SZUKASZ PRACY? Zadzwoń! 537 979 589 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Bezpieczne otoczenie dla osoby starszej

Osoby starsze bardzo często dotknięte są różnymi schorzeniami i problemami zdrowotnymi. Postępujące z wiekiem niedomaganie sprawia problemy w codziennym funkcjonowaniu. Podczas pracy w opiece nad seniorem warto jest zadbać o odpowiednio przygotowaną przestrzeń.

O czym pamiętać przygotowując przestrzeń dla seniora? Organizując przestrzeń, w której ma funkcjonować osoba starsza musimy pamiętać o tym, aby zabezpieczyć i usunąć wszystkie elementy, które mogą utrudnić codzienne życie.

Przygotowanie podłogi

Szczególną uwagę powinniśmy skupić na podłodze. To miejsce, z którym najczęściej do czynienia ma senior. Jeśli jest taka możliwość – powinniśmy usunąć wszelkie dywaniki, aby powierzchnia po której porusza się osoba starsza była względnie równa i pozbawiona elementów, o które można się zahaczyć.

Odpowiednie dla seniora oświetlenie

Podczas opieki nad seniorem watro pomyśleć także o przygotowaniu odpowiedniego oświetlenia. Jako opiekunka osoby starszej powinnaś zadbać o to, aby światło było w miarę możliwości rozproszone i jasne. Aby o to zadbać można wykorzystać lampy punktowe i ścienne, które dają dodatkowo ciepła we wnętrzu i tworzą przytulny klimat. Osoby starsze potrzebują większego oświetlenia w codziennym funkcjonowaniu ze względu na pogarszający się z wiekiem wzrok.

Bezpieczna łazienka

Praca w opiece nad osobami starszymi nie jest łatwa. Jednym z trudniejszych momentów, z którym musi zmierzyć się każda opiekunka osób starszych jest wieczorna kąpiel. Aby jak najbardziej ułatwić sobie pracę i zapewnić bezpieczeństwo naszym podopiecznym trzeba odpowiednio przygotować łazienkę. Lepszym rozwiązaniem podczas opieki nad seniorem jest korzystanie z prysznica niż wanny. Można w nim postawić krzesło, które pozwoli nam na bezpieczną kąpiel. Dodatkowym elementem, pomocnym podczas opieki nad osobami starszymi jest uchwyt w kabinie. Osoba starsza może chwycić się go gdy wstaje lub, w momencie kiedy chwilowo nie potrafi utrzymać równowagi.

Opieka seniora to zapewnienie bezpieczeństwa na co dzień

Te trzy wymienione aspekty powinny być dla nas bardzo ważne podczas pracy w opiece nad osobami starszymi. Do naszych obowiązków należy nie tylko spełnianie poleceń podopiecznego ale także zwracanie uwagi na otaczającą go przestrzeń. Podczas organizowania miejsca życia dla osoby starszej – te trzy elementy powinny być podstawą do wykonywania swoich obowiązków.