SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Bezpieczne otoczenie dla osoby starszej

Osoby starsze bardzo często dotknięte są różnymi schorzeniami i problemami zdrowotnymi. Postępujące z wiekiem niedomaganie sprawia problemy w codziennym funkcjonowaniu. Podczas pracy w opiece nad seniorem warto jest zadbać o odpowiednio przygotowaną przestrzeń. Taka opieka dla osoby starszej będzie pamiętała również o jej bezpieczeństwie.

opiekunka dla osoby starszej

O czym pamiętać przygotowując pomieszczenie dla seniora? Organizując przestrzeń, w której ma funkcjonować osoba starsza musimy pamiętać o tym, aby zabezpieczyć i usunąć wszystkie elementy, które mogą utrudnić codzienne życie. Należy zwłaszcza skupić się na 4 wymienionych poniżej aspektach.

Przygotowanie podłogi

Szczególną uwagę powinniśmy skupić na podłodze. To miejsce, z którym najczęściej do czynienia ma senior. Jeśli jest taka możliwość – powinniśmy usunąć wszelkie dywaniki, aby powierzchnia po której porusza się osoba starsza była względnie równa i pozbawiona elementów, o które można się zahaczyć.

dom seniora

Odpowiednie dla seniora oświetlenie

Podczas opieki nad seniorem watro pomyśleć także o przygotowaniu odpowiedniego oświetlenia. Jako opiekunka osoby starszej powinnaś zadbać o to, aby światło było w miarę możliwości rozproszone i jasne. Aby o to zadbać można wykorzystać lampy punktowe i ścienne, które dają dodatkowo ciepła we wnętrzu i tworzą przytulny klimat.

Osoby starsze potrzebują większego oświetlenia w codziennym funkcjonowaniu ze względu na pogarszający się z wiekiem wzrok. Warto nie tylko zadbać o dobór odpowiednich lamp do pomieszczenia. Należy również każdorazowo przypominać osobie starszej, by korzystała z odpowiedniego oświetlenia.

oswietlenie dla seniora

Bezpieczna łazienka dla seniora

Praca w opiece nad osobami starszymi nie jest łatwa. Jednym z trudniejszych momentów, z którym musi zmierzyć się każda opiekunka osób starszych jest wieczorna kąpiel. Aby jak najbardziej ułatwić sobie pracę i zapewnić bezpieczeństwo naszym podopiecznym trzeba odpowiednio przygotować łazienkę.

Lepszym rozwiązaniem podczas opieki nad seniorem jest korzystanie z prysznica niż wanny. Można w nim postawić krzesło, które pozwoli nam na bezpieczną kąpiel. Dodatkowym elementem, pomocnym podczas opieki nad osobami starszymi jest uchwyt w kabinie. Osoba starsza może chwycić się go, gdy wstaje lub kiedy chwilowo nie potrafi utrzymać równowagi.

lazienka dla seniora

Opieka dla osoby starszej to zapewnienie bezpieczeństwa na co dzień

Te trzy wymienione aspekty powinny być dla nas bardzo ważne podczas pracy w opiece nad osobami starszymi. Do obowiązków opiekunki dla osoby starszej należy nie tylko spełnianie poleceń podopiecznego, ale także zwracanie uwagi na otaczającą go przestrzeń. Podczas organizowania miejsca życia dla osoby starszej – te trzy elementy powinny być podstawą do wykonywania swoich obowiązków.