SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Opieka nad wymagającą osobą starszą

Zanim wyjedziesz do pracy w opiece w Niemczech, masz pełne prawo wiedzieć, kim będziesz się zajmować. Większość dobrych agencji zamieszcza podstawowe informacje w ofertach pracy – ale z wielu względów to może nie wystarczać. Dlatego dobrym i praktykowanym sposobem jest prośba o opis zdrowia oraz osobowości podopiecznego. To cenne informacje dla każdej opiekunki, zwłaszcza gdy w grę wchodzi zajmowanie się „trudnym” seniorem. Z czego wynika jego zachowanie? I jak powinna wyglądać opieka nad osobą starszą, która niechętnie współpracuje?

Kłopotliwe zachowania seniora i ich przyczyny

Każdy podopieczny jest inny – tak samo, jak i my różnimy się między sobą. I tak jak my, mają różne cechy i przyzwyczajenia, które z upływem lat mogą się nasilać. Warto brać to pod uwagę jeszcze przed wyjazdem do opieki nad osobą starszą. Być może senior rzeczywiście będzie uśmiechniętą, życzliwą osobą, chętną do rozmów i współpracy. Co jednak, jeśli na miejscu spotkasz podopiecznego o silnym, konfliktowym charakterze? Na taką ewentualność również trzeba się przygotować. Osoby w podeszłym wieku często borykają się z różnymi problemami spowodowanymi starością. Do najczęstszych należą oczywiście choroby przewlekłe, ale to nie wszystko. Podopieczni zmagają się też z trudnymi emocjami, jak lęk, złość czy smutek. Mają oni poczucie, że najlepsze lata już minęły; wielu z nich utraciło bliskie osoby lub boryka się z samotnością. Żal im marzeń, których nie zdołali w życiu spełnić. Jednocześnie zamykają w sobie emocje, co skutkuje trudnym do zrozumienia zachowaniem. Jak może się ono objawiać? Oto przykłady:

  • nieuzasadnione krytykowanie opiekuna,
  • napady złości nieadekwatne do sytuacji,
  • narzekanie na otoczenie,
  • robienie „na złość” opiekunowi,
  • brak wdzięczności,
  • niechęć do pójścia na kompromisy,
  • niedostrzeganie w sobie wad.

opiekunka w Niemczech

Jak wygląda opieka nad osobą starszą, która jest wymagająca?

Pierwszym krokiem do sukcesu w opiece nad wymagającym seniorem jest próba zrozumienia jego zachowania. Postaraj się nie obwiniać podopiecznego, nawet jeżeli powyższe zachowania spędzają Ci sen z powiek. Możliwe, że po prostu jesteś pierwszą opiekunką danej osoby starszej, a ta wciąż nie pogodziła się z nową sytuacją. Twój uśmiech i życzliwość pozwolą rozładować napięcie i nieco uspokoić emocje. Powoli buduj zaufanie podopiecznego, na przykład poprzez spędzanie z nim czasu czy rozmowę.

Innym powodem trudnego zachowania seniora może być odczuwany przez niego ból – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Podopieczny jest przewlekle chory? A może ma ciągle obniżony nastrój, jest apatyczny i wykazuje symptomy depresji? Jeżeli senior jest sprawny umysłowo, spróbuj delikatnie zapytać go o samopoczucie. W przypadku, gdy kontakt z nim jest utrudniony, postaw na uważną obserwację. Warto zapisywać przykłady trudnego zachowania w dzienniczku – będzie on nieocenioną pomocą chociażby dla lekarza.

No dobrze – powiesz – a co mam zrobić w chwili, gdy podopieczny zachowuje się źle? Wtedy potrzebna jest szybka i stanowcza reakcja. Jeżeli senior narzeka na wszystko i wszystkich, nie wdawaj się w dyskusję, ale po prostu wysłuchaj. I chociaż może to być trudne, staraj się nie przejmować jego emocji. Nie bierz też do siebie jego przytyków, ale jednocześnie spokojnie ustal granice. W chwilach, gdy podopieczny ma lepszy humor, proponuj mu różne wspólne aktywności. I przede wszystkim pamiętaj, że nie zmienisz seniora, ale możesz zmienić swoje podejście do niego.

opieka nad seniorem

Opieka nad osobą starszą to głównie rozmowa i akceptacja

Każdemu z nas od czasu do czasu „puszczają nerwy”. Jeżeli więc epizody gniewu czy apatii występują rzadko i głównie wtedy, gdy podopieczny się stresuje – nie musisz się zbytnio martwić. W takich chwilach postaw na rozładowanie napięcia poprzez relaksację. Gdy senior jest już spokojny, zaproponuj mu partyjkę gry planszowej czy spacer na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem jest też spotkanie z rodziną lub przyjaciółmi. Oczywiście warto pamiętać, że każdy podopieczny ma inny charakter i oczekiwania. Postaraj się więc dobrać taką metodę postępowania, która będzie odpowiednia dla danej osoby. Możesz to zrobić już wcześniej, podczas rozmów i codziennych czynności – po prostu włącz obserwację podopiecznego do zakresu obowiązków opiekunki osoby starszej.

Prywatna opieka nad osobą starszą to przede wszystkim komunikacja z nią. Podczas rozmowy dobrze jest przestrzegać kilku zasad, które pozwolą uniknąć nagromadzenia trudnych emocji. Mów spokojnym tonem, postaraj się wypowiadać wyraźnie i bez pośpiechu. Seniorzy często skarżą się na problemy ze słuchem, dlatego podopieczny może za pierwszym razem nie usłyszeć tego, co mówisz. Wszelkie nieporozumienia wyjaśniaj od razu, zwłaszcza jeśli osoba starsza zacznie się nerwowo zachowywać. Dzięki temu będzie wiedziała, czego się spodziewać i szybciej się uspokoi. I przede wszystkim zawsze staraj się zrozumieć seniora, a jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, nie wahaj się go dopytać. Pamiętaj, że osoba starsza na Tobie polega i chce Ci ufać. W końcu to z Tobą spędza większość czasu.

Trudny senior to co prawda wyzwanie dla opiekunki, ale jest ono do przejścia. Pomogą Ci tutaj empatia, dystans i duża doza cierpliwości. Bądź asertywna i stanowcza, jeśli wymaga tego sytuacja. I nie zapominaj, że zawsze możesz liczyć na wsparcie koordynatora z naszej Agencji Veritas. Jeśli więc czujesz, że poradzisz sobie z obowiązkami opiekunki w Niemczech, skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci najnowsze oferty pracy.