SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Legalna praca opiekunki w Niemczech

Wyjazd do pracy w niemieckiej opiece jest szansą na dobry zarobek – co do tego nie ma wątpliwości. Jednak sama podróż i pobyt za granicą może rodzić wiele obaw i wątpliwości. Jak sobie poradzę w roli opiekunki w Niemczech? Czy obowiązki nie okażą się dla mnie zbyt trudne? Czy w razie napotkania problemów ktoś mi pomoże? Oczywiście nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego. Możesz jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pierwszym i najważniejszym krokiem w tę stronę jest podjęcie legalnego zatrudnienia.

Dlaczego praca na czarno się nie opłaca?

Aby trafnie odpowiedzieć sobie na to pytanie, zacznijmy od opisania obowiązków opiekunki w Niemczech. Twoją rolą będzie pomaganie podopiecznemu w wykonywaniu codziennych czynności i dotrzymywanie mu towarzystwa. Zwykle seniorzy potrzebują wsparcia w ubieraniu, poruszaniu się i w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Opiekunka osoby starszej przygotowuje jej też posiłki i na bieżąco monitoruje stan zdrowia. Trudno się więc dziwić, że wśród wymagań stawianych kandydatom do pracy w opiece znajdują się nie tylko doświadczenie i kwalifikacje, ale też cechy osobowości. Opiekunka powinna być empatyczna, ciepła i pełna zrozumienia. Jej podopieczny może bowiem cierpieć na różnorodne schorzenia czy nawet na niepełnosprawność. W efekcie może robić wszystko wolniej i bardziej uważnie. Twoim zadaniem jest zachęcanie go do wykonywania codziennych czynności, gdyż dzięki temu pozostaje samodzielny. W przypadku osób ciężko, obłożnie chorych rolą opiekunki jest też pielęgnacja i pomoc w toalecie.

Obowiązki opiekunek w Niemczech są trudne i angażujące. Dlatego kandydaci do pracy tak bardzo cenią sobie spokój ducha. Nie chcą martwić się o swoją zawodową przyszłość, o to, kiedy (i czy w ogóle) otrzymają wypłatę. Jeśli i Ty pragniesz być o to spokojna, podejmij legalną pracę za granicą. W przypadku zatrudnienia na czarno nie będziesz podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeżeli więc zachorujesz, za leczenie w Niemczech będziesz musiała zapłacić z własnej kieszeni – a nie są to małe kwoty. Na dodatek nie masz dokumentów potwierdzających zatrudnienie, więc nie możesz dowieść, że pracowałaś. Nie otrzymasz świadectwa pracy, z którym mogłabyś ubiegać się o lepsze sztele. Będziesz też musiała wyjaśnić organom podatkowym, skąd masz dodatkowy dochód. Pamiętaj, że za uchylanie się od obowiązku podatkowego oraz za nielegalną pracę grożą kary finansowe.

opieka w Niemczech

Opiekunki w Niemczech wybierają pośrednictwo agencji

Praca na czarno może na pierwszy rzut oka wydawać się korzystna. Przecież obiecują Ci więcej pieniędzy, niż niejedna agencja! No właśnie – obiecują. Od złożenia obietnicy do jej wypełnienia jest daleka droga, a w jej trakcie często okazuje się, że tych pieniędzy jest mniej. A to trzeba było opłacić Twoje ubezpieczenie, a to coś w domu przestało działać lub zginęło. Niektórzy nieuczciwi pracodawcy wprost mówią, że Ci nie zapłacą. Najczęściej jednak dzieje się tak… już przy zakończeniu szteli. Nie warto więc ryzykować bezpieczeństwa swojego i swoich pieniędzy. Lepiej będzie podjąć legalną współpracę z renomowaną agencją. Dlaczego warto to zrobić?

  • Firmy oferują wsparcie i szkolenia dla opiekunek. W Agencji Veritas są one przeprowadzane regularnie. Dzięki nim masz pewność, że Twoja praca spełnia najwyższe standardy. Oprócz tego możesz uczestniczyć w kursach rozwijających umiejętności, jak chociażby darmowe zajęcia językowe czy lekcje udzielania pierwszej pomocy.
  • Znalezienie pracy jest dużo łatwiejsze. Wystarczy przejrzeć aktualne zlecenia dla opiekunek w Niemczech, by przekonać się, jaki wybór mają kandydaci. Nasi specjaliści zajmują się weryfikacją każdej oferty pracy. Dzięki temu masz pewność, że są one uczciwe.
  • Agencje zapewniają dobre warunki pracy. Atrakcyjne wynagrodzenie, sztela dopasowana do Twoich umiejętności i preferencji, a na dodatek darmowa podróż na miejsce zlecenia i z powrotem? Na tak szeroką gamę udogodnień możesz liczyć tylko w dobrej firmie opiekuńczej.
  • Firma pomoże w razie problemów. Na czas trwania zlecenia zostaje Ci przydzielony koordynator, do którego możesz się zwrócić, jeśli jest taka potrzeba.
  • Masz zapewnione zakwaterowanie. Prywatni ogłoszeniodawcy nie zawsze pozwalają opiekunce zamieszkać razem z podopiecznym. Przy współpracy z dobrą agencją jest to standardowa procedura. Przecież opiekunka, która przebywa blisko seniora, lepiej i skuteczniej wypełnia swoje obowiązki.

praca w opiece w Niemczech

Warunki pracy w niemieckiej opiece

Jeśli podejmujesz współpracę z dobrą agencją, masz gwarancję, że zapisy w Twojej umowie będą przestrzegane. Warto o tym mówić zwłaszcza dziś, kiedy pracownicy opieki wciąż jeszcze godzą się na pracę bez dokumentów. Niestety, taka decyzja może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, jak brak wypłaty czy oczekiwanie, że wykonasz nadprogramowe obowiązki. Mając w ręku umowę od agencji, możesz spać spokojnie. Firma zna prawa i obowiązki opiekunki w Niemczech. Dlatego organizuje wyjazd tak, by wszystko odbyło się zgodnie z zapisami prawnymi obecnymi w umowie. Jeżeli więc okaże się, że na szteli coś jest nie tak, będziesz mogła spokojnie dochodzić swoich praw. Dobra agencja organizuje też transport w obie strony, zapewnia ubezpieczenia, rozlicza podatki i dba o to, by wyjazd był całkowicie legalny.

Podróż do pracy w opiece w Niemczech zawsze wiąże się z ryzykiem. Możesz go jednak zminimalizować, dbając o swoje bezpieczeństwo i komfort. Najlepszym sposobem będzie podjęcie legalnego zatrudnienia. Odpowiadając na uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, masz zapewnioną ochronę prawną i zdrowotną. I najważniejsze – Twój polski pośrednik daje Ci potrzebne wsparcie.