Praca w opiece nad osobą starszą wymaga cierpliwości, wyrozumiałości i odpowiedzialności. Szczególnie trudne wyzwanie stoi przed tymi opiekunkami seniorów, które wyjeżdżają do pracy w Niemczech. Oprócz odpowiednich cech charakteru muszą się bowiem wykazać znajomością języka obcego. Specyfika pracy w opiece polega też na tym, że zadania się powtarzają. Opiekunka osoby starszej codziennie wykonuje podobne obowiązki i spędza z podopiecznym bardzo dużo czasu. Czy da się zatem nie wpaść w pułapkę rutyny? Oczywiście – trzeba tylko wiedzieć, jak tego dokonać.
Opiekunka osoby starszej a rutyna w codziennej pracy
Opiekunki pracujące w Niemczech nierzadko narażone są na tak zwany syndrom wypalenia zawodowego. Powtarzalność prac sprawia, że każdy dzień wygląda niemal tak samo, a to powoduje poczucie stagnacji. Dodajmy do tego jeszcze zmęczenie, a mamy gotowy przepis na coraz gorsze samopoczucie oraz frustrację. Jak je pokonać? Dobrym pomysłem jest aktywizacja siebie i podopiecznego. W ten sposób możesz korzystać ze spędzonego wspólnie czasu w nieco inny sposób. Przeznacz go na czynności, które oboje lubicie. Wiele opiekunek skupia się na tym, co zaproponować seniorowi, a jednocześnie zapominają o sobie. Zrób więc coś, co wywoła uśmiech na Twojej twarzy. Może podopieczny uwielbia chodzić do kina tak samo, jak Ty? Sprawdź więc, gdzie i kiedy grają ten film, który już od dawna chciałaś zobaczyć. Kiedy pojawisz się w drzwiach pokoju seniora z biletami do kina, z pewnością spotkasz się z jego uznaniem. Wspólna wyprawa, oglądanie filmu i późniejsze komentowanie go zacieśnią Wasze więzi. A na dodatek nieco przełamią monotonię każdego dnia spędzanego na szteli.
Praca w opiece w Niemczech nie musi być monotonna
Jak jeszcze możesz walczyć z rutyną w pracy opiekunki osób starszych? Oto kilka sprawdzonych pomysłów.
- Zapisz się na zajęcia fizyczne. Czy będzie to aerobik, joga, pływanie – nie ma większego znaczenia. Ważne jest to, żeby aktywność sprawiała Ci radość. Zyskasz przy tym coś więcej, niż tylko przyjemność z ruchu. Dodatkowo zadbasz o swoje zdrowie i sprawność, tak ważne w codziennej pracy jako opiekunka.
- Rozwijaj swoje pasje i zainteresowania. Znajdź miejsce, w którym swobodnie będziesz mogła je realizować. Może w pobliżu jest przyjemny, rzadko uczęszczany park, gdzie miło jest usiąść i poczytać książkę? A może w miejscowości, w której mieszkasz, są świetnie wytyczone ścieżki rowerowe? Śmiało możesz też sprawdzić, czy lokalny dom kultury nie organizuje wieczorów czytelniczych albo kursów plastycznych. Dzięki temu nie tylko zyskasz okazję do pielęgnowania swoich pasji, ale poznasz wielu ludzi i podszkolisz język.
- Wspieraj podopiecznego w podejmowaniu przez niego aktywności. Najlepszym narzędziem do tego jest rozmowa. Dowiedz się, jakie są zainteresowania seniora, co lubi robić, jaki wysiłek fizyczny preferuje. Zaproponuj wspólne spacery, porozmawiaj o ulubionych książkach osoby starszej czy o obejrzanym wspólnie filmie. Takie chwile pozwalają budować relacje, a jednocześnie są odskocznią od codziennej rutyny.
Opiekunka osoby starszej może też polubić rutynę
Wbrew pozorom z rutyną w pracy opiekunki nie zawsze trzeba walczyć. Jeśli nie przesłania ona codzienności i jest po prostu rosnącym przywiązaniem do nowego miejsca – to dobrze. Daje to poczucie bezpieczeństwa i pewność tego, co będzie jutro. Rutyna przydaje się także w sytuacjach, kiedy w grę wchodzi opieka nad osobą starszą, która jest mocno schorowana. Wtedy powtarzalność obowiązków daje poczucie stabilizacji i ciągłości. Nawet, jeśli pewne rzeczy Cię zaskakują, w następnej chwili wracasz do stałych obowiązków. To uspokaja i pozwala myśleć pozytywnie. Pożądaną rutyną jest też stała pomoc i wsparcie rodziny seniora.
Wiele opiekunek pracujących w Niemczech twierdzi, że rutyna to nieodłączna część ich zawodu. Do jednych przychodzi ona szybciej, do innych później. Zawsze jednak nastaje taki czas, kiedy opiekunka osoby starszej ulega rutynie. Z tymi opiniami można się zgadzać lub nie, ale prawdą jest fakt, że warto nauczyć się doceniać powtarzalność. Dzięki temu praca w opiece będzie łatwiejsza, ale to nie wszystko. Akceptacja pozwala bowiem na zachowanie higieny psychicznej w pracy opiekunki. A kiedy już znajdziesz sposób, żeby przerwać rutynę, sprawi Ci to o wiele większą radość. A później spokojnie wrócisz do swoich obowiązków, wiedząc, że masz w zanadrzu plan na urozmaicenie codzienności.
Pomysły na przełamanie rutyny: do codziennego wykorzystania
Oferty pracy w opiece seniora są różnorodne, ale zwykle obowiązki opiekunki są podobne. Zatem jeśli codzienna rutyna mocno daje Ci się we znaki, skorzystaj z poniższych podpowiedzi. To pomoże Ci z nią walczyć.
- Znajdź w ciągu dnia chociaż kilka chwil dla siebie. Być może wstajesz wcześniej, niż podopieczny, albo później kładziesz się spać? Przeznacz ten czas na spokojne czytanie książki, medytację albo słuchanie relaksującej muzyki. Po pewnym czasie ten zwyczaj również może stać się rutyną – ale za to jaką przyjemną!
- Zadbaj o siebie. Robiąc zakupy, wybieraj zdrowe i nieprzetworzone produkty, ruszaj się jak najwięcej. Od czasu do czasu zrób sobie proste, „domowe SPA”. Dzięki temu poczujesz się zdrowa, wypoczęta i piękna.
- Nagradzaj się nie tylko za osiągnięte cele, ale również za próby. Często mamy tendencję do zaniżania własnych osiągnięć albo do karania się za to, co nam nie wyszło. A to nie działa korzystnie na nasze samopoczucie. Lepszym rozwiązaniem jest system niewielkich nagród. Może to być wypad na małe zakupy, nowa książka w biblioteczce albo kostka ulubionej czekolady.
Wiesz już, że nie musisz poddawać się rutynie. Możesz pogodzić się z jej istnieniem albo postarać się ją zwalczyć małymi kroczkami. Od Ciebie zależy, co wybierzesz.