SZUKASZ PRACY? Zadzwoń! 537 979 589 Telefon alarmowy dla opiekunek za granicą. Czynny 24h. - 535 228 007

Dolegliwości i ograniczenia seniora

Często przeglądając ogłoszenia w dziale „praca dla opiekunki osób starszych” można natknąć się na krótką listę dolegliwości i ograniczeń, z jakim boryka się przyszły podopieczny. Wśród nich znajdują się często demencja, poruszanie przy pomocy rollatora, różnego rodzaju choroby czy inkontynencja. Wyjaśnijmy pokrótce trzy z tych zagadnień.

Inkontynencja

Jest to jeden z najbardziej wstydliwych dla seniora tematów. Pod tą nazwą kryją się problemy z nietrzymaniem moczu lub kału. Nie jest to choroba sama w sobie, ale następstwo zdrowotnych, jak , nowotwory, przerost prostaty (u mężczyzn), przeciążenie macicy u kobiet borykających się z otyłością, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. Powód nietrzymania moczu mogą stanowić też leki. Z pewnością należy postarać się, by traktować rzecz jako coś, co może zdarzyć się każdemu, zwłaszcza w przypadku chorego. Chodzi o to, by podopieczny nie czuł jeszcze większego skrępowania. Możliwe jest wyrobienie nawyku wypróżniania o określonych porach czy pomoc farmakologiczna lub operacja. Dla opiekunki w takiej sytuacji najważniejsze jest jednak staranie się o komfort życia podopiecznego oraz szczególna dbałość o jego higienę.

Demencja

Choroba, która w początkowym stadium może nawet nie dawać objawów, lub dawać takie, które przypisuje się zachowaniom typowym dla wieku starczego i starzenia organizmu. U osób cierpiących na demencję osłabieniu ulegają funkcje postrzegania (liczenie, logiczne myślenie, rozumienie) i sprawność umysłowa.

Pierwszymi objawami są najczęściej problemy z koncentracją (np. senior nie pamięta, gdzie odłożył okulary). Zaawansowana demencja oznacza, że opiekunka musi poświęcić dużo uwagi i czasu tak pilnowaniu seniora, jak i jego pielęgnacji (w tym karmieniu czy wymianie pieluch).

Rollator

Czyli specjalny chodzik, który pomaga seniorowi w poruszaniu się. Może być stosowany stale lub doraźnie. Jest jednak wyraźnym sygnałem, ze mobilność seniora jest ograniczona. Opiekunka osoby starszej musi więc zachować uwagę i czujność by pomóc podopiecznemu w przypadku utraty równowagi.