Pierwszą decyzją, jaką musi podjąć każda opiekunka starająca się o pracę w Niemczech, jest wybór formy zatrudnienia. I chociaż istnieje kilka ciekawych opcji legalnej pracy, to wciąż jeszcze zainteresowaniem cieszy się praca na czarno. Czy jednak warto ryzykować? Dowiedz się, dlaczego lepiej nie brać pod uwagę pracy opiekunki w Niemczech bez umowy.
Powody, dla których opiekunki w Niemczech pracują na czarno
Opiekunki decydujące się pracować nielegalnie zwykle robią to z powodów finansowych. W społeczeństwie wciąż bowiem panuje przekonanie, że praca na czarno pozwoli zarobić więcej. Jednak rzeczywistość pokazuje, że jest to jedynie pozorny zysk. Za nielegalną pracą opiekunki w Niemczech idą kary finansowe, często wielokrotnie wyższe niż suma, którą można zarobić. Zdarza się, że zatrudnienie takie podejmują opiekunki, które posiadają w kraju świadczenia socjalne i nie chcą ich stracić. Nierzadko w grę wchodzą zaległe raty, płatności czy zobowiązania finansowe. Jeśli w takiej sytuacji opiekunka rozpoczęłaby legalną pracę, to należności byłyby ściągane z wynagrodzenia. Warto podkreślić, że każda motywacja jest w pewnym stopniu zrozumiała. Jednak w miarę możliwości należy wystrzegać się podejmowania pracy na czarno – nagrodą będzie spokój ducha.
Nielegalna praca w Niemczech a tamtejsze prawo
Nasi zachodni sąsiedzi opracowali ustawę, w myśl której praca na czarno jest niezgodna z prawem. Dotyczy to wszystkich zawodów podejmowanych w tym kraju. Ustawa nazywa się SchwarzArbG i dokładnie określa wszystkie aspekty nielegalnej pracy. Znajdują się w niej też opisy i wysokości kar pieniężnych dla tych opiekunek osób starszych w Niemczech, które złamią to prawo. Jeżeli więc chcesz wyjechać do pracy za granicę, dobrze będzie się z tymi ustaleniami zapoznać. Na tej podstawie będziesz mogła podjąć decyzję, czy chcesz ryzykować pracę na czarno.
Jak uniknąć nielegalnej pracy w Niemczech? Przede wszystkim zwróć uwagę, czy Twój pracodawca proponuje Ci umowę i czy nie sugeruje, że mogłabyś dostawać część wypłaty „pod stołem”. Zapytaj też o świadczenia socjalne, składki ubezpieczeniowe oraz podatki. Zwróć się do odpowiedniego urzędu, by potwierdzić, że dana firma czy osoba jest rzetelnym płatnikiem. Jeżeli Twój przyszły pracodawca wzbrania się przed pokazaniem Ci umowy, informuje, że pieniądze otrzymasz w gotówce do ręki, a żadne podatki czy składki nie są odprowadzane – lepiej zrezygnować ze współpracy.
Z czym muszę się liczyć, jeśli zacznę pracować na czarno?
Zapewne zastanawiasz się, czym dokładnie grozi nielegalna praca opiekunki w Niemczech. Wiesz już, że można się za to spodziewać kar finansowych – ale jak wysokie one będą? Jeśli praca na czarno zostanie wykryta, obie strony „kontraktu” zostają ukarane. Grzywna może wynieść nawet 300 tysięcy euro, zarówno dla pracodawcy, jak i dla opiekunki. Trzeba również zapłacić zaległe składki ubezpieczeniowe i koszty wynagrodzenia. Dodatkowo, zgodnie z niemieckim kodeksem karnym, nieuczciwemu pracodawcy grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Jeśli zaproponował on opiekunce dużo gorsze warunki, niż standardowo oferowane, podlega dodatkowej karze grzywny lub więzienia do 3 lat.
Co prawda wielu opiekunów uważa, że akurat im uda się zachować pracę na czarno w tajemnicy. Wystarczy jednak jeden ciekawski, pokłócony z seniorem sąsiad, by wszystko wyszło na jaw. Warto więc zastanowić się, czy dodatkowe kilkaset euro zysku warte jest takiego ryzyka.
Istnieją jeszcze inne konsekwencje, z którymi musi liczyć się opiekunka pracująca w Niemczech na czarno. W takiej sytuacji nie ma ona bowiem prawa do bezpłatnej opieki medycznej za granicą. To oznacza, że w razie konieczności będzie musiała pokryć spore koszty wizyt lekarskich czy pobytu w szpitalu. Opiekunka, która pracuje nielegalnie, może też w każdej chwili zostać zwolniona bez podania przyczyny i bez wypłacenia wynagrodzenia. Nie będzie mogła przy tym dowieść swoich praw – przecież oficjalnie nie pracowała.
Rozwiązaniem jest legalna praca opiekunki w Niemczech
Spokój i pewność są bezcenne. Dlatego coraz więcej opiekunek podejmuje najlepszą możliwą decyzję – rozpoczynają legalną pracę w Niemczech. Zwykle wybierają jedną z dwóch opcji: współpracę z renomowaną firmą opiekuńczą albo samozatrudnienie za granicą. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy, warto więc zdecydować się na to, które Ci najbardziej odpowiada. Pamiętaj, że współpracując z Veritas:
- nie musisz martwić się o formalności, szukać zleceń na własną rękę czy negocjować warunków zatrudnienia,
- masz pewność, że pracujesz legalnie,
- w razie nieporozumień czy problemów otrzymasz wsparcie,
- regularnie będziesz dostawać ustalone wynagrodzenie,
- możesz otrzymywać atrakcyjne premie,
- przez cały czas trwania zlecenia wspiera Cię koordynator,
- masz dostęp do atrakcyjnych, uczciwych ofert pracy dla opiekunek w Niemczech.
Bez względu na to, który z rodzajów zatrudnienia wybierzesz, pamiętaj, by wiązało się ono z legalną pracą opiekunki w Niemczech. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemności, problemów i nadmiernego stresu, a będziesz mogła zająć się tym, co jest naprawdę ważne.