SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Bezpieczne święta seniora

Boże Narodzenie to czas wyjątkowo rodzinny, ciepły i radosny. Spotykamy się z naszymi bliskimi, spędzamy razem czas na rozmowach, odpoczynku i przygotowywaniu świątecznych potraw. Jednak są osoby – w tym niektórzy niemieccy seniorzy – dla których Boże Narodzenie nie jest zbyt szczęśliwym okresem. Wielu z nich zmaga się z ograniczeniami zdrowotnymi, które nie pozwalają w pełni cieszyć się świętami. A przecież każdy z nas zasługuje na ciepłe, spokojne i przede wszystkim bezpieczne święta. Zobacz, co możesz zrobić, by podopieczny czuł się pewnie i mógł świętować tak, jak chce.

Jak wygląda Boże Narodzenie w Niemczech?

Na początku przyjrzyjmy się nieco bliżej zwyczajom naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy uwielbiają dekorować domy na święta. W oknach wieszają ozdoby, a na honorowym miejscu leży wieniec adwentowy. Dzieci z niecierpliwością czekają na kalendarze adwentowe. Za pomocą czekoladek lub niewielkich prezentów odmierzają czas do świąt. Niemiecką tradycją świąteczną są jarmarki bożonarodzeniowe i kiermasze adwentowe. To tam można napić się grzanego wina, kupić ręcznie robioną bombkę, posłuchać kolęd i po prostu poczuć atmosferę świąt.

Samo Boże Narodzenie rozpoczyna się 25 grudnia. Wigilia, owszem, jest obchodzona, ale nie tak wystawnie, jak w Polsce. Niemcy jedzą kolację wigilijną, lecz nie łamią się opłatkiem, pod obrusem nie ma sianka, a na stole nie leży dodatkowe nakrycie. Ponadto wieczerza wcale nie jest postna: królują tutaj kiełbaski, dania z kiszonej kapusty i sałatka ziemniaczana. Pod talerzem powinien leżeć pieniążek, który ma zapewnić dostatek na kolejny rok. Prezenty wręcza się w pierwszy dzień świąt i domownicy znajdują je na stole. 25 grudnia rodziny zasiadają do uroczystego obiadu. Jedzą pieczoną gęś, a na deser pierniczki, imbirowe ciasteczka i bożonarodzeniową struclę. Po posiłku przychodzi czas na kolędowanie.

Boże Narodzenie w Niemczech

Zorganizuj seniorowi bezpieczne święta

Tuż przed świętami w domach zwykle panuje ruch. Trzeba przecież posprzątać, rozłożyć i rozwiesić dekoracje, ubrać choinkę, zapakować prezenty… A na dodatek przygotować wiele potraw, których nie szykuje się na co dzień. Pośpiech i nerwowość dają się we znaki nie tylko nam, ale i starszym osobom. Seniorzy lubią rutynę, więc jakiekolwiek zmiany w rozkładzie dnia mogą powodować u nich stres i niepokój. Dlatego opiekunka powinna dopilnować, by wszystko działo się o swojej zwykłej porze. Jeśli zawsze podajesz obiad w południe, niech tak pozostanie. Osoby starsze chcą wiedzieć, czego mogą się spodziewać – czują się wtedy bezpiecznie i komfortowo. W natłoku świątecznych zajęć łatwo też zapomnieć o drobnych, ale istotnych sprawach. Upewnij się więc, że senior przyjmuje leki o swoich stałych porach i nie pomija dawek. Staraj się też nie robić gruntownych porządków i zmian w szafach oraz szufladach. Osoby starsze, zwłaszcza te mające problemy z pamięcią i orientacją, mogą czuć się zagubione, jeśli coś się pozmienia. Pozostaw więc sztućce w tej samej szufladzie, a szukając miejsca na choinkę, staraj się nie przestawiać mebli.

Zwróć też uwagę na dekoracje. Powinny być nie tylko ładne, ale przede wszystkim bezpieczne dla seniora. Dekoracje bożonarodzeniowe w Niemczech to przede wszystkim lampki choinkowe i świecące ozdoby. Skup się więc na przewodach i przedłużaczach. Nie mogą leżeć w miejscach, gdzie podopieczny mógłby się o nie przypadkowo potknąć. Jeśli chodzi o większe dekoracje, ustaw je tak, by nie zablokowały dostępu do kuchni czy łazienki. A jeżeli Twój podopieczny ma problemy ze wzrokiem, dobrym pomysłem będą kontrastowe i kolorowe ozdoby. Senior chce dekorować dom razem z Tobą? Upewnij się, że wybrane ozdoby są łatwe w montażu i lekkie, a także bezpieczne w użyciu. Przejrzyjcie też wspólnie pamiątkowe dekoracje, sprawdźcie, czy nie są uszkodzone i ustalcie, gdzie je umieścić.

niemieckie tradycje świąteczne

Niemieckie tradycje świąteczne a komfort seniora

W Niemczech, tak samo jak i w Polsce, świąteczne dni upływają pod znakiem spotkań z bliskimi. Gdy jednak wśród obecnych znajduje się senior, należy zadbać o jego komfort. Planując świąteczne wizyty, weź więc pod uwagę przede wszystkim plan dnia seniora i jego stan zdrowia. Czy po obiedzie idzie na drzemkę? Kiedy jest najbardziej aktywny i ma najwięcej sił? O jakiej porze kładzie się do łóżka? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci ustalić, na jaką godzinę najlepiej zapraszać gości. Niech wizyta najbliższych będzie dla niego przyjemnością, a nie męczącym obowiązkiem. Zapewnij mu też miejsce, w którym będzie mógł odpocząć. Osoby starsze mogą szybciej się niecierpliwić czy wpadać w złość. Często takie zachowanie wynika z choroby lub ogólnego stanu zdrowia. Dobrze jest więc poinformować gości, jak może reagować senior. Poczucie, że bliscy go rozumieją, pomoże mu przetrwać trudniejsze chwile.

Menu bożonarodzeniowe dla podopiecznego

Bezpieczne święta osoby starszej to także odpowiednie menu. Zarówno nasze, polskie dania, jak i potrawy serwowane na Boże Narodzenie w Niemczech, są dość ciężkie i obfite. Oczywiście tradycji musi stać się zadość – nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby nieco „odchudzić” niektóre dania. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy lekarz zalecił seniorowi dietę. Przygotowując posiłek, staraj się go nie smażyć. Lepszym rozwiązaniem okaże się pieczenie w folii czy w rękawie, gotowanie na parze, duszenie. Taka potrawa będzie łatwiej strawna i przede wszystkim zdrowsza. Do sałatki zamiast śmietany dodaj jogurt, a tradycyjne potrawy z kapusty kiszonej wzbogać kminkiem. Ułatwi trawienie i wzbogaci smak posiłku. Słodkie czy gazowane napoje zastąp wodą z dodatkiem cytryny oraz ziołowymi herbatkami. A przy stole zachęcaj podopiecznego do próbowania różnych potraw po trochu. Nie musi od razu zjadać wszystkiego z talerza.

Spotkania z rodziną, choinka migająca światełkami, zapach wyjątkowych potraw – to wszystko tworzy magię świąt. Spraw, by starsza osoba choć na chwilę zapomniała o codziennych troskach i również ją poczuła. Podaruj sobie i seniorowi ciepłe oraz bezpieczne święta.