SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Czy warto zostać pielęgniarką geriatryczną w Niemczech?

Zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze w Niemczech ciągle wzrasta. Poszukiwani są już nie tylko opiekunowie domowi, ale też między innymi pielęgniarki do opieki geriatrycznej. Wielu kandydatów podejmuje więc decyzję o poszerzeniu swoich kwalifikacji. Kim jest pielęgniarka geriatryczna i co odróżnia ją od potocznie rozumianego opiekuna osób starszych? O tym dowiesz się z poniższego tekstu.

Pielęgniarka geriatryczna łatwiej znajdzie pracę

Opieka osób starszych w Niemczech jest branżą, która ciągle się rozwija. Powodem jest przede wszystkim starzenie się społeczeństwa. Za naszą zachodnią granicą przybywa seniorów potrzebujących opieki. Dlatego zapotrzebowanie na opiekunki z roku na rok wzrasta – i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. Jeszcze większe szanse na zatrudnienie mają osoby, które posiadają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie. Dlatego, jeśli pracujesz już w niemieckiej opiece, rozważ przekwalifikowanie na pielęgniarkę geriatryczną. Zawód ten przyniesie Ci wymierne korzyści, takie jak chociażby wyższe wynagrodzenie czy lepsze zlecenia.

Jako pielęgniarka geriatryczna możesz pracować w:

  • szpitalach (oddziały geriatryczne oraz ogólne),
  • klinikach rehabilitacyjnych,
  • placówkach ambulatoryjnych oraz placówkach opieki stacjonarnej,
  • domach opieki czy spokojnej starości,
  • spółdzielniach socjalnych,
  • poradniach dla osób w podeszłym wieku,
  • placówkach opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych,
  • prywatnych domach podopiecznych.

Zapewne zastanawiasz się, jak wygląda proces zdobycia potrzebnych kwalifikacji. Otóż, po pierwsze, kandydatka starająca się o pracę pielęgniarki geriatrycznej powinna mieć przynajmniej średnie wykształcenie. Jeśli spełnia to wymaganie, przystępuje do szkolenia. Składa się ono z części teoretycznej i praktycznej, a odbywa się zwykle w szkole zawodowej albo placówce opieki geriatrycznej. Takie szkolenie (w pełnym wymiarze godzin) trwa trzy lata. Jeżeli zdecydujesz się na niepełny wymiar godzinowy, może się ono przeciągnąć do pięciu lat. Gdy jest wyraźna potrzeba, można skrócić ten czas do 24-30 miesięcy. Warto też wspomnieć o niemałych kosztach przekwalifikowania. Jeżeli jednak opiekunka spełnia określone warunki, może ubiegać się o zwrot kosztów w niemieckim urzędzie pracy.

opieka nad osobą starszą

Lista obowiązków pielęgniarki geriatrycznej

Masz już doświadczenie jako opiekunka w Niemczech i chcesz wiedzieć, czy po przekwalifikowaniu Twoje obowiązki się zmienią? Warto w tym celu przeanalizować typowy dzień pracy pielęgniarki geriatrycznej. Dowiesz się, czy Twoje kompetencje odpowiadają oczekiwaniom przyszłych pracodawców – i będziesz mogła podjąć świadomą decyzję.

Pielęgniarka geriatryczna zwykle zajmuje się:

  • pomaganiem seniorowi w utrzymaniu higieny osobistej (kąpielą, prysznicem, myciem włosów i zębów, czesaniem, higieną paznokci u rąk i stóp),
  • pomocą w ubieraniu i rozbieraniu,
  • asystowaniem w jedzeniu lub karmieniem osoby starszej,
  • wydawaniem przepisanych przez lekarza leków,
  • Pielęgnacją w trakcie leczenia i rehabilitacji,
  • aktywizowaniem podopiecznego,
  • pomocą w poruszaniu się, wstawaniu i siadaniu,
  • utrzymywaniem kontaktu z rodziną seniora, przekazywaniem im aktualnych informacji na temat stanu zdrowia bliskiego,
  • prowadzeniem dokumentacji pielęgniarskiej.

Łatwo można więc zauważyć, że wiele obowiązków pielęgniarki geriatrycznej pokrywa się z tymi, które stoją przed opiekunką osób starszych. Jedyną różnicą jest fakt, iż ma ona uprawnienia do wykonywania czynności medycznych: podawania leków, zmieniania opatrunków, mierzenia poziomu cukru czy ciśnienia.

opieka geriatryczna w domu

Ile zarabia pielęgniarka geriatryczna w Niemczech?

Wysokość wynagrodzenia oferowanego pielęgniarce geriatrycznej zależy od kilku czynników. Należą do nich między innymi miejsce zatrudnienia oraz możliwości finansowe pracodawcy. Jeżeli starasz się o pracę w publicznej instytucji ochrony zdrowia, pamiętaj, że obowiązują je przepisy prawne. Określają one wysokość wypłaty, którą możesz otrzymać. W przypadku prywatnych pracodawców jedynym ograniczeniem jest płaca minimalna, dlatego opieka geriatryczna w domu prywatnym może być opłacana zupełnie inaczej – i często korzystniej. Poczatkujące pielęgniarki zajmujące się seniorami zarabiają ponad 2000 euro netto miesięcznie, a doświadczone nawet ponad 3000 euro. Warto też wiedzieć, że pielęgniarka geriatryczna może otrzymać dodatki finansowe za pracę w nocy albo w weekend.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, społeczeństwo niemieckie się starzeje. Przybywa seniorów potrzebujących opieki – a więc konieczne jest zatrudnianie wykwalifikowanych opiekunek. Szczególne miejsce w tym gronie zajmują pielęgniarki geriatryczne. Z racji swoich uprawnień mogą zajmować się podopiecznymi w kompleksowy sposób. Rodzina ma z kolei pewność, że opieka nad osobą starszą będzie przebiegała zgodnie z wytycznymi lekarskimi i wszelkimi wymaganiami. Bliscy seniora rzadko dysponują fachową wiedzą na temat zajmowania się nim, dlatego chętnie zatrudniają nie tylko opiekunki, ale też pielęgniarki geriatryczne. Wiedzą, że powierzają swojego bliskiego wykwalifikowanej osobie.

Szukając zatrudnienia w opiece, warto być czujnym. Zawsze wybieraj uczciwe oferty pracy – dla opiekunek w Niemczech lub pielęgniarek geriatrycznych. Niezależnie od stanowiska, na jakim chcesz pracować, masz prawo do legalnej umowy i jasnych warunków zatrudnienia.