Chcesz pracować jako opiekunka w Niemczech, ale uważasz, że trudno Ci będzie rozmawiać po niemiecku? W sytuacjach stresowych zdarza Ci się zapominać słów i wyrażeń, mimo że doskonale je znasz? Takie historie z pewnością zna lub przeżył niejeden opiekun. Bariera językowa potrafi być dużym problemem, zwłaszcza gdy w grę wchodzi praca za granicą. Dowiedz się, jak ją przełamać i pracować bez niepotrzebnego stresu.
Poświęć czas na naukę niemieckiego
To najprostszy sposób, by zyskać większą pewność siebie i nie bać się rozmawiać po niemiecku. Jeżeli więc w najbliższym czasie chcesz wyjechać do pracy w opiece w Niemczech, zainwestuj w kurs językowy. W Agencji Veritas proponujemy naszym Opiekunkom darmowe lekcje obejmujące najważniejsze dla nich zagadnienia. Pamiętaj: jeśli będziesz w miarę swobodnie posługiwać się językiem podopiecznego, wiele zyskasz. Przede wszystkim zaufanie: jego i jego rodziny. Bliscy seniora chcą, by opiekunka dużo rozmawiała z ich krewnym, spędzała z nim czas i aktywizowała go umysłowo. Znajomość języka ułatwi Ci wykonywanie tych obowiązków. Jeśli więc nie umiesz mówić po niemiecku, nie zatajaj tego faktu, rozmawiając z agencją. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że i tak zdobędziesz pracę, ale mimo tego dobrze jest od początku być uczciwym. Dzięki temu zarówno firma, jak i niemieccy pracodawcy przekonają się, że mogą Ci zaufać.
Wiele opiekunek szuka pracy w opiece w Niemczech w polskich rodzinach, by nie musieć mówić w obcym języku. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Takich ofert jest niewiele: trzeba się więc liczyć z dużą konkurencją, a dodatkowo nie masz dużych możliwości rozwoju zawodowego. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby bariera językowa nie wpływała na Twoją pracę. Najlepsza do tego okazuje się… po prostu nauka niemieckiego. Rozmawiając na zajęciach, nabierasz pewności siebie, poznajesz nowe słowa i wyrażenia i przede wszystkim wiesz, nad czym musisz jeszcze popracować. Oczywiście nie chodzi o to, żeby uczyć się skomplikowanych struktur gramatycznych. Skup się na zdaniach, które przydadzą Ci się przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Pamiętaj: im lepiej znasz niemiecki, tym atrakcyjniejsze oferty dostajesz.
Bariera językowa nie musi Ci towarzyszyć
Być może znasz podstawy niemieckiego, ale obawiasz się go używać w obawie przed popełnieniem błędu. Zadajesz sobie pytanie: a co, jak się pomylę? Otóż… nic się nie stanie. Prawdopodobnie Twój rozmówca pomoże Ci wybrnąć z sytuacji, podpowie właściwe słowo albo przemilczy sprawę. Niemcy są pozytywnie nastawieni do polskich opiekunek. Uważają je za godne zaufania, obowiązkowe i serdeczne. Potrafią docenić wysiłek, jaki wkładamy w naukę ich języka. Dlatego nie obawiaj się powiedzieć podopiecznemu czy jego rodzinie, że nie pamiętasz lub nie znasz jakiegoś słowa. Wspólne szukanie właściwego określenia, śmiech i rozmowa pozwolą Wam nawiązać przyjacielską więź.
Jak przestać się bać używać języka niemieckiego? Zacząć go stosować na co dzień. Nie ograniczaj się jedynie do kontaktu z podopiecznym. Wyjdź z domu, pójdź do osiedlowego sklepu, odezwij się do sąsiadów. Pytaj o kierunek napotkanych przechodniów. W wolnych chwilach korzystaj z dostępnych online kursów językowych. Zapytaj podopiecznego i jego rodzinę, czy możesz rozwiesić w domu karteczki z nazwami poszczególnych przedmiotów. Łatwiej Ci będzie je zapamiętać. Dobrym pomysłem jest też skontaktowanie się z bardziej doświadczonymi opiekunkami osób starszych w Niemczech. Być może znasz forum internetowe lub grupę w mediach społecznościowych, na których opiekunki dzielą się swoimi przeżyciami. A jeśli choć jedna z nich pracuje w Twojej okolicy? Możecie wtedy umówić się na kawę i porozmawiać o swojej pracy. Przy okazji zyskasz większą pewność siebie podczas zamawiania napoju czy ciasta. Nie od dziś bowiem wiadomo, że w grupie raźniej.
Uważnie wybieraj oferty pracy w opiece
Pierwsza i najważniejsza zasada nauki języka brzmi: nie poddawaj się. Oczywiście mogą zdarzyć się chwile, gdy trudno będzie Ci się uczyć, zwłaszcza jeśli jesteś już w średnim wieku. Badania pokazują, że nowe języki najszybciej opanowują dzieci i młodzież. Jednak nie oznacza to, że nie jesteś w stanie nauczyć się podstawowych zwrotów. Poinformuj podopiecznego i jego rodzinę, że się uczysz. Da Ci to motywację do dalszego doskonalenia języka, a jednocześnie zapewni ich pomoc w razie potrzeby. Nie bój się poprosić o powtórzenie pytania lub polecenia, jeśli nie do końca je zrozumiałaś. Im szybciej opanujesz podstawy, tym prędzej bariera językowa odejdzie w zapomnienie.
Pracując w opiece, będziesz pomagać swojemu podopiecznemu w wykonywaniu codziennych czynności. Na tym jednak nie skończą się Twoje obowiązki. Opiekunka ma za zadanie również dotrzymywać seniorowi towarzystwa. Mimo tego bardzo dobra znajomość języka niemieckiego jest nie tyle wymagana, co mile widziana. Zazwyczaj opiekunki powinny mówić po niemiecku w stopniu komunikatywnym.
Bariera językowa, choć kłopotliwa, może być szybko przełamana. Ważne jest, by od razu zacząć działać i nie dać się pokonać obawom. Pierwszy krok to znalezienie legalnej, uczciwej oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. A nawet jeśli nie masz jeszcze upatrzonego ogłoszenia, warto od razu rozpocząć naukę. Kilka lekcji niemieckiego, a później częste, swobodne rozmowy z podopiecznym powinny wzmocnić Twoją pewność siebie. Najtrudniej jest zacząć – później będzie już tylko lepiej.