SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Jak opiekować się osobą z problemami motorycznymi?

Opiekunki wyjeżdżające do pracy w Niemczech często zastanawiają się, w jakim stanie fizycznym i psychicznym jest senior. Oczywiście dobra agencja zawsze poinformuje Cię o stanie zdrowia Twojego przyszłego podopiecznego. O wielu aspektach pracy dowiesz się jednak już na miejscu. Szczególnie trudna jest opieka nad osobą starszą niesamodzielną albo niepełnosprawną. Taki senior wymaga pomocy przy najprostszych codziennych czynnościach. Sprawdź, jak wyglądają obowiązki opiekunki osoby z problemami motorycznymi.

Opieka nad osobą starszą – niepełnosprawną i chorą

Opieka nad osobą niepełnosprawną w domu na każdej szteli może wyglądać inaczej. Wszystko zależy od ogólnego stanu zdrowia podopiecznego oraz od tego, jak duże ma on problemy z poruszaniem się. Niektórzy seniorzy bez problemu radzą sobie, chodząc z balkonikiem, ale trudno im zająć się gospodarstwem domowym. Inni natomiast jeżdżą na wózku lub potrzebują zaawansowanej pomocy w chodzeniu, wstawaniu i siadaniu. W takiej sytuacji opiekunka musi nie tylko zajmować się domem, ale i wspierać podopiecznego w myciu czy ubieraniu. Czasami zdarza się też, że senior jest całkowicie zależny od drugiej osoby. Wtedy konieczne jest wyręczanie w najprostszych czynnościach: myciu, karmieniu, toalecie. Niezależnie od stanu fizycznego podopiecznego pamiętaj, że potrzebuje on przede wszystkim otuchy i wsparcia psychicznego.

Senior, który ma kłopoty z poruszaniem się, zwykle prawie nie opuszcza domu. Nic w tym dziwnego, skoro każde wyjście jest dla niego wyzwaniem. Dlatego podczas załatwiania jakichkolwiek spraw „na mieście” liczą oni na pomoc opiekunki. To ona towarzyszy osobie starszej podczas robienia zakupów (albo robi je sama), zawozi ją do lekarza i jest przy niej przez cały czas. Ona też dba o to, by podopieczny otrzymał swoją codzienną dawkę ruchu. Konsultuje każdą aktywność z lekarzem lub fizjoterapeutą i dobiera ćwiczenia do stanu zdrowia seniora. Zwykle zalecane są codzienne spacery po okolicy. Nawet jeśli osoba starsza jest w stanie chodzić samodzielnie, dla bezpieczeństwa należy jej towarzyszyć.

opieka nad osobą chorą i niesamodzielną

Co oznacza ograniczona mobilność seniora?

Opiekunowie pracujący w Niemczech stykają się z różnymi podopiecznymi. Ci natomiast często cierpią na choroby, które uniemożliwiają im swobodne poruszanie się. Mowa na przykład o osobach:

  • w podeszłym wieku – ich kłopoty ruchowe wynikają z samego procesu starzenia;
  • niepełnosprawnych, po operacjach i wypadkach;
  • z problemami narządu ruchu, chociażby po amputacji;
  • po urazach czaszkowo-mózgowych albo zlokalizowanych w rdzeniu kręgowym;
  • po udarach mózgu, cierpiących wskutek porażenia czy niedowładu części ciała;
  • cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, jak na przykład stwardnienie rozsiane czy SMA.

Niezależnie od przyczyn niepełnosprawności opieka nad osobą starszą powinna być wysoce przemyślana. Szczególną ostrożność należy zachować przy transferze. Aby zrobić to sprawnie, należy przygotować siebie pod względem merytorycznym oraz zgromadzić odpowiedni sprzęt. Dlaczego to takie ważne? Źle przeprowadzony transfer może nieść za sobą poważne skutki. Do najczęstszych zaliczamy urazy i uszkodzenia mechaniczne skóry, a także odleżyny powstałe na skutek tarcia. Nieprawidłowe przenoszenie seniora jest niebezpieczne również dla opiekunki. Powodem tego może być chociażby waga pacjenta czy nagłe ruchy, które wykonuje bez uprzedzenia. Czasami nie można przyjąć bezpiecznej przy podnoszeniu pozycji. Warto o tym pamiętać i starać się wystrzegać popularnych błędów, jak ciągnięcie za ręce, chwytanie pod pachami, za szyję albo w pasie. Zapoznaj się też z instrukcją użytkowania sprzętu pomocniczego i dostosuj go do potrzeb swoich oraz seniora.

praca w opiece w Niemczech

Urządzenia ułatwiające opiekę nad osobą starszą

Każda opiekunka zajmująca się osobą niesamodzielną powinna wiedzieć, jak bezpiecznie przenosić i podnosić podopiecznego. Prawidłowo wykonany transfer minimalizuje ryzyko wystąpienia urazów u seniora, a także problemów u opiekunki. Chroń osobę starszą zwłaszcza przed upadkami. Niosą one za sobą poważne skutki, jak zespół poupadkowy. W jego efekcie podopieczny zaczyna unikać wszelkiego ruchu, gdyż boi się, że znowu upadnie. W rezultacie może stać się osobą leżącą i wymagać pomocy oraz wyręczania we wszystkich domowych i osobistych czynnościach.

Czy to jednak oznacza, że opiekun w Niemczech to praca tylko dla silnych mężczyzn? Niekoniecznie. Kobiety również doskonale radza sobie nawet z zaawansowanymi przypadkami chorobowymi. W wielu niemieckich domach opiekunki mają do dyspozycji urządzenia pomagające w opiece nad osobą chorą i niesamodzielną. Są to chociażby:

  • Łóżko rehabilitacyjne: posiada barierki i wygodny materac. Dzięki temu senior może wygodnie i bezpiecznie spać, leżeć i relaksować się. Oparcie jest regulowane i podnoszone, a cała konstrukcja opiera się na kółkach, przez co łóżko jest wygodne w użytkowaniu.
  • Materac przeciwodleżynowy: zaleca się go zwłaszcza w przypadku osoby unieruchomionej. Specjalna konstrukcja zapobiega powstawaniu bolesnych ran. Taki materac posiada pompę wtłaczającą powietrze do jego wnętrza. W ten sposób nacisk na poszczególne części ciała się zmienia.
  • Poduszki pozycjonujące: często są zalecane przez lekarza albo fizjoterapeutę. Pomagają seniorowi utrzymać prawidłową pozycję ciała i odciążyć kręgosłup.
  • Podnośnik jezdny albo sufitowy: dzięki niemu można w prosty sposób przenieść podopiecznego na przykład z łóżka na wózek. Opiekunka nie musi używać siły swoich mięśni, a transfer odbywa się w bezpieczny sposób.

Odpowiednio dopasowany sprzęt to jednak nie wszystko. Istotne są też umiejętności opiekunki, a przede wszystkim jej nastawienie. Jeżeli odnosisz się do podopiecznego z sympatią, zrozumieniem i delikatnością, ten chętniej będzie z Tobą współpracował. A przez to opieka nad osobą starszą, także niepełnosprawną, stanie się łatwiejsza.