SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Jak zorganizować podopiecznemu dzień?

Opieka nad seniorem to nie tylko czynności higieniczne, wsparcie w poruszaniu czy wykonywanie obowiązków domowych. Twoim zadaniem jest również organizacja dnia podopiecznego. Każda opiekunka w Niemczech wie, że to, jak senior spędza czas, w dużej mierze zależy od niej. Jak zatem ułożyć plan dnia osoby starszej, by był odpowiedni dla Was obojga? Oto kilka pomysłów do wykorzystania.

Stwórz harmonogram opieki nad seniorem

Zapewne wiesz, że osoby starsze lubią powtarzalność i rutynę. Codzienne życie opiekunki wygląda więc bardzo podobnie, ale przynajmniej nie musisz więc obawiać się tworzenia planu dnia. Podobne aktywności i czynności, w tych samych godzinach, dadzą seniorowi poczucie bezpieczeństwa. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku osób chorych na demencję lub Alzheimera. Tobie natomiast łatwiej będzie rozłożyć sobie obowiązki na cały dzień. Zaplanuj, ile czasu zajmie Ci konkretna czynność. Postaraj się zbudować pewne ramy czasowe – oczywiście z możliwością wprowadzenia zmian w razie potrzeby. Jeżeli Twój podopieczny jest osobą sprawną intelektualnie, zmiany mogą być nieco większe. Warto też pamiętać, że niektórych rzeczy nie da się przewidzieć. Nawet jeżeli w harmonogramie widnieje spacer, senior może nie mieć na niego ochoty. Wtedy nie warto się denerwować, ale znaleźć aktywność, która sprawi radość Wam obojgu.

opieka Niemcy bez gotowania

Opiekunka w Niemczech powinna trzymać się planu

Podstawową kwestią, od której zależy dobre samopoczucie podopiecznego, jest zdrowy sen. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby znaleźć na niego miejsce w planie dnia. Niektórym seniorom wystarcza bowiem nocny odpoczynek, inni potrzebują jeszcze popołudniowej drzemki. Wprowadź do harmonogramu pory, o których osoba starsza chodzi spać. Regularne zasypianie pomoże zadbać o higienę snu. Równie istotne są regularne posiłki – pamiętaj o nich, nawet jeśli pracujesz w opiece w Niemczech bez gotowania. Jeśli senior je codziennie o tych samych porach, jego organizm lepiej funkcjonuje. Poprawia się metabolizm, a zegar biologiczny zostaje wyregulowany. W rezultacie organizm sam „wie”, kiedy nadchodzi pora jedzenia, a w którym momencie powinien wyciszyć się przed snem. Stałe pory posiłków są wskazane szczególnie dla osób z cukrzycą. Jednak i dla zdrowego seniora regularne jedzenie jest po prostu korzystne, gdyż pomaga utrzymać właściwy poziom energii.

Spędzajcie wspólnie wolny czas

Zajmowanie się podopiecznym to nie tylko dbanie o jej higienę czy dietę. Opiekunka w Niemczech powinna też troszczyć się o sprawność fizyczną i psychiczną seniora. W tym celu warto zaplanować w ciągu dnia wspólną rozrywkę. Niech to będzie chociażby niewielka dawka ruchu – oczywiście jeśli możliwości osoby starszej i jej stan zdrowia na to pozwalają. Możesz zaproponować seniorowi spacer, lekką gimnastykę czy krótką wycieczkę rowerową. Zanim wdrożysz plan w życie, dobrze będzie skonsultować się z lekarzem. Specjalista dobierze aktywność do stanu zdrowia podopiecznego. Pamiętaj, by była ona zgodna z zainteresowaniami seniora. Identycznie będzie w przypadku rozrywek intelektualnych. Wiele osób starszych uwielbia rozmawiać, opowiadać historie z młodości czy dzielić się swoimi przemyśleniami. Jeżeli widzisz, że to wystarczy seniorowi, nie zmuszaj go do innych aktywności. W innym przypadku możesz zaproponować chociażby gry planszowe czy karciane. Zwróć uwagę na to, by poziom trudności gry był odpowiedni. Zbyt skomplikowane zadania mogą zniechęcać seniora.

opieka nad seniorem

Podopieczny i opiekunka w Niemczech na spacerze

Twój podopieczny mieszka w domu z ogrodem? Wykorzystaj ten fakt i w ciepły dzień zachęć osobę starszą, aby wyszła na świeże powietrze. Bliskość zieleni uspokaja, a prywatna przestrzeń daje sporo możliwości spędzania wolnego czasu. Możecie wspólnie czytać książki, słuchać muzyki, pograć w grę planszową. A jeśli senior jest sprawny fizycznie, możesz zaproponować mu drobne prace ogrodowe, jak sadzenie kwiatków. Ale co zrobić, jeżeli osoba starsza mieszka w mieście, w bloku, lub po prostu nie ma dostępu do ogródka? Przecież każdemu z nas, a zwłaszcza seniorom, potrzebny jest kontakt z przyrodą. Rozwiązaniem może tu być wycieczka do pobliskiego parku. Wybierzcie porę dnia, która najbardziej Wam odpowiada i włączcie codzienny spacer do harmonogramu. Wyjście na świeże powietrze niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim organizm się dotlenia i produkuje więcej witaminy D, odpowiadającej za mocne kości i dobre samopoczucie. Na dodatek spacer poprawia nastrój i daje codzienną, tak potrzebną w podeszłym wieku dawkę ruchu.

Dlaczego organizacja dnia seniora jest tak ważna? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, osoby starsze lubią rutynę i czują się w niej bezpiecznie. Ustalony plan dnia daje im więc spokój i poczucie, że wszystko toczy się właściwym rytmem. Natomiast Ty wiesz, że masz kontrolę nad codziennością – i to dodaje Ci pewności siebie w pracy. A niezależnie od tego, czy pracujesz w opiece w Niemczech na krótkich zleceniach, czy na dłuższych, jest to bardzo potrzebne.

Czujesz, że sprawdziłabyś się, pracując jako opiekunka w Niemczech? Mamy dla Ciebie uczciwe, atrakcyjne i legalne oferty pracy w opiece. Przejrzyj je już dziś i wyjedź na swoją pierwszą sztelę!