Opieka nad seniorem bywa nieprzewidywalna. Mimo że każdy dzień wygląda tak samo, trudno przewidzieć, czy następnego dnia nie zdarzy się coś, co zupełnie zmieni Twoje plany. Takim wydarzeniem może być na przykład pogorszenie się stanu zdrowia podopiecznego. Opiekunka w Niemczech powinna więc nie tylko znać zasady udzielania pierwszej pomocy, ale wiedzieć, jak przygotować seniora na ewentualny pobyt w szpitalu. Dziś przyjrzymy się tej drugiej kwestii. Zapraszamy do lektury!
Opieka nad seniorem leżącym w szpitalu
Podopieczni, którymi trzeba się opiekować, to zazwyczaj osoby w podeszłym wieku. Wiele z nich cierpi na choroby przewlekłe, postępujące. Dlatego warto przygotować się na to, że stan zdrowia seniora stopniowo będzie się pogarszał. Regularne wizyty u lekarza i przyjmowanie zapisanych leków mogą wtedy nie wystarczyć. W wielu przypadkach konieczna jest dłuższa hospitalizacja. I tutaj pojawia się pytanie: co w takiej sytuacji ma zrobić opiekunka? Przecież w szpitalu podopieczny będzie miał obok siebie specjalistów i całodobową opiekę. Zdarza się, że rodzina chce w takim momencie zwolnić opiekunkę – i w przypadku osób zatrudnionych „na czarno” często tak się dzieje. Praca w opiece w Niemczech prywatnie, bez pośredników, niesie więc za sobą dodatkowe ryzyko. Dlatego warto współpracować z renomowaną agencją, która przygotuje dla Ciebie umowę zawierającą odpowiednią klauzulę. Zgodnie z nią w opisanym wyżej przypadku opiekunka ma prawo do 1-2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, za który musi otrzymać wynagrodzenie. Jeżeli niemieccy pracodawcy nie chcą się zastosować do zapisu, poproś o pomoc konsultanta z agencji. A jeśli pobyt podopiecznego w szpitalu się przedłuża, możesz wnioskować o przeniesienie na inną sztelę.
Sytuacja została wyjaśniona – zostajesz na zleceniu i masz za zadanie opiekować się seniorem w szpitalu. Co będziesz robić? Przede wszystkim wspierać podopiecznego, który czuje się teraz zagubiony i niepewny siebie. Nie dość, że objawy jego choroby znacznie się pogorszyły, to dodatkowo zmieniło się otoczenie. Inny pokój, obce łóżko, nieznana droga do toalety, towarzystwo chorych ludzi i obcych osób w białych fartuchach, zmiana rytmu dnia, inne posiłki – to wszystko może być źródłem stresu. Twoim zadaniem jest dodawanie seniorowi otuchy, rozmowa i po prostu bycie blisko niego. Dzięki temu jesteś w stanie pozytywnie wpłynąć na nastrój osoby starszej i nieco zmniejszyć jej obawy.
Co spakować podopiecznemu do szpitala?
Jeśli bliscy seniora mieszkają daleko, to prawdopodobnie Twoim zadaniem będzie spakowanie osoby starszej. Oto lista rzeczy do szpitala, które powinny znaleźć się w jej walizce lub torbie:
- dokumenty: dowód lub paszport, potwierdzenie ubezpieczenia;
- dokumentacja medyczna: wyniki badań, orzeczenia lekarskie, zdjęcia rentgenowskie, zaświadczenia o chorobach przewlekłych, alergiach, przebytych operacjach, spis przyjmowanych na stałe leków;
- przybory higieniczne: szczoteczka i pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon, szczotka albo grzebień do włosów, dezodorant, nożyczki lub obcinaczka do paznokci, kosmetyki do makijażu (dla kobiet) i do golenia (dla mężczyzn);
- ubrania: przede wszystkim piżama, szlafrok, podomka, bielizna na zmianę, klapki pod prysznic, buty;
- przydatne drobiazgi: okulary, telefon i lista kontaktów do bliskich osób, zatyczki do uszu, aparat słuchowy, lusterko.
Warto na samym początku sporządzić własną listę rzeczy do spakowania – powyższy spis z pewnością Ci w tym pomoże. Tworząc ją, zwróć uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim zastanów się, jak często senior będzie odwiedzany (przez Ciebie albo swoich bliskich) i jakie rzeczy przydadzą mu się na początku. Jeśli szpital jest daleko od domu, więcej rzeczy trzeba będzie zabrać od razu. Jeżeli osoba starsza pozostaje mobilna, z pewnością musi mieć ze sobą szlafrok i klapki. Być może otrzymasz wskazówki ze szpitala; zawsze też możesz zapytać wprost, czego będzie potrzebował senior. Na pewno warto zabrać drobną przekąskę, jak batonik, jogurt czy owoc, a także coś, co zajmie osobie starszej czas. Może to być na przykład książka, gazeta czy krzyżówka.
Obowiązki opiekunki seniora będącego w szpitalu
Kiedy podopieczny przebywa w szpitalu, opiekunka zwykle pozostaje w jego domu i dalej pełni swoje obowiązki. Są one jednak nieco inne, niż wcześniej. Dotychczasowa opieka nad seniorem w domu przenosi się do szpitala, ale część prac opiekunka nadal wykonuje w mieszkaniu. Warto zająć się wtedy wszystkimi obowiązkami, na które może nie wystarczyć czasu po powrocie podopiecznego. Rodzina może też prosić o odwiedzenie ich krewnego w szpitalu, o przyniesienie mu potrzebnych rzeczy, pomoc przy umyciu głowy albo po prostu o dotrzymanie mu towarzystwa. Pobyt w szpitalu, zwłaszcza długi, jest dla osoby starszej stresujący, a ciągłe napięcie może źle wpływać na proces leczenia. Obecność opiekunki pomaga mu przetrwać ten trudny czas i niejako oswoić się z sytuacją.
Przed powrotem seniora ze szpitala warto zastanowić się, czy nie będzie on potrzebował dodatkowych ułatwień i pomocy. To dobry czas na zasugerowanie rodzinie zakupu balkonika, poręczy i uchwytów toaletowych, specjalistycznego łóżka czy innego sprzętu. Pomogą one podopiecznemu poczuć się lepiej i pewniej, a Tobie – sprawniej wykonywać codzienne, ale nieco inne niż dotychczas obowiązki.