego;
  • Większa sprawność ruchowa, mniejsze ryzyko wystąpienia urazów, skręceń stawów i złamań kości;
  • Wspomaganie naturalnej odporności organizmu, lepsza obrona przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi;
  • Kontrolowanie masy ciała osoby starszej, odsunięcie ryzyka nadwagi i otyłości;
  • Profilaktyka chorób nowotworowych.

gimnastyka dla seniora

Regularna gimnastyka – dla seniora 60 plus i starszego – jest więc niezbędna. Zmniejsza bowiem ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób, które mogą być nawet zagrożeniem dla życia. Są to chociażby: udar niedokrwienny mózgu, schorzenia sercowo-naczyniowe, cukrzyca typu drugiego, osteoporoza czy depresja. Lepsza sprawność ruchowa i większa mobilność sprawiają, że senior dłużej cieszy się dobrym zdrowiem i lepszym samopoczuciem. Łatwiej mu też samodzielnie wykonywać codzienne czynności. Oczywiście istnieją również przeciwwskazania do wysiłku fizycznego, ale nie ma ich wiele. Należy zachować ostrożność w przypadku powiększającego się tętniaka aorty, silnej niewydolności krążeniowej czy pobudzenia będącego objawem demencji starczej. Jednak w każdym z tych przypadków będziesz wcześniej wiedzieć o stanie zdrowia seniora i podejmiesz odpowiednie kroki. Pamiętaj, że infekcja z gorączką również jest przeciwwskazaniem do aktywności.

Codzienna aktywność kluczem do sukcesu

Wysiłek fizyczny to nie tylko zaplanowane ćwiczenia gimnastyczne. Wiele codziennych czynności ma w sobie elementy aktywności ruchowej. Weźmy chociażby sprzątanie, przygotowywanie posiłków, mycie się, spacery. Każde z tych zadań angażuje nas fizycznie, dlatego dobrym pomysłem jest włączanie w nie podopiecznego. Pamiętaj jedynie o tym, by dopasować zadania do możliwości seniora. Niech to będzie nawet drobna pomoc w ścieraniu kurzu czy krojeniu warzyw do obiadu. Ważne, żeby aktywność ta sprawiała przyjemność Wam obojgu. A później, w wolnym czasie, możecie wyjść na wspólny spacer. Jeżeli dotychczas Twój podopieczny prowadził siedzący tryb życia, to warto wprowadzać zmiany powoli i stopniowo. Dopiero po przyzwyczajeniu seniora do niewielkiej aktywności zwiększaj ilość ćwiczeń, ich czas, intensywność i częstotliwość.

Ćwiczenia dla seniora: co mówi WHO?

Jeśli chodzi o aktywność osób starszych, to zalecenia WHO nie różnią się zbytnio od ogólnych rekomendacji dla dorosłych. Seniorzy powinni więc podejmować umiarkowaną aktywność fizyczną 5 razy w tygodniu po 30 minut. Niech będą to zarówno ćwiczenia siłowe (dają stabilną i mocną sylwetkę), jak i wytrzymałościowe (zapewniają dobrą kondycję) oraz rozciągające (zwiększają elastyczność więzadeł i ścięgien). Dobrym wyborem jest codzienna gimnastyka dla seniora zaaprobowana przez lekarza. W jej skład wchodzą ćwiczenia z obciążeniami, takimi jak ciężarki lub nawet butelki z wodą, a także trening poprawiający zmysł równowagi. Jeżeli zdrowie osoby starszej nie pozwala na więcej, postaw na ćwiczenia dla seniorów na siedząco, które można wykonać nawet na kanapie albo na wózku inwalidzkim.

sport dla seniora

Zadbaj o to, żeby aktywność fizyczna sprawiała podopiecznemu radość. Dobieraj takie ćwiczenia dla seniora, które może on wykonać. Dobrym rozwiązaniem będzie różnorodność treningów – skup się jedynie na tym, żeby zachować regularność. I mamy dla Ciebie świetną wiadomość: nie musisz ograniczać się do prostej gimnastyki w domu. Lekarze zalecają nawet różne rodzaje sportów dla seniorów, takie jak pływanie, spacery, taniec, jogging, jazda na rowerze, nordic walking. Są to przykłady ćwiczeń aerobowych, które poprawiają wydolność tlenową i wytrzymałość.

Ćwiczenia dla seniora przynoszą wiele korzyści i można je zorganizować nawet w jego domu czy mieszkaniu. Nie trzeba też być fizjoterapeutą, by odpowiednio dobrać zakres treningu – warto jednak przed jego rozpoczęciem poradzić się lekarza. Najważniejsze jest za to pozytywne nastawienie i otwartość na potrzeby podopiecznego. Sprawią, że czas ćwiczeń będzie wyczekiwany przez Was oboje.