SZUKASZ PRACY? 71 75 88 130 Telefon alarmowy 24H dla opiekunek - 71 72 42 989

Kalendarz świąt w Niemczech

Niemcy to naród, który lubi świętować – tak samo, jak my. Nic więc dziwnego, że ich kalendarz również pęka w szwach od różnego rodzaju świąt. Warto je poznać, zanim wyjedziesz do pracy w Niemczech. Dzięki temu będziesz mogła razem z podopiecznym obchodzić ważne dla was obojga świąteczne dni. Kto wie, może przy okazji poznasz kilka nowych tradycji?

Co opiekunki powinny wiedzieć o świętach niemieckich

Święta w Niemczech można podzielić następująco: na dni szczególne, święta ruchome i święta stałe. Dwa ostatnie punkty z pewnością znasz – to święta kościelne obchodzone również w Polsce. Zaliczyć można tu chociażby Boże Narodzenie, Wielkanoc, Trzech Króli, Nowy Rok, Wszystkich Świętych. Święta kościelne to zarazem dni wolne od pracy, tak samo, jak w Polsce. Niemcy z radością z tego korzystają, spotykając się do woli z rodziną i przyjaciółmi. Najbardziej wyczekiwanym okresem w roku jest Boże Narodzenie oraz Wielkanoc. Niemcy nie przywiązują jednak zbyt wielkiej wagi do związanych z nimi zwyczajów. Święta są przede wszystkim okazją do wyjazdów i odpoczynku.

Niemcy to kraj protestancki, dlatego oprócz znanych nam świąt obchodzą też własne, często zupełnie nieznane katolikom. Przykładem jest Święto Reformacji obchodzone 31 października. To pamiątka dnia, w którym ks. Marcin Luter ogłosił swoje 95 tez w katedrze w Wittenberdze, co dało początek reformacji. Niemieccy protestanci obchodzą także Dzień Pokuty i Modlitwy. Zwyczajowo przypominają nasze Zaduszki – wierni uczestniczą w nabożeństwie, a później odwiedzają swoich zmarłych na cmentarzach. Dla protestantów ważny jest również Wielki Piątek. To czas zadumy, wyciszenia, skupienia i postu. Wszyscy Niemcy mają wtedy dzień wolny od pracy.

Najważniejsze święta w Niemczech

Styczeń:

  • 1.01 Nowy Rok (Neujahr)
  • 6.01 Trzech Króli (Heilige Drei Könige)

nowy rok w Niemczech

Marzec:

  • 8.03 Międzynarodowy Dzień Kobiet (Internationaler Frauentag)

Maj:

  • 1.05 Święto Pracy (Tag der Arbeit)

Sierpień:

  • 15.08 Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Mariä Himmelfahrt) – w regionach katolickich

Wrzesień:

  • 20.09 Światowy Dzień Dziecka (Weltkindertag)

Październik:

  • 3.10 Święto Zjednoczenia Niemiec (Tag der Deutschen Einheit)
  • 31.10 Święto Reformacji (Reformationstag)

Listopad:

Grudzień:

  • 25-26.12 Boże Narodzenie (Weihnachtstag)

Oprócz powyższych dat w Niemczech obchodzi się także święta ruchome. Są to:

  • Wielki Piątek (Karfreitag)
  • Wielkanoc (Ostersonntag)
  • Poniedziałek Wielkanocny (Ostersmontag)
  • Wniebowstąpienie Pańskie (Christi Himmelfahrt)
  • Zesłanie Ducha Świętego (Pfingstsonntag)
  • Boże Ciało (Fronleichnam)
  • Dzień Pokuty i Modlitwy (Buß- und Bettag)

Boże Narodzenie w Niemczech

Najbardziej znanym elementem świąt Bożego Narodzenia w Niemczech jest choinka. To właśnie u naszych zachodnich sąsiadów rozpoczęto przed wiekami strojenie świątecznego drzewka. Tam też narodziła się tradycja bożonarodzeniowych jarmarków. W Niemczech są one jeszcze bardziej okazałe, niż w Polsce. Przyciągają turystów z całego świata. Na straganach można kupić ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, napić się grzanego wina i spróbować tradycyjnych potraw.

boże narodzenie w Niemczech

Co różni święta niemieckie od tych w naszym kraju? Przede wszystkim obchodzenie Wigilii. U zachodnich sąsiadów jest ona raczej skromna. Na stole pojawia się sałatka ziemniaczana, potrawy z kiszonej kapusty i pieczone kiełbaski. Jest też talerz ze słodkościami i bakaliami. Nie ma natomiast łamania się opłatkiem, dodatkowego miejsca przy stole i pasterki o północy. Bardziej hucznie jest za to obchodzony pierwszy dzień świąt.

Święta Wielkanocne w Niemczech

W Niemczech, tak samo jak i w naszym kraju, przygotowania do Wielkanocy rozpoczynają się wraz z Wielkim Postem. Domy dekoruje się bukietem wielkanocnym, czyli gałązkami przystrojonymi wydmuszkami z jajek. Podobnie jak w Polsce, i za zachodnią granicą maluje się pisanki. W Wielki Piątek w całym kraju obowiązuje dzień wolny od pracy. Dla wierzących to czas modlitwy i zadumy. Uczestniczą oni w wieczornym nabożeństwie, a później we wspólnym posiłku (zwanym agape) w sali katechetycznej.

Najbardziej uroczystymi dniami są: Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny. To okazja do odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół. W wielkanocny poranek wierni uczestniczą w mszy rezurekcyjnej. Stoły uginają się od potraw: pieczeni z barana, babek drożdżowych, serników, wędlin i kiełbas. Obowiązkowym elementem stołu jest zajączek z cukru lub czekolady. Dzieci namawiają dorosłych na zabawę w stukanie jajkami, a później szukają ukrytych w domu lub ogrodzie prezentów. Natomiast zwyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny jest w Niemczech zupełnie nieznany.

Wielkanoc w Niemczech

Jak opiekunka seniora może spędzić święta z podopiecznym?

Zdarza się, że opiekunka osób starszych zostaje na święta w Niemczech. Jesteś w takiej sytuacji? Niezależnie od tego, jaki dzień świąteczny właśnie nadchodzi, dowiedz się, jak jest celebrowany w rodzinie podopiecznego. Zapoznaj się też ze zwyczajami, jakie panują w danym regionie. A może zaskoczysz seniora tradycyjną potrawą niemiecką? Dobrym zwyczajem jest też obdarowanie podopiecznego drobnym upominkiem (jeśli jest taka tradycja). Możesz też zorganizować spotkania z rodziną czy przyjaciółmi osoby starszej.

Warto także zadbać o pozytywne, ciepłe relacje z seniorem. Zapytaj podopiecznego, czy chciałby uczestniczyć w obchodach świątecznych organizowanych w kościele albo obejrzeć nabożeństwo w telewizji. Podziel się swoimi wspomnieniami dotyczącymi świąt, a jeśli danego święta nie ma w naszym kraju, poczytaj o nim w internecie. Niemcy są krajem protestanckim, więc opiekunkę-katoliczkę wiele rzeczy może zaskoczyć. Dobrze jest podejść do wszelkich nowości spokojnie i z szacunkiem. Potraktuj różnice kulturowe i religijne jako pretekst do ciekawej rozmowy, która wzbogaci i Ciebie, i Twojego podopiecznego.