Dzień pełen obowiązków – to jest coś, co każda opiekunka osób starszych zna z własnego doświadczenia. Aby podołać wszystkim zadaniom, trzeba naprawdę dobrze rozplanować całą dobę. Inaczej trudno będzie znaleźć czas na odpoczynek czy relaks, który po całym dniu po prostu się przydaje. Dlatego dziś przychodzimy do Ciebie z propozycją stworzenia własnego, niepowtarzalnego planu pracy. Oczywiście będzie się on zmieniał, w zależności od szteli lub aktualnej sytuacji. Gotowa? Ruszamy!
Jak opiekunka osób starszych planuje zadania?
Pierwszym i najważniejszym krokiem do planowania dnia (czy nawet tygodnia) będzie stworzenie harmonogramu zadań. Spisz wszystkie swoje działania dzienne i tygodniowe. Pozwoli Ci to je zorganizować i ustalić ich hierarchię. Określ, jakiego czasu potrzebujesz na każde zadanie. Na koniec upewnij się, że zostawiłaś sobie chwilę na przerwę czy zasłużony odpoczynek. Pamiętaj, żeby mierzyć siły na zamiary. To zrozumiałe, że chcesz wykonać wszystkie zadania i do tego perfekcyjnie. Może się jednak okazać, że z wielu powodów nie będziesz w stanie tego zrobić. Lepiej być ze sobą szczerym, a dodatkowo zostawić pewien margines na nieprzewidziane wydarzenia.
Zadbaj też o swój odpoczynek i dobre samopoczucie. Tylko opiekunka, która jest w pełni sił psychicznych i fizycznych, może dobrze opiekować się seniorem. Jeżeli więc masz taką możliwość, oddeleguj pewne zadania komuś innemu. Warto porozmawiać o tym z rodziną podopiecznego już na samym początku pracy w niemieckiej opiece. Podczas dnia pracy rób sobie krótkie przerwy. Już pięć czy dziesięć minut przeznaczone na spokojne wypicie herbaty nieco zregeneruje Twoje siły. Nie bój się też prosić o pomoc, jeśli jej potrzebujesz.
Gdy pracujesz jako opiekunka w Niemczech na zastępstwo albo dopiero zaczynasz przygodę z branżą, nietrudno o błędy. Staraj się mimo wszystko na nich nie skupiać, ale wykorzystuj je jako okazję do nauczenia się czegoś nowego. Zapisuj wszystkie wskazówki, notuj, jakie postępy zrobiłaś. To doda Ci otuchy i pewności siebie. Bądź też przygotowana na nieoczekiwane sytuacje, o które w opiece nietrudno. Weź głęboki oddech i postępuj zgodnie z tym, czego się nauczyłaś. Jeśli jakaś część planu nie wypaliła, zastanów się, co możesz w nim zmienić na przyszłość.
Plan dnia opiekunki pracującej w Niemczech
Dobrze skonstruowany plan dnia pomaga określić zakres obowiązków opiekunki osoby starszej, które ta wykonuje o danej porze. Dlatego zwykle jest on zapisany w formie punktów i podzielony na godziny. Przy każdym punkcie znajdują się wskazówki i szczegółowe informacje na temat aktywności. Harmonogram pozwala lepiej zaplanować dzień, szybciej wykonać wszystkie zadania, zyskać więcej czasu dla siebie. Dzięki niemu nie zapomnisz też o podaniu seniorowi leków czy o zaplanowanej wizycie Pflegedienst. Plan dnia pomaga zwłaszcza w opiece nad osobą cierpiącą na demencję czy chorobę Alzheimera. Kiedy Ty wiesz, jakie czynności będziesz wykonywać w ciągu dnia i mówisz o tym podopiecznemu, również on czuje się bezpieczniej.
Każdy plan dnia opiekunki w Niemczech będzie wyglądał nieco inaczej. Zależy on bowiem od zakresu obowiązków, a także od stanu zdrowia podopiecznego. Zdarza się, że opiekunki w Niemczech – zwłaszcza te pracujące od zaraz – ustalają harmonogram wcześniej. W tym celu kontaktują się z rodziną seniora i wypytują o to, jak wygląda jego dzień, czym przyszły podopieczny się interesuje i co lubi robić. Mimo wszystko możesz już teraz stworzyć sama dla siebie ramowy plan, na którym będziesz budować szczegółowy harmonogram. Co powinno się w nim znaleźć? Oto przykładowy dzień opiekunki:
- Poranek: pobudka podopiecznego, ubieranie, pomoc w porannej toalecie, podanie leków, przygotowanie śniadania i pomoc w jedzeniu, gimnastyka.
- Przedpołudnie: oglądanie telewizji, szykowanie obiadu, wizyta pielęgniarki, zakupy.
- Popołudnie: podanie i pomoc w jedzeniu obiadu, przypomnienie o lekarstwach, drzemka seniora, sprzątanie, wspólny spacer, gry.
- Wieczór: szykowanie i podanie kolacji, pomoc przy wieczornej toalecie, przygotowanie seniora do snu, czas wolny.
Oczywiście powyższy opis jest tylko przykładowym dniem opiekunki seniora. Warto jednak zainspirować się nim, tworząc własny harmonogram. Niezależnie od sytuacji, z pewnością ułatwi Ci planowanie codziennych działań.
Bądź elastyczna i nie obawiaj się zmieniać planu
Tworząc plan dnia i tygodnia pracy, bierz pod uwagę przede wszystkim potrzeby seniora i swoje możliwości. Pamiętaj, że osoby starsze mają swoje przyzwyczajenia, których nie chcą zmieniać. Jeżeli więc podopieczny codziennie po śniadaniu ogląda swój ulubiony serial, nie próbuj go namawiać do spaceru akurat o tej porze. Przełóż go na popołudnie, kiedy to senior ma więcej sił i ochoty na aktywność. Harmonogram, który stworzysz, ma być dla Was obojga ułatwieniem, a nie ograniczeniem. Jeżeli na przykład sprzątanie po obiedzie zajmie Ci więcej czasu, niż zakładałaś, śmiało wprowadź zmianę do dzisiejszego planu. Przez pierwsze kilka dni pobytu w Niemczech testuj założone rozwiązania, aktualizuj i modyfikuj plan tak, by dopasować go do panujących warunków.
Każda doświadczona opiekunka osób starszych wie, że praca w opiece bywa nieprzewidywalna. Nawet jeśli dokładnie rozpiszesz sobie dzienny i tygodniowy harmonogram, może zdarzyć się coś, co dosłownie wywróci Twoje plany do góry nogami. Zmiany pogody, złe samopoczucie podopiecznego – z tym trzeba się liczyć zawsze. Na dodatek nie zawsze jesteś w stanie przewidzieć, ile czasu zajmie dana czynność. Dlatego swój pierwszy harmonogram potraktuj raczej jako szkic, wskazówkę do tego, jak należy działać na szteli. Docelowy plan wyklaruje się z czasem.