SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Różnice pomiędzy polskimi a niemieckimi seniorami

Pod względem geograficznym Niemcy to jeden z najbliższych sąsiadów Polski. Jednak mimo to jego kultura znacznie różni się od naszej. I chociaż Polaków i Niemców wiele łączy, w rzeczywistości łatwiej wskazać różnice w zwyczajach czy mentalności. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza opiekunki seniorów. Praca w opiece w Niemczech polega przede wszystkim na komunikacji z podopiecznym – a różnice kulturowe mogą ją utrudniać. Sprawdź, jaki jest przeciętny niemiecki senior i co odróżnia go od Polaka w podeszłym wieku.

Finanse i emerytury starszych Niemców

Pierwszym aspektem, o którym warto wspomnieć, jest podejście do pracy i finansów. Niemcy traktują swoje obowiązki zawodowe bardzo poważnie i biorą sobie za cel dobro firmy. Praca jest dla nich ważną częścią życia, nie kolejną dniówką, którą trzeba jakoś przetrwać. Nasi zachodni sąsiedzi przykładają też dużą wagę do przepisów i zasad. Nie ma tutaj miejsca na naginanie ich dla własnej wygody lub na życzenie kierownictwa czy pracownika.

Niemcy są też krajem, w którym panują dobre warunki finansowe, także dla obywateli będących już na emeryturze. Średnie „wynagrodzenie” emeryta to około 1538 euro brutto, czyli w przeliczeniu 7150 euro. Tymczasem w Polsce emeryt może liczyć na 2500-3000 zł. Niemal trzykrotnie wyższa od polskiej emerytura sprawia, że niemiecki senior może żyć spokojniej, niż my. Ma fundusze na to, by samodzielnie się utrzymać, a dodatkowo może liczyć na dobre warunki mieszkaniowe. Najlepiej pod tym względem jest w dużych miastach, jak Berlin, Monachium czy Hamburg, a także w ich okolicach. To, jak wysoka jest emerytura, zależy też od regionu, w którym senior mieszka. Landy zachodnie wypłacają zwykle więcej pieniędzy, niż wschodnie.

praca w opiece w Niemczech w polskiej rodzinie

Praca w opiece w Niemczech a codzienne życie

Opiekunowie wyjeżdżający po raz pierwszy do Niemiec często nie mogą uwierzyć, jak ich podopieczni spędzają wolny czas. Jesteśmy przyzwyczajeni do wizerunku bajkowych babć i dziadków, siedzących w fotelu, czytających gazetę i robiących na drutach czapki dla wnuków. I chociaż ta tendencja już się zmienia, wciąż różnimy się pod tym względem od naszych zachodnich sąsiadów. Wielu niemieckich seniorów, jeśli tylko stan zdrowia im na to pozwala, to osoby bardzo aktywne. Z pasją i radością pielęgnują swoje zainteresowania, na które kiedyś nie mieli czasu. Nie chcą biernie siedzieć w domu; podróżują, biorą udział w spotkaniach rówieśników i w różnego rodzaju zajęciach. Oprócz tego uprawiają sport, spacerują, biegają, jeżdżą na rowerze. Są świadomi tego, jak ważny w ich wieku jest zdrowy styl życia.

W tym miejscu warto też wspomnieć o niemieckiej kuchni. Co prawda bazuje ona na podobnych produktach, ale połączenia smakowe czy sposób przygotowywania potraw są inne. Dlatego też Twój podopieczny może mieć inne wyobrażenie o codziennym menu, niż Ty. Zanim więc wyjedziesz do pracy w opiece w Niemczech, dowiedz się, co jada senior. Dobrze jest też zapytać o ewentualne zalecenia lekarskie i diety, zwłaszcza jeśli osoba starsza cierpi na chorobę przewlekłą. Pamiętaj, że tak samo, jak Polacy, Niemcy najchętniej zjadają to, do czego przywykli przez lata. Możesz więc zaproponować inne potrawy, ale nie narzucaj niczego podopiecznemu.

opieka osób starszych w Niemczech

Mentalność i osobowość niemieckich seniorów

Wiele opiekunek szukających zatrudnienia w Niemczech pyta o możliwość pracy w niemieckiej opiece, ale w polskiej rodzinie. Głównym powodem jest obawa przed różnicami kulturowymi, które mogą utrudniać budowanie relacji z podopiecznym. Jednak podejmowanie się jedynie pracy w opiece w Niemczech prywatnie, bez języka, nie jest dobrym rozwiązaniem. Takich zleceń nie jest dużo, więc będziesz mieć ograniczone pole wyboru. Oprócz tego, nie ćwicząc języka, nie poszerzasz swoich kompetencji. Później trudniej Ci będzie znaleźć lepszą sztelę.

No dobrze – co w takim razie możesz zrobić? Najlepszym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z kilkoma zasadami, których przestrzegają Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi są niezwykle punktualni, dobrze zorganizowani i pracowici. Nie przepadają za spontanicznością i dbają o realizowanie harmonogramu dnia. Jeżeli umawiasz się z podopiecznym, że obiad będzie podawany o 13:00, codziennie dotrzymuj słowa. Oczywiście mogą się zdarzyć nieprzewidziane sytuacje – i senior z pewnością to zrozumie. Lepiej jednak wystrzegać się zbyt częstych zmian. Bardzo ważną kwestią jest też forma, w jakiej zwracasz się do podopiecznego. W Niemczech, aby okazać drugiej osobie szacunek, należy mówić per Pan/Pani („Sie”). Jeżeli opiekujesz się konkretnym seniorem przez dłuższy czas, możesz przejść z nim na „Ty” („Du”), ale to on powinien tę zmianę zaproponować.

Niemcy są spokojni, wyważeni, czasem wręcz skryci. Cenią prywatność własną i innych ludzi, pielęgnują swoje zwyczaje. Trudniej im przełamać pierwsze lody i poznać kogoś nowego – wielu Polakom nie sprawia to natomiast problemów. A że praca w opiece w Niemczech polega głównie na budowaniu relacji, dobrze jest o tych różnicach pamiętać. Traktowanie podopiecznego tak, jakby był Polakiem i starym znajomym, może prowadzić do nieporozumień. Postaraj się więc zachować dystans i nie spoufalać zbytnio z seniorem, zwłaszcza na początku pobytu. Unikaj pytań o prywatne sprawy: jeżeli osoba starsza Ci zaufa, sama się nimi podzieli. Czy to oznacza, że z niemieckim podopiecznym nie da się stworzyć relacji? Otóż da się. Jest to jednak proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli więc chcesz spróbować swoich sił w opiece nad seniorem, przejrzyj najnowsze oferty pracy na naszej stronie.