Rozpoczynasz przygodę z branżą opiekuńczą? Zastanawiasz się, jak będzie wyglądać Twoja praca w niemieckiej opiece? Już w tym momencie możemy Ci powiedzieć, że zapewne będziesz mieszkała w jednym domu lub mieszkaniu z podopiecznym. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla seniora, jak i dla opiekunki – trzeba jednak wiedzieć, z czym się wiąże. Dziś poznasz zakres swoich obowiązków i dowiesz się, jak naprawdę wygląda kwestia zakwaterowania opiekunki osób starszych w Niemczech.
Praca w niemieckiej opiece z zakwaterowaniem a zakres obowiązków
To, jakie zadania będziesz wykonywać, zależy od wielu czynników. Podstawowym jest oczywiście stan zdrowia Twojego przyszłego podopiecznego. Już podczas czytania ogłoszenia zwróć uwagę, czy senior jest mobilny (i w jakim stopniu). Dopytaj o czynności, które wykonuje samodzielnie i dowiedz się, w czym będziesz musiała mu pomagać. Być może osoba starsza ma swoje przyzwyczajenia i nie chce z nich rezygnować, a rodzina ma konkretne oczekiwania. Zapewne trzeba się będzie do nich dostosować. Są jednak obowiązki, które wykonuje niemal każda opiekunka, niezależnie od szteli. Mowa tutaj o:
- Codziennej, uważnej opiece nad seniorem podczas dnia. W niektórych przypadkach podopieczny potrzebuje wsparcia również w nocy, na przykład przy pójściu do toalety. O konieczności nocnego wstawania powinnaś jednak wiedzieć od razu, już przy czytaniu oferty. Masz także prawo się na to nie zgodzić i wybrać inne ogłoszenie.
- Gotowości do pomocy – najczęściej całodobowej. Oczywiście masz prawo do chwili dla siebie, do odpoczynku, snu, do zjedzenia posiłków. Chodzi tutaj przede wszystkim o przebywanie w zasięgu głosu, by w razie potrzeby podopieczny mógł Cię zawołać do siebie.
- Pomocy w utrzymaniu higieny osobistej: w myciu, czesaniu, podczas korzystania z toalety.
- Wsparciu podczas chodzenia, siadania, wstawania. Często trzeba też pomóc seniorowi wsiąść do samochodu i pojechać z nim chociażby do lekarza.
- Przygotowywaniu posiłków i pomocy w jedzeniu – to ostatnie dotyczy sytuacji, kiedy osoba starsza z różnych powodów nie jest w stanie jeść samodzielnie. Czasami wystarczy kilka ułatwień, jak specjalne sztućce lub rozdrobnienie posiłku. Innym razem trzeba jednak karmić seniora.
- Sprzątaniu: odkurzanie, ścieranie kurzu, ścielenie łóżka, mycie naczyń. Jako opiekunka pracująca w Niemczech masz za zadanie utrzymać w czystości te pomieszczenia, z których korzystasz Ty i senior.
- Organizowaniu podopiecznemu czasu wolnego, aktywizacja ruchowa i umysłowa.
Prawa opiekunki mieszkającej w Niemczech z podopiecznym
Wokół zawodu opiekunki narosło wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Dotyczą one przede wszystkim zakresu obowiązków, jakie ma na szteli pracownik opieki. W Internecie wciąż można znaleźć historie osób, od których rodziny podopiecznych wymagały wykonywania ciężkich, fizycznych prac. Warto wiedzieć, że na legalnym, bezpiecznym zleceniu takie sytuacje raczej się nie wydarzą. A jeśli niemieccy pracodawcy oczekują od Ciebie zrobienia czegoś, czego nie ma w umowie, masz prawo się na to nie zgodzić. Według regulacji prawnych opiekunka w Niemczech zatrudniona w prywatnym domu nie może też wykonywać czynności medycznych. Nie wolno Ci więc robić podopiecznemu zastrzyków, zmieniać opatrunków, mierzyć poziomu cukru – czyli wszystkiego, co w jakiś sposób ingeruje w powłoki skórne. Opiekunka nie może też samodzielnie rozdzielać leków: decydować o ich ilości, porze i sposobie podawania. To zadanie wykwalifikowanej pielęgniarki, czyli Pflegedienst.
Rozmawiając o obowiązkach opiekunki, nie należy zapominać także o jej prawach. Już wcześniej wspomnieliśmy o prawie do odpoczynku i chwili dla siebie, ale to nie wszystko. Praca w niemieckiej opiece z zakwaterowaniem oznacza, że niemieccy pracodawcy będą musieli respektować jeszcze kilka innych Twoich praw. Masz bowiem prawo do pełnego wyżywienia zgodnego chociażby z Twoimi alergiami czy kondycją zdrowotną. Rodzina podopiecznego musi Ci też zapewnić własny pokój. Inni domownicy mogą do niego wchodzić tylko za Twoją zgodą. Powinnaś mieć też dostęp do kuchni, łazienki i innych pomieszczeń wspólnego użytku, które są konieczne do codziennego życia i wykonywania obowiązków zawodowych. Warunki pracy i zakwaterowania powinny być takie same, jak w umowie. Jeśli rażąco odbiegają one od oczekiwań, masz prawo nie zgodzić się na realizowanie zlecenia.
Korzyści ze współpracy z renomowaną agencją
Chcesz mieć pewność, że praca będzie legalna, a warunki zakwaterowania – na właściwym poziomie? Rozważ współpracę z agencją delegującą opiekunki do pracy w Niemczech. Na takie rozwiązanie decydują się zwłaszcza osoby rozpoczynające przygodę z branżą opiekuńczą, ale nie tylko. Również doświadczone opiekunki cenią sobie pomoc specjalistów. Daje im to spokój ducha i bezpieczeństwo, tak ważne w pracy za granicą. W ten sposób nie muszą się o nic martwić. Ich zadaniem jest tylko stawienie się w miejscu odjazdu busa do Niemiec, a później wykonywanie swoich obowiązków na szteli. Całą resztą: formalnościami, organizacją wyjazdu, kontaktem z niemiecką rodziną, kompletowaniem dokumentów zajmuje się firma. Ona też negocjuje warunki zatrudnienia, wypłaca opiekunce wynagrodzenie i służy wsparciem przez cały czas trwania zlecenia. W ten sposób praca w niemieckiej opiece staje się dużo łatwiejsza i przyjemniejsza. Odpada bowiem myślenie o formalnościach, o tym, czy zebrałaś wszystkie potrzebne „papiery”. Nie musisz sprawdzać rozkładów jazdy autobusów do Niemiec lub układać tras przejazdu. Czas, który pozostał do rozpoczęcia zlecenia, możesz wykorzystać na przygotowanie się do pracy.
Zanim jednak podejmiesz pracę z agencją, dokładnie ją zweryfikuj. Zbadaj jej historię, reputację, zapytaj o zdanie znajome opiekunki. Sprawdź też aktualne zlecenia dla opiekunek w Niemczech, prześledź umowę, którą przedstawi Ci firma. W ten sposób zadbasz o swoje bezpieczeństwo i unikniesz przykrych niespodzianek.